9.9 C
Kumanovo
Wednesday, May 27, 2020
Home Blog Page 64

Vullkanët aktivë në të gjithë botën që mund të shpërthejnë në çdo moment

Vdekjet e fundit në Zelandën e Re kanë nxjerrë në pah rreziqet me të cilat mund të përballeni, nëse vizitoni vullkanet aktive. Rënia e hirit, rrjedhja e llavës dhe gazrave të nxehtë mund të krijojnë situata të paqëndrueshme, për ata që i vizitojnë, por këto rreziqe shpesh edhe nuk vërehen, sidomos për ata që duan […] The post Vullkanët aktivë në të gjithë botën që mund të shpërthejnë në çdo moment appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/vullkanet-aktive-ne-te-gjithe-boten-qe-mund-te-shperthejne-ne-cdo-moment/...

“Demokraci dhe të drejta”, rikthehen maskat e zeza në Hong Kong

Hong Kong-u nuk gjen qetësi nga protestat.  Mijëra qytetarë kanë dalë në rrugët kryesore duke protestuar, por as këtë herë nuk mungoi dhuna nga forcat e policisë. Qytetarët të cilët mbanin dhe maska të zeza gjatë protestës, bëjnë thirrje për demokraci edhe për më shumë të drejta. Nisur nga faktet që tubimet i kaluan 6 […] The post “Demokraci dhe të drejta”, rikthehen maskat e zeza në Hong Kong appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/demokraci-dhe-te-drejta-rikthehen-maskat-e-zeza-ne-hong-kong/...

Rebelohen edhe mjekët, Franca gjunjëzohet nga grevat

Më shumë se 600 mjekë francezë kanë kërcënuar se do të japin dorëheqjen nëse qeveria nuk rrit financimet e sektorit shëndetësor ndërsa personeli mjekësor përgatitet të dalë nëpër rrugë këtë javë në të gjithë vendin.  Mjekët paralajmërojnë se reduktimet e buxhetit, i numrit të shtretërve në spitale dhe stafit, por e çojnë sistemin shëndetësor të […] The post Rebelohen edhe mjekët, Franca gjunjëzohet nga grevat appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/rebelohen-edhe-mjeket-franca-gjunjezohet-nga-grevat/...

SHBA nuk do ta pranojë afatin e Koresë së Veriut për bisedimet bërthamore

Përfaqësuesi special i SHBA-së për Korenë e Veriut, Stephen Biegun ka deklaruar se vendi i tij nuk do ta pranojë afatin që Koreja e Veriut i ka bërë të ditur qeverisë amerikane për të paraqitur propozime konkrete me qëllim rifillimin e bisedimeve të ndërprera bërthamore, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmit të agjencisë Yonhap, Biegun […] The post SHBA nuk do ta pranojë afatin e Koresë së Veriut për bisedimet bërthamore appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/shba-nuk-do-ta-pranoje-afatin-e-korese-se-veriut-per-bisedimet-berthamore/...

Vuçiqi viziton Shqipërinë javën tjetër

Aleksandar Vuçiq do të vizitojë Shqipërinë më 20-21 dhjetor. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të vizitojë Shqipërinë më 20-21 dhjetor. Vuçiq do të marrë pjesë në një takim të liderëve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet në Tiranë, sipas Zyrës së Presidentit serb për Bashkëpunim me Media.  The post Vuçiqi viziton Shqipërinë javën tjetër appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/vuciqi-viziton-shqiperine-javen-tjeter/...

Haradinaj: Liberalizimi në pranverë, shtyrjes i kontribuoi edhe vonesa e formimit të institucioneve

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj ka thënë se vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të ndodhë vetëm në pranverë të vitit të ardhshëm dhe jo këtë vit siç kishte paralajmëruar. Haradinaj në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se u ka dërguar shkresë të gjitha vendeve  të BE-së që janë vendimmarrëse, ku […] The post Haradinaj: Liberalizimi në pranverë, shtyrjes i kontribuoi edhe vonesa e formimit të institucioneve appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/haradinaj-liberalizimi-ne-pranvere-shtyrjes-i-kontribuoi-edhe-vonesa-e-formimit-te-institucioneve/...

Marrëveshja për koalicion, as sot nuk ka takim mes Kurtit e Mustafës

As sot nuk do të takohen Kurti e Mustafa. Edhe pse është paralajmëruar se do të ketë takime të shpeshta në mes kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa për mundësinë e koalicionit bashkëqeverisës, ata nuk janë takuar dje dhe nuk do të takohen as sot. Zëdhënësi […] The post Marrëveshja për koalicion, as sot nuk ka takim mes Kurtit e Mustafës appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/marreveshja-per-koalicion-as-sot-nuk-ka-takim-mes-kurtit-e-mustafes/...

Demokratët kërkojnë dëshminë e Boltonit në hetimet ndaj Trump

Lideri i demokratëve në Senatin amerikan, Chuck Schumer ka propozuar marrjen e dëshmive nga katër ndihmës dhe ish-ndihmës të Shtëpisë së Bardhë, në kuadër të hetimeve për shkarkim të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Schumer i ka kërkuar udhëheqësit të republikanëve, Mitch McConnell, që në këtë proces të marrin pjesë, ish-Këshilltari për Siguri […] The post Demokratët kërkojnë dëshminë e Boltonit në hetimet ndaj Trump appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/demokratet-kerkojne-deshmine-e-boltonit-ne-hetimet-ndaj-trump/...

Fillon intervistimi i Smajl Latifit nga Gjykata Speciale

Smajl Latifi, ka hyrë për intervistim nga dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale. Kryetari i Rahovecit, ish-komandant i UÇK-së, Smajl Latifi, ka hyrë për intervistim nga dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale. Sipas raportimit të EO, ish-komandanti i UÇK-së, do të merret në pyetje për luftën në rrethinën e Rahovecit. Gjatë kohës së luftës, kreu […] The post Fillon intervistimi i Smajl Latifit nga Gjykata Speciale appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/fillon-intervistimi-i-smajl-latifit-nga-gjykata-speciale/...

Nëntë të arrestuarit për tërmetin sot para gjykatës

Nëntë personat e arrestuar të shtunën e 14 dhjetorit për shembjen e godinave pas tërmetit të 26 nëntorit do të dalin sot para gjykatës së Durrësit për masën e sigurisë. Në listën e bërë publike prej policisë, me 9 të ndaluar është dhe 53-vjeçari Kujtim Hasa, në cilësinë e shefit të shërbimeve të shtëpisë së […] The post Nëntë të arrestuarit për tërmetin sot para gjykatës appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/nente-te-arrestuarit-per-termetin-sot-para-gjykates/...