Home Edukim Shpërthen vullkani në Zelandën e Re, 5 të vdekur dhe dhjetra të...

Shpërthen vullkani në Zelandën e Re, 5 të vdekur dhe dhjetra të plagosur

27 views
0
SHARE

Një vullkan shpërtheu në Zelandën e Re, duke lënë të vdekur pesë persona dhe të plagosur disa të tjerë.

Vullkani shpërtheu në Ishullin e Bardhë, nga ku mundën të shpëtojnë 23 vetë.

Autoritetet thanë se rreth 100 persona besohet të kenë qenë pranë vullkanit në momentin e shpërthimit.

“E dimë se ka pasur një numër turistësh përreth ishullit në atë kohë, si banorë vendas, ashtu edhe vizitorë”, -tha kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern.

Ajo shtoi se policia ka nisur operacionin e kërkim-shpëtimit, por hiri i vullkanit po i pengon përpjekjet.

Vullkani në Ishullin e Bardhë është një nga më aktivët në Zelandën e Re.

Më 3 dhjetor, faqja e monitorimit të rreziqeve gjeologjike GeoNet paralajmëroi se “vullkani mund të jetë duke hyrë në një periudhë kur aktiviteti shpërthyes ka më shumë gjasa të ndodhë”, megjithëse shtoi se “niveli aktual i aktivitetit nuk paraqet rrezik të drejtpërdrejtë për vizitorët”.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/shperthen-vullkani-ne-zelanden-e-re-5-te-vdekur-dhe-dhjetra-te-plagosur/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here