Home Edukim Qeveria finlandeze përgënjeshtron lajmin për 4 ditë pune në javë

Qeveria finlandeze përgënjeshtron lajmin për 4 ditë pune në javë

18 views
0
SHARE

Qeveria finlandeze ka përgënjeshtruar lajmin se do të fillojë së aplikuari programin 4 ditë pune në javë dhe 6 orë pune në ditë.

Ata kanë sqaruar se kryeministrja e vendit, Sanna Marin, këtë ide e kishte dhënë në gusht të vitit të kaluar gjatë një tryeze dhe kur ushtronte funksionin e ministres së Transportit.

“Kryeministrja finlandeze, Sanna Marin nuk ka propozuar futjen e një programi të ri pune në vend me 4 ditë punë në javë dhe 6 orë punë në ditë”, thuhet në reagimin e qeverisë.

Marin e kishte dhënë këtë ide me rastin e 120-vjetorit të krijimit të Partisë Socialdemokrate duke sugjeruar që të punohet në këtë drejtim.

Sipas të dhënave, në Finlandë punohet mesatarisht 30 orë në javë.Kosovapress

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/qeveria-finlandeze-pergenjeshtron-lajmin-per-4-dite-pune-ne-jave/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here