Home Edukim Tërmeti i fuqishëm tronditi sërish Puerto Rikon

Tërmeti i fuqishëm tronditi sërish Puerto Rikon

17 views
0
SHARE

Një tërmet me madhësi 5.9 tronditi Puerto Riko të Shtunën, duke shkaktuar miliona dollarë dëme përgjatë bregdetit jugor të ishullit, ku tërmetet e mëparshme kanë rrëzuar shtëpitë dhe shkollat.

Tërmeti goditi 8 milje (13 kilometra) në juglindje të Guanica në një thellësi të cekët prej 3 milje (5 kilometra). Ai u pasua nga disa goditje të tjera, duke përfshirë një me madhësi 5.2 më pak se dy minuta më vonë.

Nuk u raportuan të lënduar apo viktima, thanë zyrtarët.

Tërmeti i së Shtunës ndodhi katër ditë pas një tërmeti me madhësi 6.4 në të njëjtën zonë dhe midis një rrëmuje prej më shumë se 1.100 tërmeteve kryesisht të vogla gjatë 15 ditëve të fundit.

Guvernatori Ëanda Vazquez vlerësoi dëmet nga tërmeti i së martës në 110 milion dollarë, me një goditje prej 559 strukturash të prekura. Ajo tha se administrata e saj po lëshonte menjëherë 2 milion dollarë në gjashtë nga komunat më të prekura.

Si rezultat i tërmetit të së Shtunës, Autoriteti i Energjisë Elektrike të Puerto Riko tha se ndërprerjet u raportuan në pjesën më të madhe të Porto Riko-s jugore dhe ekuipazhet po vlerësonin dëme të mundshme në termocentralet. Zyrtarët thanë që ata gjithashtu po ktheheshin për të rivlerësuar të gjitha strukturat e inspektuara më parë, duke pasur parasysh forcën e tërmetit të së Shtunës. 

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/termeti-i-fuqishem-tronditi-serish-puerto-rikon/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here