Home Edukim Partia Konservatore fituese në zgjedhjet parlamentare në Britani

Partia Konservatore fituese në zgjedhjet parlamentare në Britani

33 views
0
SHARE

Partia Konservatore ka daklë fituese në zgjedhjet parlamentare në Britani dhe ka arritur numrin e votave për të formuar qeverinë vetëm, tregoi sondazhi dalës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas anketës dalëse të përbashkët të BBC, Sky News dhe ITV pas përfundimit të votimit në ora 22:00 sipas kohës lokale, partia e kryeministrit Boris Johnson ka siguruar 368 vende, ndërsa Partia Laburiste e Jeremy Corbyn 191.

Ndërkaq, Partia Kombëtare Skoceze ka siguruar 55 ulëse në parlamentin me gjithsej 650 vende, kurse Liberal Demokratët 13, Partia e Gjelbër 1 dhe partitë e tjera rajonale 22 vota.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/partia-konservatore-fituese-ne-zgjedhjet-parlamentare-ne-britani/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here