Home Edukim Regjistrohen 119 deputetë të Legjislaturës VII të Kuvendit

Regjistrohen 119 deputetë të Legjislaturës VII të Kuvendit

24 views
0
SHARE

119 deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës të Legjislaturës VII, kanë përfunduar procedurën e regjistrimit të Kuvend, sipas kalendarit të përcaktuar nga administrata.

Deputeti Rasim Demiri, i cili nuk i është nënshtruar këtij procesi gjatë kësaj jave, do të regjistrohet gjatë ditëve të ardhshme.

Kuvendi i Kosovës do të përbëhet pothuajse nga 50 për qind e deputetëve të cilët për herë të parë do të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës.

Nga 120 deputetë sa janë pa numëruar 20 deputetët e minoriteteve, 29 deputetë ka Lëvizja Vetëvendosje, 28 Lidhja Demokratike e Kosovës, 24 Partia Demokratike e Kosovës, 13 Aleanca për Ardhnërinë e Kosovës dhe 6 Nisma Socialdemokrate, shkruan lajmi.net.

Vlen të theksohet se dy partitë me numrin më të madh të deputetëve po zhvillojnë takime për formimin e koalicionit qeverisës.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/regjistrohen-119-deputete-te-legjislatures-vii-te-kuvendit/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here