Home Blog Page 58

407 viktima ja ku ka ndodhur tragjedia (FOTO)

0

Është rritur në më shumë se 407 numri i të vdekurve në provincën Kermanshah në perëndim të Iranit si pasojë e tërmetit të djeshëm prej 7,3 ballësh në afërsi të qytetit Halepçe në Irak pranë kufirit me Iranin.

Zëvendësdrejtori i Organizatës Kombëtare për Menaxhimin e Krizave, Behnam Saidi, duke folur në televizionin shtetëror të Iranit, tha se numri i të vdekurve është rritur në 407, kurse ai i të plagosurve në gjashtë mijë e 700, shkruajnë mediat vendase.

Nga ana tjetër, drejtori i organizatës së njëjtë, Ismail Nexhar, tha se diametri i gjerë i shkatërrimeve është duke ndikuar negativisht në aktivitetet e kërkim-shpëtimit.

“Dëmet më të mëdha janë shkaktuar në fshatrat në Kasri Shirin dhe Serpulzihab. Diametri i gjerë i shkatërrimeve është duke ndikuar negativisht në aktivitetet e kërkim-shpëtimit, ndërsa kjo gjë ka shkaktuar kritika nga një pjesë e popullatës”, tha Nexhar.

Tërmeti i 7,2 ballë shkund Lindjen e Mesme, mbi 330 të vdekur në Irak e Iran

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Një tërmet i fuqishëm prej 7,2 ballësh tronditi rajonin kufitar mes Iranit dhe Irakut, nga ku raportohen qindra viktima.

Epiqendra e tërmetit ishte në thellësinë 34 kilometra në jug të qytetit irakian të Halabjas. Mediat shtetërore iraniane bënë me dije se të paktën 330 persona humbën jetën.

Kanali i lajmeve IRIN në Iran tha se ekipet e shpëtimit janë dërguar në zonat e prekura nga tërmeti, nga ku raportohet për dëme në të paktën 8 fshatra.

Tërmeti gjithashtu ka sjellë ndërprerjen e energjisë elektrike për shumë zona, ndërsa autoritetet po nxitojnë që të zbulojnë shkallën e vërtetë të dëmeve.

Tërmeti u ndie dhe shkaktoi panik deri në kryeqytetin irakian Bagdad, ku raportohet se banorë të shumtë braktisën shtëpitë dhe dolën në rrugë. Edhe mediat kurde lajmërojnë se shumë njerëz në rajonin autonom të Kurdistanit braktisën shtëpitë e tyre dhe dolën në rrugë kur ndodhi tërmeti.

Jemen, autobombë në selinë e shërbimeve sekrete; ka viktima

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Me dhjetëra viktima janë regjistruar pas një shpërthimi të shkaktuar nga një autobombë që ka goditur selinë e shërbimeve të sigurisë në qytetit port të Adenit, në Jemen.

Lajmi bëhet i ditur nga funksionarë të vendit afrikano-verior, duke saktësuar se deri tani nuk ka një numër të saktë të të vdekurve.

Prej vitesh jemeni është përfshirë nga një luftë mes rebelëve shiit Houthi, të mbështetur nga Irani dhe qeverisë të njohur edhe ndërkombëtarisht, aleat i koalicionit saudit.

Arabia Saudite arreston 11 princa, duke përfshirë edhe miliarderin Alwaleed bin Talal

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Pretendohet se janë arrestuar një numër i madh ish-ministrash të cilët kanë qenë në mesin e ministrave që u shkarkuan nga detyra e tyre në Arabinë Saudite, pas ndryshimeve në kabinetin qeveritar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një lajmi të publikuar në Al-Arabija, pretendohet se komisioni për luftën kundër korrupsionit nën kryesimin e ministrit të Mbrojtjes dhe princit të kurorës, Muhammed bin Selman, ka arrestuar një numër të madh ish-ministrash dhe emirëve.

Ndryshime në kabinetin qeveritar të Arabinë Saudite
Teksa nuk janë dhënë informacione në lidhje me emrat e të arrestuarve, vihet në dukje se në mesin e tyre është edhe një grua dhe bëhet e ditur se këto persona janë arrestuar për korrupsion.

Ndërkohë nga autoritetet zyrtare ende nuk është bërë ndonjë deklaratë.

Njoftimi nga Damasku: ushtria siriane merr nën kontroll bastionin e fundit të ISIS

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Ushtria siriane ka marrë kontrollin e Deir al-Zour, bastionit të fundit të madh të ISIS. Lajmin e bëri të ditur televizioni shtetëror i Damaskut. “Qyteti është tërësisht i lirë nga terroristët”, raportoi televizioni.

Raportime të tjera thonë se ushtria siriane dhe aleatët e saj po spastrojnë edhe xhepat e fundit të rezistencës.

ISIS e ka mbajtur nën kontroll qytetin që prej vitit 2014. Qyteti ishte i një rëndësie strategjike për shkak të afërsisë me kufirin irakian. /tesheshi.com

MANUKA

0

 

●SQARIM: Mjalti eshte 100% Manuka Orginal.

Mjalta manuka eshte e prodhuar ne Zelandene e Re nga bletat dhe polenat e bletave te lindura ne shkurret e Manukas.
Perberja e mjaltes MANUKA?

Hidrogjen peroksidi eshte nje perberes i mjaltes.
Aj i jep mjaltes kualitetin si Antibiotik.Por disa lloje te mjaltave duke perfshire edhe mjalten Manuka,po ashtu kane disa karakteristika te veqanta me disa kualitete antibakteriale. Nje tjeter karakteristik e Mjaltes Manuka eshte edhe Methylgloxal (MG).MG eshte nje perberes qe gjindet ne shumicen e mjaltave por vetem ne sasi te vogla mjaltes. Ne mjalten Manuka,MG vjen si kombinim me nje tjeter perberes Dihydroxyacetone,e cila perqendrohet ne nje mase shume te larte luleve te Nektarit te Manukas.

Rindertoni prap Steroidet e Menqura ?!
MG eshte e thene ti jep mjaltes manukas disa nga fuqite e saj antibakteriale.Perqendrimi i MG i jep mjaltes se Manukas,nje efekt si Antibiotik shume i forte.Por po ashtu ne mjalten e Manukas mund te gjinden edhe shume perberes natyral (Bio) te cilat perfshihen si Medicine e mjaltes Manukas. Prodhuesit e majltes e kane zhvilluar ne nje shkalle potencen e mjaltes se Manukas. Sod ajo njihet si njera nder mjaltat me te fort dhe po ashtu njihet me nje emer nderkombetar “MJALTA UNIKE MANUKA”

Vtite dhe karakteristikat e MJALTËS MANUKA :
Plaget e ndryshme ne trup,
Djegiet e ndryshme ne trup,
E parandalon dhe e trajton KANCERIN

Redukton Kolesterolin e Larte,
E redukton sistemin e pezmatimit,
Trajton Diabetin,
Trajton semundjet e syve,vesheve, sinuset
Trajton semundjet e Zorres se Trashe.

Çka thote shkenca per mjalten e Manukas ?
Disa studime te tanishme tregojne se mjalta e Manukes eshte
efektive kur perdoret per shembull ne plaget qe jane te shkaktuar gjate ndonje rrezimi ,gerrvishje e lekures ne kembe po ashtu sheron, ulqerat e kembeve.Studimet po ashtu tregojne se lufton infeksionet dhe eshte nxites i sherimit.
Kunderefektet e mundshme te Mjaltes se Manukas jane :
Efektet anesore te mundshme jane keto,Reaksion Alergjik,SPECIAL per njerezit qe jane alergjike ndaj Bleteve.Rrezik per ngritje te sheqerit ne Gjak.
Mundesi e ndonje bashkeveprimi me ndonje Klient qe eshte duke perdorur Kemoterapi.

Sasia 500 Gr Active 15+
Cmimi me Transport 60€
Tel: +37745810492 (viber), +381631523152 (viber).

Helm në qumësht, nusja e sapomartuar vret burrin dhe 12 familjarët

0

Një e re e sapomartuar në Pakistan është arrestuar nën dyshimet se ka vrarë bashkëshortin e saj dhe së paku 12 të afërmit e tij me qumësht të helmuar.

Policia thotë se Asija Bibi kishte hedhur substancën vdekjeprurëse në qumësht,për burrin e saj, javën e kaluar, por ai nuk e piu.

Më pas ajo e kishte zënë kos, dhe ia kishte dhënë për të ngrënë të gjithë familiarve të tij.

Policia tha se e reja ishte detyruar të martohej me të, për shkak të familjes.

Dasma të tilla nuk janë të rralla në zonat më të varfra dhe më rurale të Pakistanit, dhe shpesh janë të shtyrë nga vëllezerit e mëdhenj dhe prindërit.

Mediat lokale thanë se nusja ishte përpjekur të ikte nga shtëpia e burrit dhe për t’u kthyer tek prindërit e saj, po ata nuk e kishin lejuar.

Zyrtari i lartë i policisë konfirmoi se Asiya Bibi është akuzuar për vrasje, shkruan syri.net. Një i ri, i dyshuar si i dashuri i saj dhe tezja e tij, janë arrestuar gjithashtu.

Policia tha se 13 vetë persona kanë vdekur dhe 14 të tjerë shtruan në spital.

Në mesin e viktimave kishte edhe 3 fëmijë.

Mendohet se nusja kishte planifikuar të arratisej më pas me të dashurin, por kanë rënë të dy në prangat e policisë.

Trajtimi i dhimbjeve të boshtit kurrizor me Hixhame!

0

Trajtimi i dhimbjeve të boshtit kurrizor me Hixhame!

Deri 80% e njerëzve së paku njëherë në jetë kanë dhembje shpine, ndërsa te 14% e njerëzve dhembja iu zgjat më shumë se 2 javë. Këto dhembje janë shkak shumë i shpeshtë i trajtimit mjekësor dhe mungesës në punë.

Vogëlushja siriane e uritur në shtratin e vdekjes

0

Mjekët në Gutën Lindore, rajon në Damask të Sirisë i cili nodhet nën bllokadën e regjimit të Bashar Asadit, kanë humbur shpresën për jetesë të vogëlushes tetëvjeçare e cila për shak të mungesës së barnave dhe ushqimit ka rënë në dhjetë kilogramë. Uria e vogëlushes e cila ndodhet në prag të vdekjes shton edhe më shumë dhimbjen dhe dëshpërimin e nënës Um Betul, raporton Anadolu Agency (AA).

Në rajonin e Gutës Lindore, i cili që prej pesë vitesh ndodhet në rrethimin e regjimit të Asadit dhe mbështetësve të tij, rreth 400 mijë civilë po luftojnë për të mbijetuar në varfëri, uri dhe vështirësi.

Për shkak të bllokadës që regjimi ka intensifikuar prej shtatë muajsh, është ndalur hyrja e produkteve elementare ushqimore dhe barnave, të cilat mund të hynin ilegalisht (fshehurazi nga regjimi).

Sipas raporteve të këshillave civilë lokalë, më shumë se një mijë fëmijë në Gutën Lindore janë në rrezik të vdekjes për shkak të mungesës së ushqimit dhe barnave.

Një prej tyre është edhe tetëvjeçarja Rahaf, e cila jeton në zonën Duma të Gutës Lindore.

Sipas asaj që nëna Um Betul ka shpjeguar për AA, katër vite më parë Rahaf kishte shpëtuar e gjallë nga rrënojat e shtëpive të shembura nga një sulm i regjimit, ku si pasojë jetën kishin humbur gjyshja, motra dhe tejza e saj. Ndërkohë, po të njëjtin vit, edhe babai i Rahafit u vra nga një zjarr i hapur nga regjimi në një kohë kur ai ishte duke u përpjekur të fuste ndihma fshehurazi në Gutë.

Edhe pas kësaj periudhe, për Rahafin, e cila qëndron me nënën Um Betul dhe tezen e saj, kanë vazhduar problemet si frika, dridhjet dhe të vjellat.

Rahaf, e cila dy vite më parë iu nënshtrua shtratit dhe situata e së cilës nuk është përmisuar që atëherë, lufton me një sëmundje që nuk mund të diagnostikohet, sepse nuk mund të kryhen analizat dhe rezonancë magnetike.

Për shkak të mungesës së barnave dhe ushqimeve, Rahaf ka humbur 25 kilogramë dhe ka rënë në dhjetë kilogramë.

Sëmundja e ka dobësuar në masë të madhe vogëlushen Rahaf, duke e detyruar gjithashtu të ngujohet në shtrat dhe duke e lënë të lodhur dhe të pafuqishme.

Rahaf shpeshherë ka probleme, ku ajo rënkon dhe lëshon britma nga dhimbjet e shkaktuara për shkak të mungesës së barnave. Ajo ka edhe probleme të frymëmarrjes, vuajtje të cilat përpiqet t’ia shpjegojë nënës së saj e cila nuk i ndahet nga koka.

“Jam e vëtedijshme se mund të vdesë në çdo çast”

Në lidhje me situatën shëndetësore të vajzës së saj, nëna Um Betul thotë: “Vazjën e parë e kam humbur gjatë rrethimit të parë. Pas intensifikimit të rrethimit, vajta te mjekët, por nuk kishte specialist. Në fillim nuk e kuptuan situatën, por më pas më kërkuan gjëra si analiza dhe rezonancë magnetike, të cilat është e pamundur të gjenden në Gutë. Ditën tjetër, vajza ime filloi të rrëzohej dhe nuk ecte më dot”.

Duke shpjeguar se mjekët kanë humbur shpresat për Rahafin dhe kanë kërkuar që tashmë të bëhen lutje për të, nëna Um Betul thotë se është “e vëtedijshme se fëmija mund të vdesë në çdo çast”.

“Për vajzën time ka nevojë për barna antikonvulzantë. Goja i shkumbon shpeshherë. Fatkeqësisht, nuk kam mundësi të bëj asgjë. Jam përballë saj dhe nuk mund të bëj asgjë. Nuk kam asgjë në dorë, sepse nevojiten barna antikonvulzantë dhe ato janë të shtrenjta dhe nuk gjenden. Për shkak të rrethimit, po vuajmë shumë. Vazja ime a parë vdiq një herë, ndërsa Rahafi vdes çdo ditë”, shprehet nëna Um Betul, duke shpjeguar pafuqinë dhe dëshpërimin e saj me syt të përlotur dhe me zë të ulët.

Më tej, duke vënë në dukje se tashmë e kanë marrë parasysh vdekjen, nëna Um Betul thotë: “Kryhen sulme. Ne qëndrojmë në katin e pestë të ndërtesës. Nuk zbres poshtë, sepse e kemi marrë parasysh vdekjen. Jemi lodhur shumë. Kemi mbetur edhe pa shtëpi, edhe jemi të rraskapitur”.

Um Betul vë në dukje se i mungojnë ditët shkuara, duke sjellë në kujtesë çaste nga e kaluara. “Rahafi shkonte në çerdhe. Ajo qeshte dhe kërkonte ushqim. Më ka marrë malli për vazjën time Rahaf e cila më parë kërkonte vahzmisht ushqim nga unë. Nuk kam mundësi të bëj asnjë gjë për fëmijën tim. Uroj që asnjë nënë të mos përjetojë dhimbjen time. Shpresoj që dhimbjet e nënave dhe të fëmijëve të përfundojnë”, thotë ajo.

Duke treguar fotografitë e vajzës së saj para sëmundjes, nëna e pashpresë thekson: “Nuk dua t’ia përçoj zërin e vajzës sime askujt, sepse të gjithë na kanë lënë vetëm, ndërsa ajo qëndron në shtrat e paralizuar. Unë u bëra e fortë dhe vazjën time ia tregova botës, sepse ka me mijëra familje që ndodhen në këtë situatë dhe qëndrojnë të heshtur dhe të turpshëm. Nuk kërkoj ndihmë nga askush, por ajo që dëshirojmë është vetëm nga Allahu. Sepse të tjerët na kanë braktisur”.

Një vit më parë tronditi botën, shihni sa ka ndryshuar 19-vjeçarja nga Jemeni (Foto)

0

Your browser does not support the video tag.

Adoleshentja nga Jemeni, Saida Ahmed Baghili, një vit më parë vuante nga kequshqyerja dhe fotografia e saj bëri xhiron e rrjeteve sociale, duke prekur zemrat e shumë njerëzve.

Por pas publikimit të fotos shumë organizata humanitare i erdhën në ndihmë Baghilit, duke u kujdesur për të në mënyrë që gjendja e saj shëndetësore të përmirësohej.

Tani ajo peshon 36 kg, dhe sipas babait të saj, më shumë se trefishi i 11 kg që peshonte tetorin e kaluar.

19-vjeçarja nuk ishte në gjendje as të fliste, e lëre më të mbante kornizën e saj shpirtërore, skeletore, e cila tani është më e fortë pas javëve të kujdesit të specializuar dhe kohës në shtëpi.

“Trupi i Saidës u përmirësua, sepse ajo po ha më mirë, por ajo ende ka probleme me gëlltitjen”, tha babai i saj Ahmed Baghili në shtëpinë e tyre në Hodeidah.

“Ajo tani ha vetëm qumësht, biskota dhe lëng”.

Gjendja e Baghilit pasqyron atë të shumë familjeve në vendin më të varfër të Gadishullit Arabik, ku një luftë shumëvjeçare midis një koalicioni arab të udhëhequr nga Sauditi dhe lëvizjes Houthi të aleancës iraniane ka marrë 10 mijë jetë, përcjell Albeu.com.

Një e katërta e 28 milionë popullsisë po vdes nga uria, sipas Kombeve të Bashkuara, me gjysmë milion fëmijë nën moshën 5 vjeç janë të kequshqyer dhe të paktën 2,135 njerëz kanë vdekur nga kolera.

Saida, sëmundja e së cilës filloi para luftës, është në gjendje të ndihmojë babanë e saj të kujdeset për bagëtinë dhe punët e shtëpisë.