Home Edukim Pakistan/ 15 persona humbin jetën nga një shpërthim në xhami

Pakistan/ 15 persona humbin jetën nga një shpërthim në xhami

18 views
0
SHARE

15 persona kanë humbur jetën si pasojë i një shpërthim në jugperëndim të Pakistanit. Një zyrtar i policisë së Pakistanit, Mohammad Ajmal., është shprehur se shpërthimi ndodhi në një xhami të provincës Baluçistan.

Në mesin e viktima është edhe një zyrtar policie, për të cilin raportohet se ka qenë në shënjestër të sulmit.

Deri më tani askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Sulmi ndodhi dy ditë pas një shpërthimi në këtë rajon, që vrau dy pjesëtarë të një force paraushtarake.

Grupi Hizbul Ahrar, një degë e grupit të talibanëve pakistanezë e kishte marrë përgjegjësinë për sulmin. Talibanët kanë një prezencë të fuqishme në rajonin e Baluçistanit. Provinca ndodhet në kufi më Afganistanin dhe Iranin./ Opinion.al

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/pakistan-15-persona-humbin-jeten-nga-nje-shperthim-ne-xhami/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here