4.4 C
Kumanovo
Sunday, December 8, 2019
Home Blog Page 3

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në...

Zyrtarë të ndryshëm serb në Prishtinë dhe liderë shtetëror në Beograd vazhdojnë që të mohojnë krimet që ka kryer në Kosovë regjimi i Sollobodan Millosheviqit. E deklarime të tilla të cilat tentojnë të mohojnë gjithë atë që ka ndodhur në Kosovë janë të papranueshme edhe për Bashkimin Evropian. Cilësimi skandaloz i presidentit të Serbisë, Aleksander […] The post BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/be-ja-i-reagon-vuciqit-per-recakun-smund-te-mohohet-ajo-qe-ka-ndodhur-ne-kosove-gjate-1999-es/...

MPJ: Bota demokratike duhet të ndalë qasjen mohuese të Serbisë për krimet e dokumentuara

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka dënuar deklaratat e liderëve serbë që po e mohojnë Masakrën e Reçakut pas dënimit me dy vjet burgim të ish-ministrit Ivan Todosijeviq që po ashtu mohoi këtë ngjarje sa ishte në këtë post. MPJ ka ftuar edhe institucionet ndërkombëtare që të ushtrojnë presion për ndaljen e deklaratave […] The post MPJ: Bota demokratike duhet të ndalë qasjen mohuese të Serbisë për krimet e dokumentuara appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/mpj-bota-demokratike-duhet-te-ndale-qasjen-mohuese-te-serbise-per-krimet-e-dokumentuara/...

Aktakuzë për krime të luftës kundër ish-policit serb, torturonte qytetarët në Prishtinë

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur sot aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë – Departamenti Special, kundër të pandehurit N.A. për veprën penale “Krimet e luftës kundër popullsisë civile” nga neni 142 lidhur me nenin 22 të Ligjit penal të Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, e penalizuar si Krimet e luftës në shkelje […] The post Aktakuzë për krime të luftës kundër ish-policit serb, torturonte qytetarët në Prishtinë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/aktakuze-per-krime-te-luftes-kunder-ish-policit-serb-torturonte-qytetaret-ne-prishtine/...

Merkel për herë të parë viziton Aushvicin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zhvilluar vizitën e saj të parë në ish-kampin e përqendrimit nazist Aushvic, në të cilin rreth një milion njerëz u vranë midis viteve 1940 dhe 1945, transmeton Anadolu Agency (AA). Merkel gjithashtu dha një donacion prej 60 milionë euro për fondacionin, që mban emrin sipas kampit. Paratë do të përdoren […] The post Merkel për herë të parë viziton Aushvicin appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/merkel-per-here-te-pare-viziton-aushvicin-nderon-viktimat/...

OKB: Së paku 7,000 të arrestuar në protestat në Iran

Kombet e Bashkuara thanë të premten se së paku 7,000 njerëz raportohet të jenë arrestuar në Iran, gjatë protestave masive të muajit të kaluar. Zyra për të Drejta të Njeriut e OKB-së tha po ashtu se ka siguruar “video të verifikuara” që i tregojnë forcat e sigurisë duke qëlluar me armë në drejtim të protestuesve. […] The post OKB: Së paku 7,000 të arrestuar në protestat në Iran appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/okb-se-paku-7000-te-arrestuar-ne-protestat-ne-iran/...

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar Llogaritë Qeveritare të Kosovës në bazë tremujore. Sipas raportit shpenzimet e përgjithshme të Qeverisë së Kosovës janë 511.9 milionë euro. Ky publikim, sipas ASK-së, paraqet pasqyrën e të hyrave dhe shpenzimeve qeveritare brenda kësaj periudhe TM3 2019 (korrik-shtator). “Shuma e përgjithshme e të hyrave të Qeverisë për […] The post Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/shpenzimeve-e-qeverise-per-tre-muaj-mbi-500-milione-euro/...

Hapet xhamia e parë ekologjike në Europë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në një hapje të xhamisë në Kembrixh se një musliman nuk mund të jetë një terrorist, dhe se termi “terrorizëm islamik” është i papranueshëm. Erdogan mori pjesë në ceremoninë e hapjes të xhamisë në fjalë, specifika e së cilës është se e para xhami ekologjike në botë. Ajo është […] The post Hapet xhamia e parë ekologjike në Europë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/hapet-xhamia-e-pare-ekologjike-ne-europe/...

Shqipëria merr Presidencën e OSBE-së, Rama: Hap historik

Shqipëria mori sot zyrtarisht Kryesimin e Presidencës së OSBE-së për vitin 2020. Në Bratislavë së bashku me kryeministrin Edi Rama ishte dhe ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj. Rama u shpreh se është një përgjegjësi e madhe drejtimi i kësaj organizate ndërkombëtare të dorës së parë, por edhe mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë […] The post Shqipëria merr Presidencën e OSBE-së, Rama: Hap historik appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/shqiperia-merr-presidencen-e-osbe-se-rama-hap-historik/...

Grabitje në Florida! Ndjekje spektakolare, 4 viktima

Dy grabitës të armatosur që përpiqeshin të largoheshin nga skena e krimit, rrëmbyen një kamionçinë, morën peng shoferin dhe më pas u ndoqën nga policia, në një operacion që përfundoi me viktima, në shtetin e Florida-s.  “Katër persona humbën jetën si pasojë e të shtënave në një rrugë të mbushur me kalimtarë, dy të dyshuarit, […] The post Grabitje në Florida! Ndjekje spektakolare, 4 viktima appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/grabitje-ne-florida-ndjekje-spektakolare-4-viktima/...

Emri Muhamed hyn në mesin e 10 emrave të parë te foshnjat në SHBA

Emri Muhamed ka hyrë në mesin e dhjetë emrave më të përdorur për emërtimin e të posalindurve në SHBA në vitin 2019, kanë treguar të dhënat e një kompanie hulumtuese, transmeton Anadolu Agency (AA). Kompania amerikane “BabyCenter” ka publikuar raportin e vitit 2019 në të cilin janë përpiluar emrat më popullorë në vend bazuar në […] The post Emri Muhamed hyn në mesin e 10 emrave të parë te foshnjat në SHBA appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/emri-muhamed-hyn-ne-mesin-e-10-emrave-te-pare-te-foshnjat-ne-shba/...