Home Edukim Stokholm, akademikët dhe gazetarët kërkojnë t’i tërhiqet çmimi nobel Handke-s

Stokholm, akademikët dhe gazetarët kërkojnë t’i tërhiqet çmimi nobel Handke-s

23 views
0
SHARE

Gazetarët dhe akademikët nga vende të ndryshme të botës janë tubuar në Stokholm duke kërkuar që autorit austriak Peter Handke t’i tërhiqet çmimi Nobel për letërsinë për shkak të mohimit të tij për gjenocidin e kryer në vitin 1995 në Srebrenicë, raporton Anadolu Agency (AA).

Gazetarët dhe akademikët u tubuan në ndërtesën ABF në Stokholm.

Të pranishëm ishin edhe Alida Bremer, shkrimtare gjermane me origjinë kroate, gazetarja gjermane dhe franceze Elke Schmitter, gazetari amerikan Roy Hartmann, drejtori i Qendrës Memoriale Srebrenica – Potoçari, Emir Suljagiq, gazetarja suedeze Christina Doctare, anëtarët e Komitetit Norvegjez të Helsinkit, Enver Djuliman dhe Mirsad Duratoviq, si dhe të tjerë.

Në emër të grupit të tubuar foli politikani nga Bosnjë e Hercegovina që jeton në Suedi, Alen Musaefendic. Ai porositi se të tubuarit kërkojnë që Handke-s t’i tërhiqet çmimi Nobel, sepse ai mbështet krimet e luftës serbe të kryera në Bosnjë e Hercegovinë.

Ai theksoi se është e papranueshme që Akademia Suedeze e Shkencave ta nderojë me çmim një shkrimtar që mohon gjenocidin në Bosnjë e Hercegovinë, gjenocid që është pranuar në të gjithë botën.

“Këtu janë tubuar shkrimtarë dhe akademikë të rëndësishëm për të reaguar ndaj një situatë të këtillë. Kërkohet tërheqja e çmimit”, tha Musaefendic.

Peter Englund, ish-sekretari i Akademisë Suedeze të Shkencave që ndau çmimin Nobel për letërsinë, të premten tha se ai do të bojkotojë çmimet e këtij viti për shkak të vendimit për t’i ndarë çmimin shkrimtarit austriak, i cili ka mbështetur presidentin serb, Sllobodan Millosheviç.

Pas Kosovës, po ashtu edhe Shqipëria, Turqia dhe Kroacia njoftuan se nuk do të marrin pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel në Stokholm për shkak të fituesit të diskutueshëm të çmimit Nobel për letërsi, Peter Handke.

http://mesazhi.com/stokholm-akademiket-dhe-gazetaret-kerkojne-ti-terhiqet-cmimi-nobel-handke-s/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here