3.6 C
Kumanovo
Tuesday, December 10, 2019
Home Blog Page 2

Nevojë për punëtorë të kualifikuar,” Gjermania hap departament të ri, enkas për vizat

Në kuadër të përgatitjeve për ligjin e ri të migracionit që do të hyjë në fuqi më 1 mars 2020, Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë ka hapur enkas një departament të ri për vizat. Për të lehtësuar punën e ambasadave të mbingarkuara, Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë ka ngritur një departament […] The post Nevojë për punëtorë të kualifikuar,” Gjermania hap departament të ri, enkas për vizat appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/nevoje-per-punetore-te-kualifikuar-gjermania-hap-departament-te-ri-enkas-per-vizat/...

Cakaj me Ministrat e Jashtëm të BE-së: Dinamikë e re politike për hapjen e...

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj mori pjesë në mëngjesin e punës në Bruksel me pjesëmarrjen e të gjithë Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian, shkruan topchannel. Takimi u fokusua kryesisht në hapat që duhet të ndërmerren për të mundësuar çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjatë […] The post Cakaj me Ministrat e Jashtëm të BE-së: Dinamikë e re politike për hapjen e negociatave appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/cakaj-me-ministrat-e-jashtem-te-be-se-dinamike-e-re-politike-per-hapjen-e-negociatave/...

Kadri Veseli udhëton drejt Hagës: Historia e UÇK-së, histori e së drejtës së popullit...

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, është nisur sot për në Hagë, në kuadër të ftesës nga Gjykata Speciale për tu intervistuar më 10 dhjetor. Në një adresim për media, ai tha se Gjykata Speciale, është sfidë përballë krimeve makabre serbe, ndërsa është shprehur se ndjehet krenar që i shërbeu vendit si pjesëtar i UÇK-së, njofton […] The post Kadri Veseli udhëton drejt Hagës: Historia e UÇK-së, histori e së drejtës së popullit të Kosovës appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/kadri-veseli-udheton-drejt-hages-historia-e-uck-se-histori-e-se-drejtes-se-popullit-te-kosoves/...

Zjarr në një fabrikë, vdesin 43 punëtorë

Një zjarr i madh ka përfshirë një fabrikë në Indi duke vrarë 43 punëtorë. Zjarri shpërtheu në ndërtesën katër-katëshe  të fabrikës në Nju Dehli. Të paktën 100 persona ishin brenda fabrikës, e cila kryesisht prodhonte çanta shkollore. Kryeministri Narendra Modi e quajti zjarrin “të tmerrshëm” dhe i dërgoi ngushëllimet e tij familjarëve. Mediat lokale raportojnë […] The post Zjarr në një fabrikë, vdesin 43 punëtorë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/zjarr-ne-nje-fabrike-vdesin-43-punetore/...

Rusia përjashtohet nga Botërori 2022, Lojërat Olimpike 2020 e nga çdo sport tjetër

Agjencia Botërore Kundër Dopingut ka vendosur një përjashtim 4-vjeçar ndaj Rusisë për të gjitha kampionatet botërore të sportit, që nga lojëra olimpike të vitit 2020 e deri të botërori i vitit 2022. Komiteti me 12 anëtarë u mblodh në Lozanë të Zvicrës, dhe mori këtë vendim që është konfirmuar edhe nga kreu i Agjencisë Ruse […] The post Rusia përjashtohet nga Botërori 2022, Lojërat Olimpike 2020 e nga çdo sport tjetër appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/rusia-perjashtohet-nga-boterori-2022-lojerat-olimpike-2020-e-nga-cdo-sport-tjeter/...

Shpërthen vullkani në Zelandën e Re, 5 të vdekur dhe dhjetra të plagosur

Një vullkan shpërtheu në Zelandën e Re, duke lënë të vdekur pesë persona dhe të plagosur disa të tjerë. Vullkani shpërtheu në Ishullin e Bardhë, nga ku mundën të shpëtojnë 23 vetë. Autoritetet thanë se rreth 100 persona besohet të kenë qenë pranë vullkanit në momentin e shpërthimit. “E dimë se ka pasur një numër […] The post Shpërthen vullkani në Zelandën e Re, 5 të vdekur dhe dhjetra të plagosur appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/shperthen-vullkani-ne-zelanden-e-re-5-te-vdekur-dhe-dhjetra-te-plagosur/...

10 persona humbin jetën, furgoni plot eksploziv përplaset me bazën ushtarake

Një tragjedi ka ndodhur në provincën Helmand në Afganistan, nga një kamikaz që drejtonte një furgon të mbushur plot me eksploziv. Mjeti u përplas me derën e një baze ushtarake në Nad Ali të Helmandit, dhe të paktën 10 ushtarë dhe forca të sigurisë gjetën vdekjen. Atentati u mor përsipër nga talebanët. Ky sulm vjen […] The post 10 persona humbin jetën, furgoni plot eksploziv përplaset me bazën ushtarake appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/10-persona-humbin-jeten-furgoni-plot-eksploziv-perplaset-me-bazen-ushtarake/...

10 mijë faqe dokumente dhe prova për krimet e Serbisë, do të dorëzohen para...

Ministria e Punëve të Jashtme po thonë se gjatë këtij mandati e kanë pasur synim kryesor dëshminë e krimeve të luftës të kryera nga Serbia, derisa shtojnë se kanë material rreth 10 mijë faqe dokumente që ende nuk janë trajtuar nga drejtësia ndërkombëtare. Këshilltari i ministrit të Punëve të Jashtme në detyrë, Jetlir Zyberaj ka […] The post 10 mijë faqe dokumente dhe prova për krimet e Serbisë, do të dorëzohen para drejtësisë appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/10-mije-faqe-dokumente-dhe-prova-per-krimet-e-serbise-do-te-dorezohen-para-drejtesise/...

Gjermania njofton se ka lehtësuar procedurat për kosovarët që duan viza pune

Shumë kosovarë kanë zgjedhur ndër vite që të udhëtojnë drejtë vendeve të huaja, për një punë më të mirë. Padyshim se nga viti në vit, Gjermani është një prej vendeve më të frekuentuara nga të rinjtë kosovarë për të gjetur ndonjë punë, qoftë ajo sezonale apo edhe më e gjatë. Kësisoj kosovarëve u duhet të […] The post Gjermania njofton se ka lehtësuar procedurat për kosovarët që duan viza pune appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/gjermania-njofton-se-ka-lehtesuar-procedurat-per-kosovaret-qe-duan-viza-pune/...

Shqipëria u përball me tërmete edhe gjatë natës që e lamë pas

Gjatë natës deri në orët e para të mëngjesit të sotëm në vendin tonë janë regjistruar disa lëkundje. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit janë regjistruar 5 lëkundje me magnitudë të vogël.Lëkundja e fundit e regjistruar për datën 9 dhjetor është e ores 05:41 me epiqendër Gjirin e Lalzit, me thellësi 7 km […] The post Shqipëria u përball me tërmete edhe gjatë natës që e lamë pas appeared first on Mesazhi.com. http://mesazhi.com/shqiperia-u-perball-me-termete-edhe-gjate-nates-qe-e-lame-pas/...