Home Edukim Thaçi i jep afat 48 orë Kurtit

Thaçi i jep afat 48 orë Kurtit

32 views
0
SHARE
Kosovo’s President Hashim Thaci speaks to reporters during an exclusive interview with AFP in Berlin on April 30, 2019, after the the West Balkans conference. – German Chancellor Angela Merkel and French President Emmanuel Macron hosted the Western Balkans leaders and EU members Croatia and Slovenia hoping to reboot a dialogue between bitter foes Serbia and Kosovo over one of the Balkans’ thorniest disputes. (Photo by John MACDOUGALL / AFP)

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi përmes një shkrimi të publikuar në faqen zyrtare Facebook, ka treguar rreth takimit të sotëm që pati me liderin e VV-së, Albin Kurti, takim ky që zgjati vetëm pesë minuta.

“Sapo zhvillova një takim të shkurtër me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, në përpjekje për të implementuar rezultatin zgjedhor të Zgjedhjeve të Përgjithshme të 6 tetorit të vitit të kaluar.

Tashmë është bërë hapi i parë i rëndësishëm i konstituimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, për çka përsëri i përgëzoj deputetët e Kuvendit të Kosovës”, ka shkruar Thaçi.

Presidenti tutje ka thënë se nevoja e formimit të Qeverisë është jetike për shtetin dhe qytetarët e Kosovës.

“Z. Kurti sot nuk ishte i gatshëm të ofrojë propozimin e të nominuarit nga Lëvizja Vetëvendosje. Si president i vendit do ta ushtroj autoritetin tim kushtetues dhe ligjor të ruajtjes dhe kultivimit të unitetit politik e qytetar dhe orientimit euroatlantik të shtetit të Kosovës”.

“Prandaj, kam vendosur që t’i ofroj z. Kurti kohë shtesë edhe 48 orët e ardhshme për nominimin e kandidatit/kandidates për kryeministër të ardhshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, para se të marr veprimet e radhës kushtetuese dhe ligjore”.

Ndryshe, ky është takimi i parë që është zhvilluar mes Thaçit e Kurtit.

http://mesazhi.com/thaci-i-jep-afat-48-ore-kurtit/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here