Home Edukim Përplasje mes klaneve, të paktën 170 të vdekur

Përplasje mes klaneve, të paktën 170 të vdekur

0 views
0
SHARE

Më shumë se 170 persona kanë vdekur gjatë javës së fundit në përleshjet midis dy nënklanave në Sudanin e Jugut, ka thënë një deputet i vendit, sipas BBC-së.

Dhuna në rajonin e liqeneve perëndimore ka shënuar gjithashtu më shumë se 200 të plagosur, shtoi Dharuai Mabor Teny. Pavarësisht nga përplasje në këtë vend, që janë të zakonshme, kjo e fundit është tronditëse, ka raportuar korrespondenti i BBC-së nga Nairobi.

Dhuna ka bërë që Presidenti Salva Kiir të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme, duke vënë në lëvizje ushtrinë

Dhuna përfshiu të rinjtë e armatosur nga dy nënklane rivale Dinka, të cilët u përleshën së pari më 6 dhjetor.

Sipas raportimeve, deri më tani, nga të dyja palët ka 170 persona të vdekur, 342 shtëpi thuajse të djegura dhe 1.800 persona të zhvendosur.

Sudani i Jugut u bë i pavarur në vitin 2011 pas shkëputjes nga Sudani. Që nga ajo kohë, vendi është goditur nga konflikte të shumta etnike dhe politike.

Përpjekjet e ndërmjetësimit nga Bashkimi Afrikan dhe qeveritë e huaja nuk kanë arritur të sjellin paqe.

SHARE
Previous articlePer largimin e djajve nag trupi dhe shtepija
Next articleKriminelët izraelite kanë arrestuar 260 palestinezë
“Sikur ndokush prej jush të kishte një lumë përpara shtëpisë së tij dhe të lahej në të pesë herë në ditë, a do të ngelte ndonjë papastërti në trupin e tij?” Thanë: Jo, asnjë papastërti nuk do të mbetej. Tha i Dërguari i Allahut: “Kështu janë edhe pesë namazet me të cilat Allahu fshin gjynahet.” (Buhariu dhe Muslimi)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here