0.8 C
Kumanovo
Tuesday, January 21, 2020
Home Blog Page 91

15 milionë euro për Shqipërinë, ndihma nga Komisioni Evropian

Presidentja e Komisionit europian, Ursula von der Leyen premtoi një ndihmë prej 15 milionë eurosh për Shqipërinë e goditur nga tërmeti më i fuqishëm prej dekadash të tëra.  Solidarizimi me vendin tonë në këtë moment të vështirë vazhdon, dhe tashmë po materializohet edhe me ndihma konkrete financiare, përveç asaj që mbërriti më parë në formën […] The post 15 milionë euro për Shqipërinë, ndihma nga Komisioni Evropian appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/15-milione-euro-per-shqiperine-ndihma-nga-komisioni-evropian/...

Trump: Me Erdogan diskutuam gjithçka, ishte takim i mirë

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, në lidhje me takimin e zhvilluar sot me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan tha se “Diskutuam gjithçka. Shkëlqyeshëm, ishte një takim i mirë”, raporton Anadolu Agency (AA). Ai vuri në dukje se me presidentin Erdoğan zhvilluan një takim të paplanifikuar. “Diskutuam gjithçka. Shkëlqyeshëm, ishte një takim i mirë. Biseduam […] The post Trump: Me Erdogan diskutuam gjithçka, ishte takim i mirë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/trump-me-erdogan-diskutuam-gjithcka-ishte-takim-i-mire/...

Heldt i drejtohet VV-së e LDK-së: Mblidheni parlamentin, qeveria të formohet sa më shpejt

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, ka kërkuar që Qeveria e re e Kosovës të formohet sa më shpejt, pasi që ka shumë punë që duhet bërë. Heldt ka pasur një kërkesë për klasën politike në vend, në veçanti për fituesin e zgjedhjeve, VV-në, e cila ende nuk po arrin të formojnë qeverinë. Ai […] The post Heldt i drejtohet VV-së e LDK-së: Mblidheni parlamentin, qeveria të formohet sa më shpejt appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/heldt-i-drejtohet-vv-se-e-ldk-se-mblidheni-parlamentin-qeveria-te-formohet-sa-me-shpejt/...

Amerika takon Thaçin dhe Kurtin në Berlin

Hendeku politik mes Hashim Thaçit dhe Albin Kurtit është aq i thellë saqë do të duhet angazhim i madh amerikan në njërin nga qytetet më me ndikim në politikën europiane, Berlin, për ta jetësuar takimin mes tyre. Nesër në kryeqytetin gjerman do të mbahet konferenca “Ballkan Dialogues” (Dialogët Ballkanas), organozuar nga Instituti “Lindje-Perëndim”. Ishte e […] The post Amerika takon Thaçin dhe Kurtin në Berlin appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/amerika-takon-thacin-dhe-kurtin-ne-berlin/...

Deklarata e Londrës: Terrorizmi vazhdon të jetë kërcënim për të gjithë

Publikohet Deklarata e Londrës e NATO-s: Terrorizmi vazhdon të jetë kërcënim për të gjithë ne, me të gjitha llojet dhe manifestimet e tij. Deklarata e Londrës: Aleanca duhet së bashku t’i trajtojë mundësitë dhe sprovat e lindura nga popullsia në rritje dhe politikat ndërkombëtare të Kinës.Deklarata e Londrës: Harxhimet e mbrojtjes të aleatëve, përveç SHBA-së, […] The post Deklarata e Londrës: Terrorizmi vazhdon të jetë kërcënim për të gjithë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/deklarata-e-londres-terrorizmi-vazhdon-te-jete-kercenim-per-te-gjithe/...

“Mushkonja aziatike, kërcënim i vërtetë për Evropën”

Mushkonjat tigër të Azisë që mund të përhapin mbi 20 viruse fatale për shumë vende evropiane përcjellin një makth shëndetësor. “Për vendet si Italia, Franca dhe Spanja, tashmë ky është një skenar shumë i keq. Ata më nuk mund të eliminojnë mushkonjën tigër aziatike, ata vetëm përpiqen të reduktojnë numrin dhe efektet”, tha Soeren Metelmann […] The post “Mushkonja aziatike, kërcënim i vërtetë për Evropën” appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/mushkonja-aziatike-kercenim-i-vertete-per-evropen/...

Fillon Samiti i NATO-s në Londër me theks në unitetin

Samiti i liderëve të vendeve anëtare të NATO-s në Londër që feston 70-vjetorin e aleancës filloi sot me deklarata ku theksohet solidariteti dhe uniteti në aleancë, raporton Anadolu Agency (AA). “NATO mbetet platforma e vetme ku Amerika e Veriut dhe Evropa diskutojnë, vendosin dhe ndërmarrin veprime bashkë çdo ditë për të mbrojtur pothuajse 1 miliardë […] The post Fillon Samiti i NATO-s në Londër me theks në unitetin appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/fillon-samiti-i-nato-s-ne-londer-me-theks-ne-unitetin/...

Afganistan, 5 të vdekur gjatë sulmit mbi pjesëtarët e një organizate japoneze

Gjatë një sulmi të armatosur mbi një automjet të organizatës humanitare japoneze të kryer në Nangarhar, në lindje të Afganistanit, kanë humbur jetën pesë persona, raporton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi i zyrës së guvernatorit të Nangarharit, Ataullah Khogyani, tha se persona të panjohur kryen sulm mbi automjetin e pjesëtarëve të organizatës “Peace Medical Service (PMS)”. […] The post Afganistan, 5 të vdekur gjatë sulmit mbi pjesëtarët e një organizate japoneze appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/afganistan-5-te-vdekur-gjate-sulmit-mbi-pjesetaret-e-nje-organizate-japoneze/...

Zyrtari i lartë evropian: Qytetarët e Kosovës e meritojnë heqjen e vizave

Kryetari i Grupit të EPP-së në Parlamentin Evropian, Manfred Weber pas takimit me kryetarin e LDK-së Isa Mustafa tha se kanë biseduar rreth situatës në Kosovë që përfshinë liberalizimin e vizave, teksa tha se qytetarët e Kosovës e meritojnë të lëvizin lirshëm. I pyetur për situatën politike në vend, koalicionin mes VV-se dhe LDK-së Ëeber tha se […] The post Zyrtari i lartë evropian: Qytetarët e Kosovës e meritojnë heqjen e vizave appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/zyrtari-i-larte-evropian-qytetaret-e-kosoves-e-meritojne-heqjen-e-vizave/...

“Veteranët e rrejshëm”, fillon gjykimi ndaj Rrustem Berishës, Agim Çekut dhe të tjerëve

Pas konfirmimit të aktakuzës në të dy shkallët gjyqësore, të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prishtinë, ka filluar gjykimi ndaj Agim Çekut, Rrustem Berishës, Shkumbin Demalijajt dhe të tjerëve, në rastin e njohur si “Veteranët”. Kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Nushe Kuka – Mekaj, ka kërkuar që emrat e dëshmitarëve të theksohen vetëm me iniciale. […] The post “Veteranët e rrejshëm”, fillon gjykimi ndaj Rrustem Berishës, Agim Çekut dhe të tjerëve appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/veteranet-e-rrejshem-fillon-gjykimi-ndaj-rrustem-berishes-agim-cekut-dhe-te-tjereve/...