Home Këshilla Stresi ” Sindrom i shekullit”

Stresi ” Sindrom i shekullit”

0 views
0
SHARE

Stresi ” Sindrom i shekullit”

Hixhama lufton stresin dhe ndihmon në tejkalimin e situatave stresuese!

Tashmë jemi mësuar të ndëgjojm pothuajse çdo njeri “kam shumë stres nuk e di pse?” Duke pas parasysh që tani po jetojm një jetë shumë dinamike, mosmenagjimi i situatave te caktuara, presjoni ne punë, mundi për ti kryer shumë punê në periudhe të shkurter kohore, ushqimi jo me orar të caktuar dhe i shpejt, teknologjia, përdorimi i shumtë i terapive mjekësore nga disa persona kan bërë një jetë stresuese.

Fjala“stres” do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm

Ndryshimet të shumta fiziologjike – si rritjen e rrahjeve të zemrës dhe tensionin muskulor, si dhe ndryshimet emocionale dhe të sjelljes. Megjithatë, shumica e psikologëve konsiderojnë stresin si një proces që përfshin interpretimin dhe përgjigje e një personi ndaj një ngjarje kërcënuese.

Ushqimet që luftojn stresin:

Portikalli
Kajsia
Bajamet
Lajthia
Frutat e imta
Mishi i gjelit te Detit
Avokado
Lakra, Brokoli, Bizelet
Patatet e ëmbëla etj

Ushqimet qe shkaktojn stresin:

Kafeja
Ushqimet e pasura me yndyrna
Mishi i Bardh
Ushqimet e kripura
Alkooli
Sheqernat
Pijet e gazuara
Qaji indian apo qaji i rusit

Përgatiti inf.Qendresa Paqarizi( Certifikuar për Hixhame)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here