Home Edukim Turqia përkujton të rënët në betejën Sarıkamış në Luftën e Parë Botërore

Turqia përkujton të rënët në betejën Sarıkamış në Luftën e Parë Botërore

24 views
0
SHARE

Mijëra njerëz u mblodhën duke marshuar në qytetin Kars të Turqisë, për të përkujtuar dëshmorët e betejës Sarıkamış në Luftën e Parë Botërore, raporton Anadolu Agency (AA).

Pikënisja e marshit ishte në vendin Kızılçubuk, ku në fakt kishte filluar operacioni luftarak kundër ushtrisë ruse gjatë Luftës së Parë Botërore.

Marshi i gjatë katër kilometra e gjysmë, i titulluar “Turqia marshon me dëshmorët”, shënon 105-vjetorin e betejës, në të cilën rreth 90.000 ushtarë turq ishin ngrirë për vdekje.

Në mesin e personaliteteve të shumta nga jeta politike dhe shoqërore e Turqisë, ishin edhe Zëvendëskryetari i Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë, Celal Adan, Minsitri i Rinisë dhe Sportit Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Bekir Pakdemirli.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/turqia-perkujton-te-renet-ne-betejen-sarikamis-ne-luften-e-pare-boterore/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here