8.4 C
Kumanovo
Thursday, October 1, 2020
Home Blog Page 3

Paralajmëron Thaçi: Do të ndërmarr veprime nëse nuk propozohet mandatari

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve. Ai ka kërkuar që sa më shpejt të bëhet propozimi për mandatarin, raporton T7. Thaçi ka deklaruar para mediave se shpreson në vullnetin e mirë të spektrit politik që të gjendet një zgjidhje, në përputhshmëri […] The post Paralajmëron Thaçi: Do të ndërmarr veprime nëse nuk propozohet mandatari appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/paralajmeron-thaci-do-te-ndermarr-veprime-nese-nuk-propozohet-mandatari/...

Aksident në Gjakovë, tre të lënduar

Policia e Gjakovës raporton se në fshatin Dol të Gjakovës ka ndodhur një aksident trafiku në mes të tri automjeteve me targa vendore. Përveç dëmeve materiale lëndime trupore kanë pësuar tre persona. Dy prej tyre pas marrjes së ndihmës së parë janë liruar ndërsa viktima tjetër është dërguar në Qendrën Klinike Universitare te Kosovës për […] The post Aksident në Gjakovë, tre të lënduar appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/aksident-ne-gjakove-tre-te-lenduar/...

Edhe Hashim Thaçi propozohet si dëshmitar në rastin e “Veteranëve”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh njëri nga figurat kryesore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), është propozuar si dëshmitar në gjykimin e rastit të njohur si “Veteranët”. Në këtë rast, për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar, akuzohen ish-kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ministri në detyrë i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, ish-deputeti Shkumbin Demalijaj, si […] The post Edhe Hashim Thaçi propozohet si dëshmitar në rastin e “Veteranëve” appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/edhe-hashim-thaci-propozohet-si-deshmitar-ne-rastin-e-veteraneve/...

Vrasja e dëshmitarit të Speciales, në Hagë thonë se rasti është kompetencë e prokurorisë...

Nazmi Rrustemi, inspektori i vrarë i pyjeve në komunën e Prishtinës, është raportuar se ishte dëshmitar në Gjykatën Speciale të Hagës. Ai u gjet i vrarë me armë zjarri para disa ditësh, teksa raportimi se viktima ishte dëshmitar në institucionin e Hagës, u bë vetëm javën e fundit, shkruan lajmi.net. E për këtë çështje kanë […] The post Vrasja e dëshmitarit të Speciales, në Hagë thonë se rasti është kompetencë e prokurorisë së Kosovës appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/vrasja-e-deshmitarit-te-speciales-ne-hage-thone-se-rasti-eshte-kompetence-e-prokurorise-se-kosoves/...

Zëdhënësi i LVV: Cinikët duan të paraqesin Lëvizjen si të paaftë për të marrë...

Është zëdhënësi i VV-së, Arlind Manxhuka ai që përmes një postimi në Facebook, e ka cilësuar si pozitiv faktin që e gjithë shoqëria është përfshirë në debat publik për qeverinë e ardhshme, për dallim nga herat e kaluara. Sipas tij, tash po debatohet për çdo lëvizje më të vogël nga partitë. Siç thotë Manxhuka, cinikët […] The post Zëdhënësi i LVV: Cinikët duan të paraqesin Lëvizjen si të paaftë për të marrë pushtetin appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/zedhenesi-i-lvv-ciniket-duan-te-paraqesin-levizjen-si-te-paafte-per-te-marre-pushtetin/...

Mbahet seanca përfundimtare për “Syrin e Popullit”

Seanca përfundimtare për procesin gjyqësor të njohur si “Syri i Popullit” ka filluar dje. Sot vazhdon seanca përfundimtare në procesin gjyqësor i njohur si “Syri i Popullit”. Seanca përfundimtare për procesin gjyqësor të njohur si “Syri i Popullit” ka filluar dje dhe do vazhdojë edhe gjatë ditës së sotme, në të cilën pritet ta japin […] The post Mbahet seanca përfundimtare për “Syrin e Popullit” appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/mbahet-seanca-perfundimtare-per-syrin-e-popullit/...

Njëmbëdhjetë ushtarë amerikanë u plagosën në sulmet e Iranit

Ushtria amerikane tha se 11 pjesëtarë të saj janë plagosur nga sulmet e Iranit në një bazë të saj në Irak, edhe pse presidenti i Shteteve të Bashkuara ka thënë më herët se asnjë amerikan “nuk është dëmtuar” në incident. “Asnjë shërbyes amerikan nuk është vrarë më 8 janar, por disa prej tyre kanë pësuar […] The post Njëmbëdhjetë ushtarë amerikanë u plagosën në sulmet e Iranit appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/njembedhjete-ushtare-amerikane-u-plagosen-ne-sulmet-e-iranit/...

Drejtonte automjetin nën efektin e drogës, oficeri i policisë përplas një këmbësor

Drejtimi i makinës nën efektin e drograve  i ka kushtuar shtrenjtë një oficeri policie në Aberdeen, Skoci. George Shearer, 49 vjeç është arrestuar në shkurt të 2017 duke drejtuar makinën nën efektin e lëndëve narkotike, ku përplasi një person dhe duke vrarë qenin e tij. Përveç aksidentit, një tjetër akuzë rëndon mbi oficerin, ajo e […] The post Drejtonte automjetin nën efektin e drogës, oficeri i policisë përplas një këmbësor appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/drejtonte-automjetin-nen-efektin-e-droges-oficeri-i-policise-perplas-nje-kembesor/...

Bota pret përgjigje për avionin e rrëzuar nga Irani

Komuniteti ndërkombëtar pret përgjigje për Boeing-un e goditur gabimisht nga Irani, theksoi sot kreu i diplomacisë kanadeze pas një takimi të vendeve të prekura, të cilët i kërkuan Teheranit të dëmshpërblejë familjet e viktimave dhe të gjykojë përgjegjësit. Familjet kërkojnë përgjigje, komuniteti ndërkombëtar kërkon përgjigje. Bota pret përgjigje dhe ne nuk do t’i braktisim përpjekjet […] The post Bota pret përgjigje për avionin e rrëzuar nga Irani appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/bota-pret-pergjigje-per-avionin-e-rrezuar-nga-irani/...

Kryeparlamentari Konjufca thërret mbledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka thirrur për të hënën, më 20 janar 2020, mbledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, të Legjislaturës VII. Konjufca ka bërë të ditur se çfarë do të diskutohet në këtë mbledhje. Rendi i ditës: Shqyrtimi i kërkesës për caktimin e delegacionit […] The post Kryeparlamentari Konjufca thërret mbledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/kryeparlamentari-konjufca-therret-mbledhjen-e-pare-te-kryesise-se-kuvendit/...