Home Blog Page 56

Sure Ed-Duha kush e lexon mbi 7 her Allahu e begaton dhe furnizon me bereqet pamasë

0

Sure Ed-Duha kush e lexon mbi 7 her Allahu e begaton dhe furnizon me bereqet pamasë.

وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَىٰ
E Zoti yt do të jepë ty, e ti do të kënaqesh.
(Sure Ed-Duha ajeti 5)

Pasha paraditën!
2 Pasha natën kur shtrinë errësirën!
3 Zoti yt nuk të ka lënë, as nuk të ka përbuzur.
4 Dhe se bota e ardhshme është shumë më e mirë për ty se e para.
5 E Zoti yt do të të jepë ty, e ti do të kënaqesh.
6 A nuk të gjeti ty jetim, e Ai të bëri vend (të dha përkrahje).
7 Dhe të gjeti të paudhëzuar e Ai të udhëzoi.
8 Dhe të gjeti të varfër, e Ai të begatoi.
9 Pra, mos e përul jetimin!
10 As lypësin mos e përzë!
11 E me të mirat që t’i dha Zoti yt, trego (udhëzo njerëz)!

Suretu Ed-Duha

We ed-duha (ed-duha: 1).
Wel-lejli ‘idha sexha (ed-duha: 2).
Ma wedde’ake rebbuke we ma kala (ed-duha: 3).
We lel’ahiretu hajrun leke minel-’ula (ed-duha: 4).
We lesewfe ju’tike rebbuke feterda (ed-duha: 5).
elem jexhidke jetimæn fe’awa (ed-duha: 6).
We wexhedeke dallæn feheda (ed-duha: 7).
We wexhedeke ‘a’ilæn fe’egna (ed-duha: 8
Fe’emmal-jetime fela tekher (ed-duha: 9).
We ‘emma es-sa’ile fela tenher (ed-duha: 10).
We ‘emma bini’meti rabbike feheddith (ed-duha: 11).

Duaja e sherimit

0

Duaja e sherimit

“Allahume! Raben-nasi, idh~hebil-be’s ishfi, Entesh-Shafi la shifae il-la shifaeke shifaen la jugadiru sekamen.”

(O Allahu im Krijues i njerëzve, largo deshprimin! Shëro, se Ti je Shërues! Nuk ka shërim pos shërimit Tënd, shërim i cili nuk sjell sëmundje)”.

RUKJE KUNDËR BRENGAVE APO DJERSITJES NË GJUMË.

0

RUKJE KUNDËR BRENGAVE APO DJERSITJES NË GJUMË

Sot ndërroi jetë dijetari Musa Al Nasër

0

Të Allahut jemi dhe tek Ai do kthehemi !.

Sot pas dreke në aksident rrugor afër qytetit të Tebukut duke udhëtuar për Umre në Qaben e bekuar ndërroj jetë sheikhu i nderuar dr.Muhamed Musa Al Nasër Allahu e mëshiroftë. I lindur në Palestinë në vitin 1954 pastaj i shpërngulur në Amman të Jordanisë.

Vdekja e dijetarëve është nga shenjat e kiametit, bota islame humbi një nga lexuesit më të mirë të Kuranit të madhëruar, lexues dhe studiues i tij, në të gjitha dialektet, i shquar me edukatën dhe moralin e lart, një nga themeluesit e qendrës islame me emrin e hoxhës së tij “ Imam Albani”, në Amman të Jordanis, nga themeluesit e revistës shkencore el Asale, autor i shumë librave shkencore, studiues dhe njohës i thellë në lëmin e mjekësisë Profetike, i njohur për seminare dhe ligjërata të ndryshme në mbar globin.

Nga nxënësit e rrallë të sheikh Albanit, kur afrohej koha e namazit sheikh Albani çdo herë thoshte kemi imamin tonë këtu.

Kemi pas rastin të përfitojmë nga dija e tij, gjatë kohës sa ishim në studime, me të vërtetë Kurani ishte metodë e jetës së tij në çdo aspekt që e rrethonte atë.

Allahu e mëshiroftë, Allahu varrin kopsht të parajsës ia bëftë, e me shkallët më të larta në xhenetin Firdaus e gradoftë.

Hoxhe Unejs Murati

Arabi Saudite: Filloi samiti islamik kundër terrorizmit

0

Princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, e ka hapur sot takimin e parë të nivelit të lartë të aleancës së udhëhequr nga Arabia Saudite, të vendeve myslimane kundër terrorizmit, duke shprehur përkushtim se ekstremistët më “nuk do ta nxijnë religjionin tonë shumë të mirë”.

Duke folur para ministrave të mbrojtjes dhe zyrtarëve të tjerë të lartë në kryeqytetin Riad të Arabisë Saudite, bin Salman tha se “rreziku më i madh i këtij terrorizmi dhe ekstremizmi është shkatërrimi i reputacionit të religjionit tonë të dashur…dhe ne nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë”.

Ky fjalim u bë derisa grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS), është përzënë nga Iraku dhe e ka humbur një qytet në Siri të cilin e konsideronte kryeqytet të vetin.

Megjithatë në aleancën e udhëhequr nga Arabia Saudite nuk përfshihen Irani, Iraku dhe Siria.

Princi Mohammed bin Salman tha se 40 vendet anëtare të aleancës po dërgojnë “mesazh të qartë” se ato do të “punojnë së bashku për mbështetje të përpjekjeve ushtarake, financiare, të inteligjencës dhe politike, për secilin shtet anëtar”.

Arabia Saudite dhe Irani ashpërsojnë retorikën ndaj njëri-tjetrit

0

Irani tha se princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed Bin Salman, është diskredituar ndërkombëtarisht nga “sjellja e tij e papjekur”.

Komentet vijnë pasi Mohammed Bin Salman tha se udhëheqësi suprem i Iranit është “Hitleri i ri i Lindjes së Mesme”.

Duke aluduar në rritjen e pushtetit rajonal të Irant, Mohammed Bin Salman tha se është e rëndësishme të shmanget “përsëritja e asaj që ka ndodhur në Evropë dhe në Lindjen e Mesme”.

Arabia Saudite dhe Irani janë rivalë dhe kanë akuzuar njëri-tjerin për nxitje të jostabilitetit në gjithë rajonin.

Duke folur për gazetën New York Times, Mohammed Bin Salman tha se Irani nuk duhet të lejohet të shtrijë ndikimin e tij.

“Nuk duam që Hitleri i ri në Iran të përsërisë atë që ka ndodhur në Evropë dhe në Lindje të Mesme”, tha ai, duke iu referuar Ajatollah Ali Khameneit.

Në përgjigje, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Bahram Qasemi, tha se “akush në botë dhe në skenën ndërkombëtare nuk do ta respektojë princin saudit për shkak të papjekurisë dhe sjelljes së dobët”.

Magjija mund të ndikojë tek fëmijët – Ja simptomat ne shume raste

0

Magjija mund të ndikojë tek fëmijët – Ja simptomat ne shume raste

Mosbindja e fëmijëve

Magjia që ndikon te fëmijët më së shumti ka ndikim në sjelljen e tyre dhe studimet. Fëmija vazhdimisht do të futet në ligësi dhe nuk do të ndalet me ndonjë dënim; ai vetë nuk e kupton se çfarë po i ndodhë atij dhe ndjehet fatkeq dhe i paaftë për ndonjë sjellje të mirë.

Ja aksidente trafiku ndodhin çdo minutë në Arabinë Saudite

0

Një aksident trafiku ndodh çdo minutë në Arabinë Saudite apo 460,000 aksidente për çdo vit.

Vetëm këtë vit kanë vdekur më shumë se 7000 njerëz në aksidente trafiku. Në vitin 2016 ishte numri më i lartë i vdekjeve, mbi 9,000 njerëz të vdekur.

“Më shumë se 7000 njerëz kanë vdekur në aksidente trafiku, me një mestarë 20 njerëz në ditë, ku shumica e tyre janë mes moshës 18-30 vjeç” thuhet ne raportin nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Ata kanë vendosur edhe gjoba të rënda si masë për të parandaluar shpejtësinë e lartë apo driftet e shumta në qytet. Dënimi ishte rritur nga 1,000 rial në 20,0000 rial Saudit (5,332$). Ndërsa tani është dyfishuar dënimi në 40,000 rial për atë që bëjnë shkeljen e njëjtë dhe 30 ditë bllokim makine. Ndërsa nëse e përsërit për të tretën herë 60,000 rial gjobë dhe konfiskim i makinës./KohaIslame.com/

“Nuk ka marrëdhënie mes Arabisë Saudite dhe Izraelit” thotë Ministri i Jashtëm Saudit

0

Ministri i jashtëm i Arabisë Saudite ka hedhur poshtë plotësisht thashethemet që thonë se Mbretëria në qetësi po mban marrëdhëniet me Izraelin.

“Nuk ka marrëdhënie midis Arabisë Saudite dhe Izraelit”, tha ministri i jashtëm Adel Al-Jubeir për kanalin televiziv të Egjiptit CBC.

“Kushtet arabe janë të qarta – dy shtete me një shtet palestinez, kryeqyteti i të cilit është Jerusalemi Lindor. Sa për çështje të tjera, ato mund të zgjidhen midis izraelitëve dhe palestinezëve. Pozicioni i vendeve arabe ka mbështetur gjithmonë vëllezërit palestinezë. Kjo mbetet pozicioni arab, “pohoi ai

Komentet e Al-Jubeirit vijnë pas viteve të spekulimeve se lidhjet po ngroheshin mes Arabisë Saudite, vendeve të tjera të Gjirit dhe qeverisë izraelite. Ekspertët rajonalë kanë vënë në dukje tensionet në rritje me Iranin dhe Hezbollahun e Libanit, duke sugjeruar se kërcënimi i ndërsjellë ndaj interesave saudite dhe izraelite po ngre së bashku dy qeveritë.
Yuval Steinitz, ministri i energjisë i Izraelit, gjithashtu shtoi benzinë për thashethemet, kur kohët e fundit u shfaq për të pranuar hapur marrëdhëniet me “shumë vende muslimane dhe arabe”, duke shkuar aq larg sa për të përmendur emrin Arabia Saudite.

“Ne kemi lidhje që janë me të vërtetë pjesërisht të fshehta me shumë vende myslimane dhe arabe dhe zakonisht (ne jemi) pala që nuk është e turpëruar”, tha Steinitz, sipas The Telegraph.

Javën e kaluar, Gadi Eisenkot, kreu i ushtrisë izraelite, gjithashtu i tha një njoftimi saudit se qeveria e tij ishte e gatshme të shkëmbejë inteligjencën me mbretërinë.

Me zgjedhjen e Presidentit të SHBA, Donald Trump, disa ekspertë kanë sugjeruar që lideri i re amerikan mund të kërkojë të krijojë paqe ndërmjet kombeve të Gjirit dhe izraelitëve.

“Një marrëdhënie e normalizuar midis Arabisë Saudite dhe Izraelit do të bënte shumë të mira për mbretërinë dhe fqinjët e saj. Për një gjë, bashkësia hebraike amerikane – dhe lobi i lidhur me Izraelin – mund ta shikonin plotësisht Arabinë Saudite si një mik dhe aleate, në vend që të shikojë Riadin me dyshime “, shkroi Noah Feldman, një kolumnist për Bloomberg në maj.

“Kjo do të ndihmonte në konsolidimin e marrëdhënieve SHBA-Saudite për një epokë në të cilën varësia amerikane ndaj naftës Saudite po pakësohet me një ritëm të qëndrueshëm”, tha ai.

Megjithatë, nëse Arabia Saudite e sheh një aleancë të tillë si mbetje të dobishme për t’u parë. Sipas Al-Jubeir, aktualisht nuk është një opsion./KohaIslame.com/

Reagime dhe kritika në rrjetet sociale për shkak të hyrjes së blogerit izraelit në xhaminë e Medinës

0

Fotografia e një blogeri të Izraelit me emrin Ben Tsion në xhaminë e Profetit Muhamed në Medinë, shkaktoi reagime të ashpra nëpër rrjetet sociale. Disa aktivistë madje kanë hapur një hashtag në Twitter me emrin “Zionisti në Xhaminw e Medinës”.
Ben Tzion publikoi në Instagram disa fotografi gjatë vizitës në Arabinë Saudite, ku u takua me disa aktivistë dhe gazetarë saudit. Madje ai publikoi një fotografi brenda Xhamisë së Medinës, në të cilën ai paraqitet në veshje tradicionale të Saudisë.

Blogeri i Times of Israel publikoi fotografinë me një saudit, nën të cilën shkruante: “Ky është vëllai im i dashur Abdulaziz. Gjenerata jonë duhet të ndërtojë murin midis hebrenjve dhe botës arabe njëherë e përgjithmonë”. Dhe shtoi: “Arabia Saudite dhe Izraeli duhet të bashkohen për të arritur një qëllim të përbashkët, vendosjen e paqes në rajonin më të gjerë të Lindjes së Mesme”.
Ben Tzion edhe më herët ka vizituar vende të shenjta të muslimanëve, si xhamia e Al-Aksa në Jerusalem dhe xhamia në kryeqytetin e Jordanit, në Amman.

Përdoruesit e rrjeteve sociale janë ndier të indinjuar pasi që në haremin e Medinës ai paraqitet në foto me një çantë me mbishkrimin “Ben Tzion”, “Biri i Zionit”, siç i quajnë palestinezët cionistët.

Menjëherë pas publikimit të këtij lajmi, postimi është hequr nga rrjeti social Instagram.
Vizita e këtij blogeri ndodhi në kohën kur shumë media po raportojnë për vendosjen e marrëdhënieve saudite-izraelite në më shumë fusha, në muajt e fundit.

Këtë çantë Ben Tion e vuri në dukje gjatë kohës sa po thirrej ezani, në rreshtat e parë të Xhamisë së Medinës. /tesheshi.com/