Home Edukim Turqia – SHBA-ve: Kjo ju gjen nëse na vendosni sanksione

Turqia – SHBA-ve: Kjo ju gjen nëse na vendosni sanksione

29 views
0
SHARE

Ankaraja kërcënoi se do të kundërpërgjigjet, nëse Uashingtoni vendos sanksione kundër Turqisë.

Paralajmërimi vjen ndërsa Senati i SHBA përgatitet hedh në votë disa masa kundër Turqisë, për shkak të blerjes prej saj të sistemeve ruse të mbrojtjes. Një komision i senatit të mërkurën mbështeti legjislacionin për të vendosur sanksione ndaj Turqisë pas ofensivës së saj në Siri dhe blerjes së sistemit S-400.

“Ligjvënësit amerikanë duhet të kuptojnë se nuk arrijnë dot asgjë me imponime,” tha ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu të mërkurën gjatë një interviste televizive. “Nëse Shtetet e Bashkuara mbajnë ndaj nesh qasje pozitive, edhe ne do të reagojmë pozitivisht. Por nëse ata sillen negativisht ndaj nesh, atëherë ne do të kundërpërgjigjemi”.

Senatorët amerikanë pritet të propozojnë një projektligj që vë në shënjestër Turqinë dhe zyrtarë apo institucione turke. Masat janë si përgjigje ndaj blerjes nga Turqia të sistemit raketor S-400 të Rusisë, blerje që zyrtarët thonë se shkel ligjet amerikane.

Sanksionet kundër Turqisë gëzojnë mbështetje dypartiake në Kongres. Republikanët dhe demokratët nuk janë të zemëruar vetëm me atë që shihet si kthesë e Ankarasë drejt Moskës, por edhe ndaj një ofensive të Turqisë kundër milicisë kurde YPG, në verilindje të Sirisë.

Marrëdhëniet midis dy aleatëve të NATO-s kanë pësuar rënie vitet e fundit për një sërë mosmarrëveshjesh. Por trajektorja e rënies mund të përshpejtohet me paralajmërimin e ministrit Cavusoglu se bazat kryesore ushtarake amerikane në Turqi janë në rrezik nëse Ankarasë i vihen sanksione.

Baza e madhe ajrore Incirlik afër kufirit me Sirinë prej dekadash të tëra është jetike për interesat strategjike të SHBA në rajon. Ka njoftime se në bazë ka armë bërthamore amerikane.

http://mesazhi.com/turqia-shba-ve-kjo-ju-gjen-nese-na-vendosni-sanksione/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here