Home Edukim Studenti turk sulmohet nga PKK-ja në Britani

Studenti turk sulmohet nga PKK-ja në Britani

24 views
0
SHARE

Një student turk me banim në Britani të Madhe u rrah keq nga e nga mbështetësit e organizatës terroriste PKK pasi tha se Turqia nuk ka asnjë problem me kurdët, por me PKK.

Studenti I identifikuar si Eren B. i tha Anadolu Agency që përkrahësit po përhapnin propagandën për Turqinë dhe ai iu afrua stallës së tyre pasi ata po keqinformonin njerëzit.

“Ne nuk kemi asnjë problem me kurdët. Ne luftojmë kundër PKK, “u tha Eren.

“Pasi fola, njëri prej tyre më tha që ai ishte vetë PKK dhe i thirri të tjerët. Ndërsa njëri prej tyre po më mbante, të tjerët po më godisnin kokën. Ata më hodhën telefonin tim, kështu që unë nuk munda xhiroja. Pati pesë prej tyre.”

Ai tha se bëri një ankesë në polici pasi u grushtua 20-30 herë.

Eren thotë se nuk beson se policia do të bëjë ndonjë  gjë në lidhje me të, por shtoi se ai do të mbronte Turqinë jashtë vendit gjatë gjithë kohës.

Konsulli i Përgjithshëm i Turqisë në Londër, Cinar Ergin, tha që qeveria mbështet Eren dhe ata do të ndjekin çështjen.

Eren u mbështet edhe në mediat sociale me hashtagun #PkkYpgTerrorinEngland.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/studenti-turk-sulmohet-nga-pkk-ja-ne-britani/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here