4 C
Kumanovo
Sunday, December 16, 2018
Home Blog Page 20

Ke bllokim te rizkut ? (Martesa,te ardhurat,feja,rehatia,ngritje profesionale,etj)

Ke bllokim te rizkut ? (Martesa,te ardhurat,feja,rehatia,ngritje profesionale,etj) Degjoje cdo dite pas namazeve me koncentrim dhe bindje qe Zoti eshte Sheruesi, Per me teper kontaktoni dike...

Efekti i Hixhames në komponentet e gjakut dhe mbi parametrat lëkurorë të rasteve shëndetësore...

Efekti i Hixhames në komponentet e gjakut dhe mbi parametrat lëkurorë të rasteve shëndetësore ! Bazuar ne këtë studim shkencor mostrat e marruna nga gjaku...

Ndërroi jetë dijetari Ebu Bekër Xhezairi, 50 vjet ligjërues në xhaminë e Profetit

Dijetari i mirënjohur Ebu Bekër Xhezairi, profesor në Univeristetin Islamik të Medinës dhe ligjërues në xhaminë e Profetit Muhamed, ka vdekur sot në moshën...

MENDO DHE BËHU MIRËNJOHËS

Njeriu me siguri do të duhej të mendojë shumë për mirësinë e Zotit, të cilat i vinë nga të gjitha anët. “Nëse ju doni t’i...

LERE TË ARDHMEN TË VIJË

“Ajo që e ka përcaktuar Allahu – do të ndodhë; andaj mos e nxitoni!” O njeri, mos u paraprijë ngjarjeve, a dëshiron që fëmija të...

Mjalti – Ilaç ndaj të gjitha sëmundjeve

Allahu (Azze ue Xhel) ka thënë: وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِذُلُلاً يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ “Zoti yt i dha instinkt bletës: “Ndërto shtëpi nëpër kodra (male), nëpër drunj (pemë) dhe nëpër kulmet që ata...

Mbrojtja ndaj mësyshit

Pyetje: “A është e vërtetë se nëse personi i cili merr mësysh të tjerët nuk i ikën mësyshi (që ka marrë të tjerët) për një...

Mbrojtje për fëmijun nga syri i keq

Alameh Muhammed Ibn Abdil-lah Es-Subejjil Burimi: Rasa’ilun fil Akijdeti ued Daueti, fq. 170-171 Përgatiti: www.perlatmuslimane.com Pyetje: ”Kur disa njerëz shohin një fëmijë duke bërë diçka e cila...

Çfarë të themi kur na pëlqen diçka dhe kemi frikë se mos marrim mësysh?

Thotë Allahu Te’ala: وَلَوْلَا إِذْ دَخَلْتَ جَنَّتَكَ قُلْتَ مَا شَاء اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ “Do të ishte më mirë për ty sikur të kishe thënë, kur...

A të mësoj diçka me të cilën do të largohen streset e tua e...

Një herë Profeti alejhi selam hyri në xhami dhe gjeti në të një burrë prej ensarëve i cili quhej Ebu Umame, ai i tha:...