Home Edukim Trump dhe Stoltenberg diskutojnë për rolin më të madh të NATO-s në...

Trump dhe Stoltenberg diskutojnë për rolin më të madh të NATO-s në Lindjen e Mesme

14 views
0
SHARE

Në një telefonatë me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka theksuar rëndësinë e aleancës me rritjen e ndikimit të saj në Lindjen e Mesme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjatë bisedës së tyre, Trump dhe Stoltenberg diskutuan për situatën në Lindjen e Mesme pasi Irani lëshoi dhjetëra raketa mbi objektet irakiane që strehojnë forcat e SHBA-ve dhe të koalicionit.

“Presidenti theksoi dobinë e NATO-s me rritjen e rolit të saj në parandalimin e konfliktit dhe në ruajtjen e paqes në Lindjen e Mesme”, tha në një deklaratë Judd Deere, zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

Në një deklaratë tjetër nga NATO u theksua se Stoltenberg dhe Trump “u pajtuan se NATO mund të kontribuojë më shumë në stabilitetin rajonal dhe në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar”.

Por, deklarata nuk specifikoi se NATO do të veprojë.

Trump telegrafoi apelin gjatë komenteve të ditës së djeshme në një televizion kombëtar, ku ai tha se sulmet iraniane nuk kanë shkaktuar viktima amerikane dhe se Irani duket se po qëndron “i rrëzuar”, gjë e cila sipas tij “është një gjë e mirë për të gjitha palët e shqetësuara dhe një gjë shumë e mirë për botën”.

Sulmet raketore balistike të Iranit ishin në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e gjeneralit të lartë iranian, Qasem Soleimani, i cili u vra në Bagdad javën e kaluar në një sulm ajror amerikan.

Vrasja e Soleimani-t ka rritur tensionet rajonale me shqetësimet se Washingtoni dhe Teherani janë drejtuar drejt një lufte. Por, me komentet e ditës së nesërme, Trump zvogëloi ato shqetësime.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, përveç me shefin e NATO-s, presidenti amerikan për situatën në Lindjen e Mesme zhvilloi bisedë telefonike edhe me kryeministrin britanik, Boris Johnson.

http://mesazhi.com/trump-dhe-stoltenberg-diskutojne-per-rolin-me-te-madh-te-nato-s-ne-lindjen-e-mesme/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here