Home Blog Page 50

Rukje kunder kancerit – Sherim Kuranor kunder kancerit

0

 

 

 

Rukje kunder kancerit – Sherim Kuranor kunder kancerit

Merri kufjet dhe degjoje me vemendje cdo dite …

Me zemer dhe bindje se Allahu eshte Sheruesi i Vetem.

Lutja e largimit nga shtepia

0

Lutja e largimit nga shtepia

Kur del nga shtëpia jote, mbaje mend lutjen e largimit nga
shtëpia
Bismilah tewekeltu al-Allah we la hawle we la kuwete il-la
bil-lah
“Me emrin e Allahut, mbështetem tek Allahu, nuk ka forcë e as
fuqi përveç se me Allahun“

Ja çfarë bëjnë arabët e prapambetur!

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Sot kemi nisur impiantin më të madh të energjisë diellore në botë në një vend në Dubai me një kosto prej 14 miliardë AED dhe një kapacitet prej 700 MW. Projekti përfshin kulla më të lartë prej 260 metrash në botë dhe vjen si pjesë e planit tonë për të arritur 75% të energjisë së Dubait nga burime të pastra deri në vitin 2050. Projekti ynë është pjesë e strategjisë afat-gjatë të energjisë të Dubait për ta bërë atë qytetin më të pastër për mjedisin deri në vitin 2050 dhe përfshin një fond 100 miliardë dërhemash për financimin e këtij plani. Plani gjithashtu përfshin një monitorim prej 500 milionë R & D gjatë periudhës së ardhshme në fushën e rrjeteve të mençura dhe përmirësimin e efiçiencës së energjisë.

Qëllimi ynë është zhvillimi i qëndrueshëm që ruan për gjeneratat e ardhshme një mjedis të pastër dhe garanton sektorin e ekonomisë një burim të përhershëm energjetik dhe e bën Emiratet e Bashkuara Arabe kryeqytet i ri i energjisë së rinovueshme.

Indipendent: Fëmijët në Mianmar janë djegur për së gjalli

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Gazeta angleze “Indipendent” në një raport të saj ka thënë se forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve ose i kanë këputur kokën atyre.

Gazeta “Indipendent” në raportin e saj shkruan se gjatë një jave të kaluar mbi 60 mijë myslimanë Rohingian për shkak të përleshjeve, kanë ikur në drejtim të kufijve të Bangladeshit. Kjo është në kohën kur qeveria e Bangladeshit ka mbyllur kufijtë e saj dhe po thotë se nuk ka kapacitet për të strehuar këtë numër kaq të madh të refugjatëve. Abdurrahman (41 vjeç) ka deklaruar për një organizatë bamirëse: “Unë kam arritur të shpëtojë nga një sulm 5 orësh të kryer kundër fshatit Çut Pin dhe arrita të arratisem. Forcat ushtarake të Mianmarit kanë grumbulluar një grup të burrave në një kasolle prej druri dhe pastaj i kanë vë zjarrin asaj. Vëllai im ishte në mesin e tyre dhe është vrarë. Anëtarët e tjerë të familjes i kam gjetur në tokat për rreth, por të vdekur. Në trupat e tyre kishte gjurmë të plumbave dhe të prerjeve me thikë. Ndërsa trupat e dy djemve të vëllait kishin mbetur pa kokë”. Pamjet e bëra me satelitë që janë publikuar nga Observatori i të Drejtave të Njeriut tregojnë se vetëm në një fshat janë djegur 700 shtëpi.

Mianmari jep pëlqimin për shpërndarjen e 1000 ton ndihma humanitare të Turqisë

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit të Turqisë, njoftoi për pëlqimin e qeverisë së Mianmarit me shpërndarjen e 1000 ton ndihmave humanitare të Turqisë si vendi i parë ndihmues në mesin e myslimanëve Rohingia.

Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit të Turqisë, me anë të një deklarate për informim, deklaroi: “Të martën pas bisedës telefonike të Rexhep Taip Erdogan, presidentit të Turqisë, me Aung San Suu Kyi, ministrin e punëve të jashtme të Mianmarit, është dhënë leja për hyrjen e ndihmave humanitare të Turqisë në provincën Rakhin”. Ibrahim Kalin në vazhdim tha se janë dërguar 1000 ton ndihma humanitare nga Turqia për myslimanët e shpërngulur Rohingia dhe këto ndihma do të shpërndahen në mesin e mijëra familjeve të cilat janë shpërngulur nga vendbanimet e tyre për shkak të sulmeve të ushtrisë dhe budistëve ekstremistë. Vlen të theksohet se që nga 25 gushti e deri më tani gjatë një vale të re të agresionit të ushtrisë dhe budistëve ekstremistë të Mianmarit kundër myslimanëve Rohingia në provincën Rakhin të këtij vendi, janë vrarë me qindra persona. Rreth 100 mijë myslimanë Rohingia janë detyruar të shpërngulen nga vendbanimet e tyre për shkak të dhunës dhe agresionit të forcave të sigurisë së Mianmarit dhe janë strehuar në Bangladesh.

Gutteres: Tu jepet nënshtetësia myslimanëve në Mianmar

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Sekretari i përgjithshëm i OKB ka kërkuar nga qeveria e Mianmarit që tu japë nënshtetësinë mbi 1 milion myslimanë Rohingya. Myslimanët Rohingya konsiderohet emigrantë ilegalë nga qeveria e Mianmarit.

Antonio Gutters, sekretari i përgjithshëm i OKB ka thënë se është e nevojshme që myslimanëve në provincën Rakhin tu jepet nënshtetësia me qëllim që edhe ata të jetojnë normalisht sipas ligjit. Sekretari i përgjithshëm i OKB vuri në dukje se qeveria e Mianmarit duhet të krijojë kushte normale jetesë për myslimanët Rohingya dhe shtoi se ky vend duhet të lejojë pakicën myslimane të ketë akses të lirë në sistemin arsimor dhe tregtar të vendit. Antonio Gutters paralajmëroi se myslimanët Rohingya po përballen me spastrim etnik në Mianmar dhe nga ky vend kërkoi t’i japë fund dhunës që destabilizon rajon. Ai ndër të tjera tha se myslimanët kanë ikur nga Mianmari për në Bangladesh dhe disa prej tyre kanë humbur jetën, fakt ky tepër tronditës

Një e treta e personelit gjyqësor në Turqi ishte i lidhur me FETO-n

0
TURKIYE’DE YILIN OLAYLARI: ‘ERGENEKON’ DAVASI, SILIVRI CEZA INFAZ KURUMLARI YERLESKESI’NDEKI DURUSMA SALONUNDA GORULMEYE BASLANMISTI. (ANADOLU AJANSI – ERHAN SEVENLER) (ARSIV) (20081219)

Kryetari i Gjykatës së Lartë të Turqisë, Ismail Rüştü Cirit, ka thënë se një e treta e stafit gjyqësor turk ishte i lidhur me organizatën terroriste FETO, raporton Anadolu Agency (AA).

Me rastin e fillimit të punës së gjyqësorit në Turqi pas përfundimit të pushimit, në sallën e Gjykatës Supreme në Ankara, u zhvillua një ceremoni ku kryetari i këtij institucioni, Cirit, iu drejtua audiencës dhe me këtë rast theksoi se ishte traumatike fakti se anëtarët e gjyqësorit ishin të përfshirë në aktivitete terroriste.

“Një e treta e gjyqtarëve dhe prokurorëve turq ishin të përfshirë në aktivitete terroriste dhe sigurisht kjo situatë ka tronditur besimin në stafin gjyqësor për të cilën supozohet të jetë plotësisht i besueshëm”, tha Cirit.

Organizata terroriste FETO, e udhëhequr nga Fetullah Gulen, me banim në SHBA, në korrik të vitit të kaluar ka kryer përpjekjen e dështuar të grusht shtetit ushtarak në Turqi, duke vrarë 250 persona dhe plagosur të paktën 2,200 të tjerë.

FETO ka kryer fushatë disa vjeçare që kishte për synim përmbysjen e qeverisë legjitime në Turqi, ashtu që rolin kryesor në këtë tentativë e kishin anëtarë organizatës të infiltruar në të gjitha institucionet shtetërore, përfshirë ushtrinë, policinë dhe gjyqësorin.

Kreu i Gjykatës së Lartë të Turqisë tha gjithashtu sot se detyra e gjyqësorit është që të marrë vendime bazuar në prova objektive. “Ne nuk duhet të veprojmë sipas ndjenjave dhe paragjykimit, por të sjellim vendime në përputhje me provat objektive, pa cenuar të drejtën njerëzore të cilat vitet e fundit në Turqi janë ngritur në nivel të kënaqshëm”, tha Cirit.

Ai theksoi se në përputhje me ligjet turke, të gjithë ata që ishin të përfshirë në aktivitete terroriste, duke përfshirë edhe punonjësit e gjyqësorit që kanë abuzuar me funksionet e tyre, do të ndiqen penalisht.

Njeriu i parë i Gjykatës Supreme të Turqisë ka paralajmëruar të gjitha vendet që mbështesin terrorizmin se janë të detyruar të respektojnë marrëveshjet ndërkombëtare dhe të drejtën ndërkombëtare.

Mbi 1,000 familjarë të dëshmorëve të Palestinës mbërrinë për të bërë Haxhin

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Mbi 1,000 peligrinë, familjarë të dëshmorëve të Palestinës që janë nga Rripi i Gazës dhe Bregu Perëndimor, kanë arritur në Meke për të bërë Haxhin.

Mysafirët ishin të mirëpritur nga Sekretari Gjeneral i këtij programi Dr. Zaid Al-Dikan dhe një numër i zyrtarëve të tjterë. Ata ishin mirëpritur në mënyrë të ngrohtë, duke i pritur me poezi dhe kujdes.

Këta haxhinjë të ardhshëm kanë shprehur gëzimin e tyre që po arrinë të shohin Mekën dhe falënderuan për kujdesin Kujdestarët e Dy Xhamive të Shenjta dhe ndihmën që Mbretëria po iu bënë njerëzve nga Palestina./KohaIslame.com./

Arabia Saudite dhe Iraku hapin kufirin për tregti pas 27 vitesh

0

Arabia Saudite dhe Iraku janë duke planifikuar hapjen e kufirit Arar për tregti mes dy vendeve, për herë të parë nga viti 1990.
Kufinjtë ishte mbyllur atë kohë, pas pushtimit të Kuvajtit nga Saddam Hussein, ka raportuar një medium lokal i Arabisë Saudite.

“Ky është një fillim fantastik për bashkëpunim në të ardhmen, në mes të Irakut dhe Arabisë Saudite”, ka thënë guvenatori i provincës Anbar, Sohaib al-Rawi.

Vendet e gjirit Arab e kanë ftuar klerikun irakian, Moqtada al-Sadr, për një takim të rrallë, pasi kanë kaluar vite prej shkëputjes së kontakteve.

Zyra e Sadrit, kanë thënë se takimi i tij me trashëgimtarin e fronit, princin Mohammed bin Salman, ka rezultuar me një marrëveshje, ashtu që Arabia Saudite t’i jap donacion prej 10 milionë dollarësh qeverisë irakiane.

Ministri i Jashtëm saudit, Adel al-Jubeir, e ka vizituar Bagdadin gjatë muajit shkurt, derisa kishin planifikuar që në muajin qershor do të krijonin një këshill koordinues për forcimin e lidhjeve.

Përplasen trenat, mbesin 36 të vdekur

0

Dy trena janë përplasur në veri të Egjiptit, duke lënë të vdekur të paktën 36 persona, dhe duke lënduar më shumë 100 të tjerë, kanë bërë të ditur zytarët.

Trenat janë ndeshur me njëri-tjetrin, afër qytetit të Aleksandrisë, gjatë ditës së sotme.

Sipas raportimeve, njëri tren ishte duke udhëtuar nga kryeqyteti Kajro, ndërsa tjetri nga Port Said, nga veriu i Kanalit Suez.

Duke cituar zyrtarë të ministrisë së Transportit, televizioni shtetëror, ka raportuar se përplasja ka ndodhur si shkak i ndonjë mosfunksioni në njërin nga trenat.

Egjipti është përballur me disa tragjedi hekurudhore, gjatë viteve të fundit.

Në nëntor të vitit 2013, nga një përplasje në mes të një treni dhe një autobusi, kanë vdekur rreth 30 persona në jug të kryeqytetit Kajro.