3.8 C
Kumanovo
Monday, December 9, 2019
Home Blog

Asnjë shenjë jete pas shpërthimit të vullkanit në Zelandën e Re

Fluturimet me avionë mbi vullkanin në Ishullin e Bardhë në Zelandën e Re nuk kanë identifikuar asnjë të mbijetuar në zonë. Rreth 50 persona po udhëtonin në ishull e pabanuar në momentin që shpërtheu vullkani. Pesë nga 23 personat që u nxorën nga ishulli vdiqën. Ndërsa të tjerë janë në gjendje kritike për jetën. Policia […] The post Asnjë shenjë jete pas shpërthimit të vullkanit në Zelandën e Re appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/asnje-shenje-jete-pas-shperthimit-te-vullkanit-ne-zelanden-e-re/...

Ndodh për herë të parë në histori, thahet ujëvara Victoria

Ujëvarat e Victoria këtë vit janë tharë në pjesën më të madhe të tyre për shkak të thatësirës më të dobët që i ka goditur në njëqind vitet e fundit. Të vendosura në kufirin midis Zambisë dhe Zimbabve, ato janë një nga ujëvarat më të mëdha dhe më spektakolare në botë. Fotografitë dramatike tregojnë se […] The post Ndodh për herë të parë në histori, thahet ujëvara Victoria appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/ndodh-per-here-te-pare-ne-histori-thahet-ujevara-victoria/...

Turqia bojkoton ceremoninë e Nobelit për shkak të Peter Handke

Ambasadori i Turqisë në Stockholm, Hakkı Emre Yunt, ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në ceremoninë zyrtare të ndarjes së ccmimit Nobel për Letërsi, për shkak të shkrimtarit austriak, Peter Handke. Në një prononcim për Anadolu Agency (AA), Yunt tha se në ceremoni është i ftuar, por nuk do të marrë […] The post Turqia bojkoton ceremoninë e Nobelit për shkak të Peter Handke appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/turqia-bojkoton-ceremonine-e-nobelit-per-shkak-te-peter-handke/...

Shembja e godinave në Durrës, merren në pyetje ndërtues, javën tjetër priten arrestime

14 ditë pas tërmetit tragjik që goditi vendin duke lënë 51 të vdekur, mbi një mijë të plagosur dhe shumë dëme materiale, prokuroritë në Tiranë, Durrës, Krujë dhe në Lezhë nisën hetimet. Sipas Shqiptarja.com prej ditës së djeshme janë marrë në pyetje edhe kolauduesit dhe ndërtuesit. Siç raporton kjo media se ka shumë mundësi që […] The post Shembja e godinave në Durrës, merren në pyetje ndërtues, javën tjetër priten arrestime appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/shembja-e-godinave-ne-durres-merren-ne-pyetje-ndertues-javen-tjeter-priten-arrestime/...

Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar, edhe shqiptarë

Sot, në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo theksoi se Shtetet e Bashkuara do t’i shtojnë përpjekjet për të luftuar korrupsionin në mbarë botën. Korrupsioni, thotë kryediplomati amerikan, fuqizon dhe mbështet udhëheqësit autokratë, dobëson besimin tek sistemet demokratike dhe krijon mundësi për aktorë të tretë që të shfrytëzojnë vendet partnere të […] The post Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar, edhe shqiptarë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/pompeo-do-te-vazhdojme-tu-ndalojme-hyrjen-ne-shba-zyrtareve-te-korruptuar-edhe-shqiptare/...

Elvis Naçi: Fondacioni “Firdeus” ka mbledhur 6.7 milionë euro për të prekurit nga tërmeti

Rama po zhvillon mbledhjen e Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, në tryezë së bashku me donatorët e tjerë është edhe Elvis Naçi, nga fondacioni “Firdeus”, i cili shprehet se deri më tani janë mbledhur 6 milionë e 370 mijë euro, që shkojnë për ndërtimin e banesave për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit. Elvis Naçi […] The post Elvis Naçi: Fondacioni “Firdeus” ka mbledhur 6.7 milionë euro për të prekurit nga tërmeti appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/elvis-naci-fondacioni-firdeus-ka-mbledhur-6-7-milione-euro-per-te-prekurit-nga-termeti/...

Ambasada e Britanisë reagon pas deklaratave të Vuçiqit se masakra e Reçakut ishte trillim

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë, ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili duke folur për dënimin e ish-ministrit Ivan Todosijeviq, e quajti masakrën e Reçakut trillim e të inskenuar nga Walker.Në reagimin e ambasadës thuhet se mbretëria e Bashkuar mbështet deklaratat nga Bashkimi Evropian, PSSP i Kombeve të […] The post Ambasada e Britanisë reagon pas deklaratave të Vuçiqit se masakra e Reçakut ishte trillim appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/ambasada-e-britanise-reagon-pas-deklaratave-te-vuciqit-se-masakra-e-recakut-ishte-trillim/...

Kryeministrja më e re në botë. Jeton në një apartament me qira me të...

Eshtë 34 vjeç, një vit më e vogël se diktatori i Koresë së Veriut. Ajo është bërë shefja e qeverisë së Finlandës duke vendosur edhe një relord, si më e reja në botë. Ish-Ministre e Transportit social-demokrate, Sanna Marin, është zgjedhur kryeministre e vendit të saj. Sanna Marin është zgjedhur të udhëheqë qeverinë e koalicionit […] The post Kryeministrja më e re në botë. Jeton në një apartament me qira me të ëmën appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/kryeministrja-me-e-re-ne-bote-jeton-ne-nje-apartament-me-qira-me-te-emen/...

Erdoğan u bën thirrje vendeve të OBI-së ta ndihmojnë Shqipërinë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, u bëri thirrje vendeve anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI) ta ndihmojnë Shqipërinë pas tërmetit shkatërrues që goditi vendin, raporton Anadolu Agency (AA). “Me këtë rast, kam një thirrje për ju. Siç e dini, javë më parë në Shqipëri ndodhi një tërmet me magnitudë 6,4 ballë, nga i […] The post Erdoğan u bën thirrje vendeve të OBI-së ta ndihmojnë Shqipërinë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/erdogan-u-ben-thirrje-vendeve-te-obi-se-ta-ndihmojne-shqiperine/...

Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse

Partia Konservatore dhe ajo Laburist kanë shkëmbyer akuza ditëve të fundit lidhur me pretendimet për ndërhyrjet ruse në politikën e Britanisë pasi përgatitjet për zgjedhjet e përgjithshme të vendit hyjnë në javën e fundit, shkruan Anadolu Agency (AA). Partia Laburiste kryesore e qendrës së majtë të opozitës ka përdorur një dokument tregtar midis Britanisë dhe […] The post Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/zgjedhjet-ne-britani-goditen-nga-pretendimet-per-nderhyrje-ruse/...