Home Blog Page 49

Fëmija palestinez synon rekordin Guinness me elasticitetin e tij

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Your browser does not support the video tag.

Një fëmijë palestinez është duke synuar të hyjë në Librin e Rekordeve Guinness me elasticitetin e tij, raporton AA.
Jusuf el-Behtini, 12 vjeçar, i cili përpiqet të zhvillojë edhe më tepër talentin e tij përmes lëvizjeve gjimnastikore që bën në Gaza, arrin të magjeps njerëzit me elasticitetin e tij. Behtini mund të përshkojë 20 metra për 14 sekonda në formë të urës, duke lënë pas personin që mban rekordin prej 17 sekondash në Librin e Guinnessit.
Duke folur për AA, ai tregon se talentin e tij e ka zbuluar para dy viteve, në saje të vëllait më të madh. “Që nga ajo kohë e deri më tani, unë kam punuar shumë që ta zhvilloj këtë aftësi time në mënyrë që të hyj në Librin e Rekordeve Guinness. Dua të marr pjesë në gara ndërkombëtare, në mënyrë që e gjitha bota ta dijë se është e mbushur me talente”, tha Behtini.
Nëse arrin ta kalojë kufirin, do të marrë pjesë në programin testues në Jordani
Vëllai i madh i Jusufit, njëherësh trajneri i tij, Muhammed el-Behtini, thotë se vëllai i tij ka trup tejet elastik, duke shtuar se ai bën lëvizje që një njeri i zakonshëm nuk mund t’i bëjë. Ai thotë se ushtron vëllain e tij përmes videove që ka gjetur në internet. Vëllai i madh i tij thotë se pjesën më të madhe të ushtrimeve i bëjnë në shtëpi, meqenëse nuk ka kurs të gjimnastikës.
Behtini tregon se ka kontaktuar me zyrtarë të Guinnessit dhe ua ka dërguar videon e vëllait të tij, ndërsa zyrtarët e kanë informuar se do t’i përgjigjen, duke i dhënë leje të marrë pjesë në programin testues në Jordani.
Ata shpresojnë që të hapet kalimi kufitar Refah mes Egjiptit dhe Gazës, dhe që aty të kalojnë në programin në Jordani.
Rripi i Gazës mbahet prej vitesh i bllokuar nga Izraeli, ndërsa dalja nga ky vend bëhet nga vendkalimi Refah me leje të Egjiptit.
Qeveria egjiptiane, pas puçit ushtarak të 3 korrikut të vitit 2013, kohë pas kohe hap në afate të shkurtra vendkalimin Refah.

Ky ajet recitohet për çifta që nuk kan fëmijë

0

Lutja e Hz. Zekerijahut a.s.
RABBI LA TEZERNI FERDEN VE ENTE HAJRU’L-VARITHIN.
Zoti im,mos më le të vetmuar se Ti je më i miri trashëgues(pas çdo kujt)
(El-Enbija,89)

(Ky ajet recitohet për çifta që nuk kan fëmijë)

HRW: Irani rekruton fëmijët afganë për të luftuar në Siri

0

Organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut Human Rights Watch (HRW) akuzoi të dielën Iranin për rekrutimin e fëmijëve emigrantë afganë për të luftuar në Siri krah për krah me forcat e regjimit, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një raport të fundit, HRW tha se fëmijët afganë të moshës 14 vjeçare luftuan në divizionin Fatemiyoun, një grup afgan i armatosur dhe mbështetur nga Irani që lufton së bashku me forcat e regjimit sirian.

Sipas HRW, ligji ndërkombëtar thotë se rekrutimi i fëmijëve të moshës nën 15 vjeçare për të marr pjesë në aktivitete luftarake paraqet krim lufte.

Kjo organizatë thotë më tej se pjesëtarët e saj kanë parë fotografi të varrezave në Iran në të cilat autoritetet kanë varrosur luftëtarët e vrarë në luftimet në Siri ku kanë identifikuar tetë fëmijë afgan të cilët sipas të gjitha gjasave kanë luftuar dhe janë vrarë në Siri.

“Raportet në mediat iraniane konfirmuan disa nga këto raste dhe raportuan të paktën gjashtë raste të ushtarëve fëmijë afganë të cilët vdiqën në Siri”, thuhet mes tjerash në raport.

Drejtoresha e HRW për Lindje të Mesme, Sarah Leah Whitson, i ka bërë thirrke qeverisë së Teheranit që menjëherë ti japë fund rekrutimit të fëmijëve, dhe ti kthejë të gjithë ata që janë dërguar në Siri.

“Autoritetet e Teheranit duhet të mbrojnë fëmijët dhe të kërkojnë përgjegjësi nga ata që kanë rekrutuar fëmijët afganë”, thuhet në fjalën e saj përfshirë në raport.

Më herët HRW kishte dokumentuar raste të refugjatëve afganë të cilët ishin paraqitur “vullnetarë” për të luftuar në Siri me shpresë që të rregullojnë statusin ligjor të familjeve të tyre në Iran.

Që nga viti 2013 thuhet në raport, Irani ka përkrahur dhe trajnuar mijëra afganë, pjesë e divizionit Fatemiyoun, disa nga të cilët emigrantë pa dokumente.

Raporti citon agjencitë iraniane të lajmeve Defa Press dhe Tasnim News që ka lidhje me Gardën Revolucionare të kenë vlerësuar se divizioni Fatemiyoun përbëhet nga rreth 14.000 luftëtarë.

Irani ka strehuar rreth 3 milionë afganë, shumë prej të cilëve kanë ikur nga persekutimi dhe konfliktet e armatosura në vendlindje. Vetëm 950.000 prej tyre kanë status ligjor si refugjatë.

Adami, njeriu që kryen 700 rrotullime rreth Qabesë së Shenjtë çdo muaj

0

Adam Al-Hawwash është një shtetas saudit i moshës së mesme, i cili thotë se kryen rreth 700 tavafe (rrotullime) rreth Qabes së Shenjtë për çdo muaj.

Ai shtyn një karrocë kryesisht për personat e sëmurë, me aftësi të kufizuara dhe të moshuar. Pelegrinë të tillë, të cilët nuk kanë mundësi të kryejnë tavafin e tyre vetë, paguajnë shërbimet e njerëzve si Al Hawwash.

Edhe këtë vit gjatë sezonit të Haxhit, Al Hawwash vuri në dispozicion karrocën e tij për pelegrinët që donin të bënin 7 tavafe rreth Qabes së Shenjtë. Këtë muaj, ai ofroi shërbime për rreth 100 pelegrinë. Kjo do të thotë se ai ka kryer 700 tavafe rreth Qabes së Shenjtë. Fatkeqësisht, ai nuk kishte kohë të mjaftueshme për të menduar për haxhin e tij.

Ai tregon se gjendja e tij e dobët financiare nuk i kishte dhënë mundësinë që të kryejë Haxhin. Kufizimet financiare dhe përgjegjësia e familjes mbi supet e tij nuk e lejuan që ai të plotësonte shtyllën e pestë të Islamit. Ai duhet të punojë shumë për të plotësuar nevojat e familjes.

Al Hawwash ka ofruar shërbimin me karrocë për haxhinjtë për shumë vite. Ai filloi këtë punë para shumë vitesh me rekomandimin e nënës së tij. Ishte nëna e tij që e udhëzoi për këtë punë. Ai është me të vërtetë një bir i respektuar. Ai zbuloi se para se të shkon në punë, gjithnjë puth ballin e nënës së tij.

Puna e Al Hawwashit nuk është aspak e lehtë, tavafi është një proces i vështirë sidomos kur duhet t’i mbani ose shtyni dikë . Duke përshkruar peshën e rëndë të punës së tij, ai thotë se duhet të përballojë dhimbje të këmbëve dhe të shpinës, që e detyrojnë atë të lidhë një korse rreth belit për t’i zvogëluar ato.

Puna e tij është e vështirë dhe e lodhshme, por mungesa e financave e kanë detyruar atë që të kryejë këtë punë. Ai fiton mirë përmes ofrimit të shërbimeve të tij. Ai fiton 100 SR për person. Dhe duke qenë se ai ka mbajtur 100 persona këtë muaj, i bie se ai ka fituar rreth 10,000 SR! Haxhi dhe muaji i Ramazanit janë koha kur ai ka pikun e punës, andaj këto dy muaj i mundësojnë atij të fitojë mirë dhe të kursejë për të ardhmen. Gjatë këtyre viteve, ai ka fituar përvojë në shtyrjen e karrocës.

Ai thotë se është një punë që kërkon të përdorësh taktika, të respektosh orët e pikut dhe të shpërndash punën në mënyrë proporcionale gjatë ditës, në mënyrë që të mos lodhesh dhe sëmuresh. Shëndeti është një faktor i domosdoshëm për këtë punë.

Al Hawash thotë se ai ha shumë hurma dhe banane. Këto dy ushqime ishin burimi i tij i energjisë. Ky person zemërmirë gjithashtu i udhëzon klientët e tij me lutjet që Profeti Muhamed e kishte traditë t’i thoshte gjatë kryerjes së tavafit. /tesheshi.com/

Artisti Pëllumb Rira, triumfon sërisht në Emiratet e Bashkuara Arabe

0

22 Shtator, 2017, Dubai, UAE: Hapja e sezonit te artit eshte shume afer dhe se shpejti Galleria Artissima dhe Global Agency, kane organizuar nje mix bashkepunimi midis artisteve Emiratas dhe artisteve internacional, qe do mbahet ne Jumeirah Beach Hotel, ne “La Parrilla” restorant me date 25 Shtatore.

40 Artistet do ekspozojne disa nga punimet ne kanavace , ceramike dhe vazo ceramike, duke u ekspozuar se bashku artistet viziv dhe performance.

Artistet jane nga vende te ndryshme te botes. Emiratet e Bashkuara Arabe, Italia, Albania, Argjentina, Bolivia, Peru, Kolombia, Amerika, Brazili, Kosta Rica, El Salvador, Spanja, Ku secili nga artistet do ekspozoje punimet e tyre.

Artisti Pellumb Rira do perfaqesoje Shqiperine e do paraqitet me nje punim ceramike, te quajtur , “Portret”.

Rira nuk eshte hera e pare qe ekspozohet ne Dubai. E filloj me nje tour artistike ne te 7 Emiratet se bashku me artiste Amerikan dhe nga ky tour mori dhe frymezimin per punimin qe do ngjallte kureshtje jo vetem mbi artistin po dhe mbi Shqiperine.

Piktura ne kanavace e Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum,Udheheqesit te Dubait dhe Kryeminister i Emirateve te Bashkuara Arabe dhe dajes se tij, Sheikh Mejren beri buje per nivelin e larte te realizimit te saje.

Gjithcka e mundesuar nga Artissima Art Galleri, po dhe nga puna e pandalueshme e menaxheres dhe themelueses se saj, Aurela Cuku.

Artissima ne kete event do shpalle dhe hapjen e Kompanise te re “Global Agency”me qender ne Abu Dhabi.

Ekspozita do kurohet nga Aurela Cuku me pjesmarrjen e Kritikes se artit Mariana Turchio.

Ne hapjen e ekspozites do marrin pjese Qeveritare, Diplomat, VIP nga komunitete te ndryshme.

Ekspozita do zgjase deri me date 30 Shtatore. Sponsor kryesore, Gateway Group of Companies, Senor Pepes Mexican Foods, Ali Cloud Investment, El Correo del Golfo etj.

Gjenden të vdekura aktivistet siriane në Turqi

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

Një aktiviste e shquar e opozitës siriane dhe vajza e saj gazetare janë gjetur të vdekura në Turqi, thonë policia.

Trupat e Orouba Barakat, 60 vjeçare, dhe vajza e saj 22-vjeçare Hala, u gjetën pa shenja jete në banesën e tyre në qarkun Uskudar të Stambollit.

Motra e Oroubas tha se të dyjat ishin therrur për vdekje.
Në një postim në Facebook, ajo gjithashtu pretendoi se të dy gratë ishin vrarë “nga dora e tiranisë dhe padrejtësisë”.

Hala Barakat kishte shkruar në faqet e para të gazetave për tiranitë e regjimit sirian dhe i kishte demaskuar krimet e kryera ndaj civilëve. /MESAZHI/

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter

Kosova pritet të hapë ambasadën në Emiratet e Bashkuara Arabe

0

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, në kuadër të takime të tij në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, është takuar me homologun e tij nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Abdullah bin Zayed bin Sultan Al Naya, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin ekonomik në mes të dy vendeve.

Pacolli falënderoi homologun e tij nga Emiratet e Bashkuara për mbështetjen sistematike dhe të palëkundur të vendit të tij ndaj Kosovës dhe popullit të saj nëpër të gjitha proceset.

Ai shprehu vullnetin e tij për thellimin dhe zgjerimin e bashkëpunimin dy-palësh në mes dy vendeve, duke theksuar në veçanti investimet e mundshme nga Emiratet e Bashkuara Arabe në fushën e turizmit, bujqësisë, teknologjisë informative dhe shërbimeve.

Gjatë takimit është përmendur si shenjë pozitive edhe hapi i ndërmarrë nga institucionet e Republikës së Kosovës për heqjen e vizave për të gjithë shtetasit, që janë në posedim të pasaportave të lëshuara nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Si hap konkret për rritjen e mundësive në fushën e bashkëpunimit ekonomik në mes të dy vendeve është vlerësuar edhe organizimi i përbashkët të Forumit Ekonomik dhe Investimeve në Abu Dhabi vitin e ardhshëm.

Gjatë këtij takimi është rikonfirmuar, gjithashtu, mbështetja e Kosovës për anëtarësim në gjitha organizatat ndërkombëtare.

Me qëllim të thellimit dhe zgjerimit të bashkëpunimit, Republika e Kosovës, pritet që së shpejti të hapë ambasadën e saj në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Nënat e rrepta kanë fëmijë më të suksesshëm

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

A ishin prindërit tuaj të rreptë me ju ndërkohë që ju rriteshit? A ju urdheronin të pastronit dhomën tuaj, të bëni detyrat dhe të fokusoheni në të ardhmen tuaj çdo ditë? Shumë prej nesh janë rritur në familje me nënat strikte që herë pas here e kanë bërë jetën tonë një ferr të gjallë.

Vuajtja e vazhdueshme dhe përpjekja për të qëndruar “mbi kokën tuaj” ishte me siguri e vështirë, por sipas një eksperti, nënat e rrepta zakonisht kanë fëmijë më të suksesshëm. Pra, edhe nëse atëherë keni vuajtur shumë, do të përfundoni duke falënderuar nënën tuaj për mënyrën se si ju ka trajtuar.

Erica Rascon, një profesoreshë nga Universiteti i Essex ka kryer një studim që tregoi se nënat e rrepta kanë fëmijë të suksesshëm dhe se njerëzit e suksesshëm kishin nënat shumë kërkuese. Hulumtimi ka analizuar anketat e më shumë se 15 000 fëmijëve të moshës 13-14 vjeçare midis viteve 2004 dhe 2010.

Fëmijët, nënat e të cilëve kishin kerkesa të mëdha, janë shumë më të pavarur dhe më të sigurt në vetëvete.

Fëmijët që kishin nënat kërkuese kishin gjithashtu më shumë gjasa të përfundonin kolegjin dhe të kishin një punë të mirë. Kjo mund të tingëllojë si joreale, por nënat e rrepta kanë fëmijë më të suksesshëm. Shumica e fëmijëve e konsiderojnë nënën e rreptë armikun më të madh që ata kanë ndërsa janë të vegjël, por ne ju sigurojmë se vendosmëria e saj do t’ju ndihmojë më vonë në jetë. Ju do të vlerësoni të gjitha përpjekjet që ka bërë për t’ju rritur, dhe do të përpiqeni të adoptoni të njëjtën qasje për fëmijët tuaj.

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter

Tragjedi në Detin e Zi, gjenden të vdekur emigrantët

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

Të paktën katër emigrantë gjetën vdekjen pasi një anije peshkimi që mbante emigrantë u përmbyt në Detin e Zi.

Tragjedia ndodhi në provincën veriperëndimore turke Kocaeli, tha roja bregdetare turke.

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë arritur të shpëtojnë 38 emigrantë deri tani.  Varka u mbyt në orën 5 të mëngjesit sipas orës lokale.

Përpjekjet e kërkimit janë duke vazhduar për të gjetur 15 emigrantë të zhdukuri. /MESAZHI/

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter

Koreja e Veriut paralajmëron testimin e bombës hidrogjenike në Paqësor

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

Koreja e Veriut ka paralajmëruar testimin e bombës hidrogjenike në Oqeanin Paqësor, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministri koreano-verior i Punëve të Jashtme, Ri Yong Ho, në margjinat e sesionit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York, ka thënë se udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, në adresimin para kombit nëpërmjet televizionit shtetëror, është kundërpërgjigjur ashpër ndaj kërcënimit të Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump ndaj Koresë se Veriut.

Agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap raporton se Ri ka përcjell mesazhin se Pheniani do t’i përgjigjet kërcënimeve në nivelin më të lartë. “Është i mundur një test i ri i bombës shkatërruese me hidrogjen në Paqësor”, tha Ri.

Ai gjithashtu tha se kreu i Koresë së Veriut, i ka premtuar popullit se Presidenti i SHBA-ve, Trump, do të paguante shtrenjtë, sepse “kërcënoi me shkatërrimin e plotë të Koresë së Veriut.”

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Trump tha se SHBA është e gatshme të shkatërrojë plotësisht Korenë e Veriut nëse është e detyruar të mbrojë veten, kurse për udhëheqësin e Koresë së Veriut, tha se “ishte në një mision vetëvrasës.”

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter