Home Blog Page 6

Turqia, shteti i parë që sjell ndihma për Shqipërinë e përmbytur

0

Përveç Kosovës, që është një shtet shqiptar, Turqia ka qenë shteti i parë që ka sjellë ndihmë për të ndihmuar Shqipërinë me rastin e përmbytjeve.

Gjysmëhëna e Kuqe turke, pjesë e rrjetit humanitar botëror nën petkun e OKB-së e që merr fonde nga qeveria e Anarasë, ka sjellë ndihma në mjete dhe në para për Kryqin e Kuq Shqiptar, në ndihmë të banorëve të dëmtuar nga moti i rënduar.
Siç bëhet e ditur në një status në rrjetet sociale të kreut të organizatës humanitare turke, Dr.Kerem Kinik, “Sektori i katastrofave i Gjysmëhënës së kuqe turke i është përgjigjur në skuadra shpëtuesish dhe në ndihma humanitare Kryqit të Kuq Shqiptar për ta ndihmuar e për të qenë në mbështetje të 1500 familjeve të përmbytura nga moti i keq.

Ndërkaq, në një postim zyrtar Gjysmëhëna e Kuqe Turke ka publikuar një status me flamurin shqiptar në qendër ku shpreh “Simpatinë dhe mbështetjen për popullin shqiptar në këto ditë të vështira të motit të keq”.

Ndërkaq, siç bën të ditur të ditur televizioni publik serb RTS, edhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka shprehur gatishmërinë për ta ndihmuar Shqipërinë.

Një grua kuvajtiane u gjobit $ 10,000 për një mesazh “fyes” të WhatsApp

0

Fyerja e dikujt në WhatsApp mund t’ju sjellë një gjobë të rëndë në Kuvajt, ashtu siç e morri lajmin një grua këto ditë

Sipas faqes së lajmeve El Rdar, gruaja ishte e tronditur kur mori lajmin se do të gjobitet me 3,000 KD (10,000 dollarë) për një fyerje që kishte dërguar tek një shoqe e saj nëpërmjet aplikacionit të mesazheve.

“Ti nuk keni turp dhe prindërit tuaj kanë dështuar të ju edukojnë për së mbari”, e pandehura kishte shkruar në mesazhin e saj dërguar tek ish shoqja e saj, e cila më pas raportoi tek zyra e krimit kibernetik të vendit.
Fyerja e dikujt në WhatsApp është një krim i rëndë në vendet anembanë Gjirit.

Në një rast të raportuar nga gazeta Okaz më parë muajin e kaluar, një gjykatës saudit dënoi 2 gra me 10 rëna secila, pasi ata ofenduan njëra-tjetrën nëpërmjet aplikacionit për mesazhe.

Vendimi u zbulua në një raport mbi rritjen e krimeve që lidhen me mediat sociale në Mbretërinë Saudite, përcjell KohaIslame.

Sipas gazetës lokale, shkelje të tilla kanë qenë në rritje gjatë muajve të fundit, me mbi 220 krime të mediave sociale të raportuara vetëm gjatë 6 muajve të fundit.

Sharja në WhatsApp-in mund të sjellë gjithashtu njerëzit në telashe të mëdha në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Në vend, është vendosur një ligj i ngurtë për krimin kibernetik – që rregullon aspekte të ndryshme të internetit duke përfshirë postimet e mediave sociale të bëra në mesazhet Facebook dhe Whatsapp.

Sipas ligjit të vitit 2012 të Emirateve të Bashkuara Arabe për krimin kibernetik, individët mund të ndiqen penalisht nëse ata bëjnë deklarata që konsiderohen ” mosrespektues” ndaj Islamit, moralit dhe sjelljes së mirë.

Kjo përfshin shpifje dhe shkelje të privatësisë, si dhe postime ose komente që kanë për qëllim të dëmtojnë reputacionin e një tjetri dhe / ose publikojnë informacione për një individ pa leje./KohaIslame.com/

Kontrabandistët u përpoqën të sillnin 745,000 tableta të drogës në Arabinë Saudite

0

Agjentët kufitarë sauditë kanë kapur dhe arrestuar dy egjiptianë që tentuan të kontrabandonin me qindra e mijëra tableta në Arabinë Saudite.

Të dy burrat u përpoqën të sillnin 745.000 tableta të amfetaminës nëpërmjet një varke, e cila kishte për qëllim të mbërrinte pranë plazheve Haql të bregdetit Saudit. Por rojet detare që patrullonin e panë dhe i ndaluan.

Ndërsa patrullat saudite iu afruan, burrat shpejt u përpoqën të ktheheshin në ujërat e Egjiptit, por u kapën përpara se të mund të iknin, shpjegoi zëdhënësi i Gardës Kufitare koloneli Saher bin MUhammed Al-Harbi.

Pas inspektimit, patrullimi saudit gjeti drogat dhe arrestoi dy kontrabandistët. Rojet e Kufirit përsëritën angazhimin e tyre për të parandaluar kontrabandistët që të sillnin drogë dhe veprimtari kriminale në mbretëri.

Vitin e kaluar, 4,656 persona u arrestuan gjatë 6447 përpjekjeve të kontrabandës, tha zëdhënësi i Ministrisë së Sigurisë së Brendshme Maj, Mansour Al-Turki, sipas Gazetës Saudite.

Ka pasur 3.559 përpjekje nga kontrabandistët për të kaluar kufirin saudit, duke përfshirë 27.264 njerëz, sipas Al-Turki. Shumica dërrmuese u kapën ndërsa përpiqeshin të hynin në mbretëri, ndërsa rreth 1,200 u kapën duke u përpjekur të largoheshin.

Kontrabandistët u përshëndetën nga një shumëllojshmëri kombesh, duke përfshirë 2,800 jemenas, 1,343 etiopianë, 455 sauditë dhe shumë somalezë, Eritreanë, filipinas, pakistanezë, indianë, egjiptianë, jordanezë, sudanezë dhe Bangladeshë.

Në vitin 2016 u konfiskuan 22 ton dhe 59 kg hashash, 18,157,902 pilula narkotike, 3311 kg qat dhe 4 kg opiumi. Përveç kësaj, më shumë se 3,500 armë zjarri u konfiskuan nga kontrabandistët./KohaIslame.com/

Duaja kunder vershimit. Thuaje

0

Duaja kunder vershimit

Allahume havalejna la alejna.Allahume alel akami vedh dhirabi,ve butunil evdijeti ve menabitish shexheri.

O Allahu im rreth nesh e jo mbi ne. o Allahu im,ktheje kodrave dhe kodrinave pyejeve dhe luginave

 

Mjalti ka përfitimet e mëposhtme shëndetësore

0

Sipas teksteve të lashta mjekësore mjalti ka përfitimet e mëposhtme shëndetësore:
-Ndikon në substancat e yndyrshme, mjalti është i kundërt prej sheqerit, edhe pse ka shije të ëmbël si sheqeri i cili trashë, pra çon në shkrirjen e yndyrave dhe zvogëlon peshën:
– Tretet lehtë
– Përmirëson tretjen
– I mirë për shikim
– I mirë për zë
– I jep elasticitet trupit
– Jep kënaqësi psikike dhe disponim të mirë
– Shëron plagët
– Pastron dhe shëron plagët e vogla
– Përmirëson inteligjencën
– Shëron shumë lloje të sëmundjeve
– Rinon trupin.

 

Xhihadistëve u ofrohet hotel me pesë yje nëse kërkojnë të… çradikalizohen!

0

Pishinë e brendshme, tarraca plot diell dhe personel të dedikuar, kjo qendër ndodhet në Riad në një rezidencë pushimi me pesë yje për një strukturë çradikalizimi për xhihadistët.

Vend tranziti mes burgut dhe lirisë, ky kompleks relaksues është simbol i një strategjie saudite mjaft të diskutueshme për riedukimin e xhihadistëve, e fokusuar më shumë në shërimin ideologjik sesa në shtrëngimin për të ndryshuar qasje.

Qendra e këshillimit dhe orientimit ”Mohammed ben Nayef”, e drejtuar nga fetarë dhe psikologë, ka si mision për të penguar të dënuarit që t’i bashkohen xhihadit.

“Ne do të përqëndrohemi në korrigjimin e ideve të gabuara”, thekson Yahya Abou Maghayed, drejtor i qendrës, duke shoqëruar një grup gazetarësh në kompleksin e gjerë të rrethuar nga palmat, me një makinë golfi.

Ish-anëtarë të Al-Kaedës apo talebanë janë akomoduar në një seri ndërtesash të ulëta, të pajisura me televizorë me ekranë të mëdhenj, në mesin e lëndinave të trajtuara me kujdes të veçantë.

Ata kanë akses në një palestër force, në apartamente të rezervuara për vizitat bashkëshortore dhe në një klinikë.

“Ne po bëjmë të mundur që ‘përfituesit’ të kenë ndjesinë që janë njerëz normalë dhe që kanë ende një shans për t’u riintegruar në shoqëri”, sqaroi Abou Maghayed duke shtuar se qendra refuzon t’i cilësojë ata të burgosur apo të ndaluar.

Qendra kërkon ta bëjë të vështirë rikthimin te aktet e dhunës duke inkurajuar kryesisht lidhjet familjare, martesat dhe lindjet si dhe përdorimin e terapisë së artit./atsh/ 

Princi i Kurorës Saudite flet për luftën anti-korrupsion, Islamin, të drejtat e grave dhe ‘Hitlerin e ri’

0

Princi i Kurorës të Arabisë Saudite Muhammed bin Selman e ka quajtur udhëheqësin suprem të Iranit “Hitleri i ri i Lindjes së Mesme”.

Në një intervistë për New York Times botuar të enjten, Muhammed bin Selman, i cili është gjithashtu ministër i Mbrojtjes Saudite, sugjeroi që zgjerimi i dyshuar i Republikës Islamike nën Ajatollah Ali Khamenei duhej të konfrontohet.

“Por mësuam nga Evropa se paqësimi nuk funksionon. Ne nuk duam që Hitleri i ri në Iran të përsërisë atë që ndodhi në Evropë në Lindjen e Mesme “, citon ai. Ai është intervistuar edhe për gjëra të tjera

Fushata kundër korrupsionit
Është “qesharake”, tha ai, për të sugjeruar që kjo fushatë anti-korrupsion ishte një kapje e pushtetit. Ai vuri në dukje se shumë anëtarë të shquar të shoqërisë Ritz kishin premtuar publikisht besnikëri ndaj tij dhe reformave të tij dhe përkrahje nga “një shumicë e familjes mbretërore” ka thënë Selman.

“Vendi ynë ka vuajtur shumë nga korrupsioni nga vitet 1980 deri më sot. Llogaritja e ekspertëve tanë është se afërsisht 10 përqind e të gjitha shpenzimeve të qeverisë u shkatërrua nga korrupsioni çdo vit, nga nivelet më të larta deri në fund. Gjatë viteve qeveria nisi më shumë se një ‘luftë mbi korrupsionin’ dhe ata të gjithë dështuan. Pse? Sepse të gjithë filluan nga poshtë lart, “citon ai të ketë thënë.

Konflikti në Jemen
Muhammed bin Selman këmbënguli që lufta e mbështetur nga Saudia në Jemen ishte a në drejtim të qeverisë legjitime atje, që ka 85% të territorit nën kontroll.

Sipas tij, duke pasur parasysh faktin se rebelët pro-iranian Houthi, të cilët mbajnë pjesën tjetër, nisën një raketë në aeroportin e Rijadit, nëse nuk merret 100% është problematike.

Të drejtat e grave
Sipas këtij artikulli, Muhammed bin Selman ka thënë: “Mos shkruaj se po e re interpretojmë Islamin – po e rivendosim Islamin në origjinë – dhe mjetet tona më të mëdha janë praktikat e Profetit dhe [jeta e përditshme në] Arabinë Saudite para vitit 1979 .”

Në kohën e Profetit Muhamed, argumentoi ai , kishte respekt për të krishterët dhe hebrenjtë në Arabi. “Gjykatësi i parë tregtar në Medinë ishte një grua!”

Donald Trump
Ai vlerësoi Presidentin Trump si “personi i duhur në kohën e duhur” dhe shtoi se me ndihmën e tij Sauditët dhe aleatët e tyre arabë ngadalë po ndërtonin një koalicion për të ngritur kundër Iranit./KohaIslame.com/

Ëndrra e Arafatit, Aeroporti i Gazës, i shndërruar në rrënoja

0

Aeroporti Ndërkombëtar i Gazës, i themeluar 19 vite më parë me përpjekje të liderit palestinez Jaser Arafat, aktualisht është burim pikëllimi për palestinezët me gjendjen e saj që të sjell në mendje rrënojat.

I ndërtuar në jug të qytetit Refah në Rripin e Gazës, Aeroporti Ndërkombëtar i Gazës u hap në vitin 1998, ndërsa arrit të ofrojë shërbime vetëm dy vite. Ajo që ka ngelur prej aeroportit i cili u mbyll pas bombardimit nga forcat izraelite janë vetëm rrënojat.

Kryetari në detyrë Aviacionit Civil të Palestinës, Zuhejr Zumlat, për Anadolu Agency (AA) thotë se aeroporti ishte ëndrra e liderit të Organizatës Çlirimtare Palestineze (PLO), Jaser Arafat.

“Pas formimit të qeverisë palestineze, Arafat kishte ëndërr të ndërtonte një aeroport. Pas vendimit për formimin e Aviacionit Civil në vitin 1994, në fillim të vitit 1995 u themelua edhe Linja Ajrore e Palestinës. Në tetor të të njëjtit vit, qeveria filloi punimet për caktimin e vendit ku do të ndërtohej aeroporti”, tregon Zumlat.

Zumlat thotë se aeroporti është ndërtuar në përputhje me arkitekturën islame në një sipërfaqe prej 280 hektarësh, ndërsa ka kushtuar mes 60 dhe 70 milionë dollarë.

“Aeroporti mundësoi punësimin e rreth 800 personave, përfshirë inxhinierë, pilotë, menaxhues, pjesëtarë të sigurimit dhe punonjës të shërbimeve të pasagjerëve. Kishte aktivitet të konsiderueshëm në vitet e para. Sipas regjistrimeve, në vitin 1998 janë transportuar 20 mijë pasagjerë, 61 mijë në vitin 1999 dhe rreth 59 mijë në vitin 2000. Megjithatë, aeroporti u mbyll nga ushtria izraelite pjesërisht pas rreth dhjetë ditëve nga Intifada e Al Aksasë dhe tërësisht më 13 shkurt të vitit 2001.

Duke theksuar se aeroporti kishte rëndësi nga aspekti politik dhe ishte simbol i sovranitetit, Zumlat thotë se aeroporti garantonte shkuarjen e palestinezëve në destinacionin e dëshiruar dhe në kohën e dëshiruar pa u ballafaquar me pengesa.

Sipas tij, gjendja e sotme e aeroportit shkakton dhimbje për palestinezët.

“Ne e ndërtuam atë me jetën tonë. Ndihem shumë i pikëlluar nga sulmi ndaj tij, shkatërrimi dhe shndërrimi i tij në mbeturinë”, tha Zumlat, duke i bërë thirrje presidentit palestinez Mahmud Abbas për të nisur punime serioze për rifunksionalizimin e aeroportit.

Hapja e Aeroportit Ndërkombëtar të Gazës, të ndërtuar me financime të siguruara nga Japonia, Egjipti, Arabia Saudite, Spanja dhe Gjermania, ishte bërë nga lideri palestinez Jaser Arafat dhe presidenti i atëhershëm amerikan Bill Clinton. Aeroporti ishte sjellë në gjendje të papërdorshme nga bombardimi i ushtrisë izraelite në vitin 2000 gjatë Indifadës së Aksasë.

Izraeli që nga viti 2007 ka vendosur bllokadë në Rripin e Gazës, ku jetojnë rreth dy milionë palestinezë.

5 Këshilla nga një mendjendritur

0
Agron Islami

1. Puno shumë!
2. Lutu në detaje!
3. Ndiqe zërin e qetë të intelektit!
4. Braktisi ziliqarët!
5. Guxo dhe mos u frikëso!

 

Sure Ed-Duha kush e lexon mbi 7 her Allahu e begaton dhe furnizon me bereqet pamasë

0

Sure Ed-Duha kush e lexon mbi 7 her Allahu e begaton dhe furnizon me bereqet pamasë.

وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَىٰ
E Zoti yt do të jepë ty, e ti do të kënaqesh.
(Sure Ed-Duha ajeti 5)

Pasha paraditën!
2 Pasha natën kur shtrinë errësirën!
3 Zoti yt nuk të ka lënë, as nuk të ka përbuzur.
4 Dhe se bota e ardhshme është shumë më e mirë për ty se e para.
5 E Zoti yt do të të jepë ty, e ti do të kënaqesh.
6 A nuk të gjeti ty jetim, e Ai të bëri vend (të dha përkrahje).
7 Dhe të gjeti të paudhëzuar e Ai të udhëzoi.
8 Dhe të gjeti të varfër, e Ai të begatoi.
9 Pra, mos e përul jetimin!
10 As lypësin mos e përzë!
11 E me të mirat që t’i dha Zoti yt, trego (udhëzo njerëz)!

Suretu Ed-Duha

We ed-duha (ed-duha: 1).
Wel-lejli ‘idha sexha (ed-duha: 2).
Ma wedde’ake rebbuke we ma kala (ed-duha: 3).
We lel’ahiretu hajrun leke minel-’ula (ed-duha: 4).
We lesewfe ju’tike rebbuke feterda (ed-duha: 5).
elem jexhidke jetimæn fe’awa (ed-duha: 6).
We wexhedeke dallæn feheda (ed-duha: 7).
We wexhedeke ‘a’ilæn fe’egna (ed-duha: 8
Fe’emmal-jetime fela tekher (ed-duha: 9).
We ‘emma es-sa’ile fela tenher (ed-duha: 10).
We ‘emma bini’meti rabbike feheddith (ed-duha: 11).