Home Blog Page 11

Artisti Pëllumb Rira, triumfon sërisht në Emiratet e Bashkuara Arabe

0

22 Shtator, 2017, Dubai, UAE: Hapja e sezonit te artit eshte shume afer dhe se shpejti Galleria Artissima dhe Global Agency, kane organizuar nje mix bashkepunimi midis artisteve Emiratas dhe artisteve internacional, qe do mbahet ne Jumeirah Beach Hotel, ne “La Parrilla” restorant me date 25 Shtatore.

40 Artistet do ekspozojne disa nga punimet ne kanavace , ceramike dhe vazo ceramike, duke u ekspozuar se bashku artistet viziv dhe performance.

Artistet jane nga vende te ndryshme te botes. Emiratet e Bashkuara Arabe, Italia, Albania, Argjentina, Bolivia, Peru, Kolombia, Amerika, Brazili, Kosta Rica, El Salvador, Spanja, Ku secili nga artistet do ekspozoje punimet e tyre.

Artisti Pellumb Rira do perfaqesoje Shqiperine e do paraqitet me nje punim ceramike, te quajtur , “Portret”.

Rira nuk eshte hera e pare qe ekspozohet ne Dubai. E filloj me nje tour artistike ne te 7 Emiratet se bashku me artiste Amerikan dhe nga ky tour mori dhe frymezimin per punimin qe do ngjallte kureshtje jo vetem mbi artistin po dhe mbi Shqiperine.

Piktura ne kanavace e Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum,Udheheqesit te Dubait dhe Kryeminister i Emirateve te Bashkuara Arabe dhe dajes se tij, Sheikh Mejren beri buje per nivelin e larte te realizimit te saje.

Gjithcka e mundesuar nga Artissima Art Galleri, po dhe nga puna e pandalueshme e menaxheres dhe themelueses se saj, Aurela Cuku.

Artissima ne kete event do shpalle dhe hapjen e Kompanise te re “Global Agency”me qender ne Abu Dhabi.

Ekspozita do kurohet nga Aurela Cuku me pjesmarrjen e Kritikes se artit Mariana Turchio.

Ne hapjen e ekspozites do marrin pjese Qeveritare, Diplomat, VIP nga komunitete te ndryshme.

Ekspozita do zgjase deri me date 30 Shtatore. Sponsor kryesore, Gateway Group of Companies, Senor Pepes Mexican Foods, Ali Cloud Investment, El Correo del Golfo etj.

Gjenden të vdekura aktivistet siriane në Turqi

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

Një aktiviste e shquar e opozitës siriane dhe vajza e saj gazetare janë gjetur të vdekura në Turqi, thonë policia.

Trupat e Orouba Barakat, 60 vjeçare, dhe vajza e saj 22-vjeçare Hala, u gjetën pa shenja jete në banesën e tyre në qarkun Uskudar të Stambollit.

Motra e Oroubas tha se të dyjat ishin therrur për vdekje.
Në një postim në Facebook, ajo gjithashtu pretendoi se të dy gratë ishin vrarë “nga dora e tiranisë dhe padrejtësisë”.

Hala Barakat kishte shkruar në faqet e para të gazetave për tiranitë e regjimit sirian dhe i kishte demaskuar krimet e kryera ndaj civilëve. /MESAZHI/

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter

Kosova pritet të hapë ambasadën në Emiratet e Bashkuara Arabe

0

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, në kuadër të takime të tij në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, është takuar me homologun e tij nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Abdullah bin Zayed bin Sultan Al Naya, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin ekonomik në mes të dy vendeve.

Pacolli falënderoi homologun e tij nga Emiratet e Bashkuara për mbështetjen sistematike dhe të palëkundur të vendit të tij ndaj Kosovës dhe popullit të saj nëpër të gjitha proceset.

Ai shprehu vullnetin e tij për thellimin dhe zgjerimin e bashkëpunimin dy-palësh në mes dy vendeve, duke theksuar në veçanti investimet e mundshme nga Emiratet e Bashkuara Arabe në fushën e turizmit, bujqësisë, teknologjisë informative dhe shërbimeve.

Gjatë takimit është përmendur si shenjë pozitive edhe hapi i ndërmarrë nga institucionet e Republikës së Kosovës për heqjen e vizave për të gjithë shtetasit, që janë në posedim të pasaportave të lëshuara nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Si hap konkret për rritjen e mundësive në fushën e bashkëpunimit ekonomik në mes të dy vendeve është vlerësuar edhe organizimi i përbashkët të Forumit Ekonomik dhe Investimeve në Abu Dhabi vitin e ardhshëm.

Gjatë këtij takimi është rikonfirmuar, gjithashtu, mbështetja e Kosovës për anëtarësim në gjitha organizatat ndërkombëtare.

Me qëllim të thellimit dhe zgjerimit të bashkëpunimit, Republika e Kosovës, pritet që së shpejti të hapë ambasadën e saj në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Nënat e rrepta kanë fëmijë më të suksesshëm

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

A ishin prindërit tuaj të rreptë me ju ndërkohë që ju rriteshit? A ju urdheronin të pastronit dhomën tuaj, të bëni detyrat dhe të fokusoheni në të ardhmen tuaj çdo ditë? Shumë prej nesh janë rritur në familje me nënat strikte që herë pas here e kanë bërë jetën tonë një ferr të gjallë.

Vuajtja e vazhdueshme dhe përpjekja për të qëndruar “mbi kokën tuaj” ishte me siguri e vështirë, por sipas një eksperti, nënat e rrepta zakonisht kanë fëmijë më të suksesshëm. Pra, edhe nëse atëherë keni vuajtur shumë, do të përfundoni duke falënderuar nënën tuaj për mënyrën se si ju ka trajtuar.

Erica Rascon, një profesoreshë nga Universiteti i Essex ka kryer një studim që tregoi se nënat e rrepta kanë fëmijë të suksesshëm dhe se njerëzit e suksesshëm kishin nënat shumë kërkuese. Hulumtimi ka analizuar anketat e më shumë se 15 000 fëmijëve të moshës 13-14 vjeçare midis viteve 2004 dhe 2010.

Fëmijët, nënat e të cilëve kishin kerkesa të mëdha, janë shumë më të pavarur dhe më të sigurt në vetëvete.

Fëmijët që kishin nënat kërkuese kishin gjithashtu më shumë gjasa të përfundonin kolegjin dhe të kishin një punë të mirë. Kjo mund të tingëllojë si joreale, por nënat e rrepta kanë fëmijë më të suksesshëm. Shumica e fëmijëve e konsiderojnë nënën e rreptë armikun më të madh që ata kanë ndërsa janë të vegjël, por ne ju sigurojmë se vendosmëria e saj do t’ju ndihmojë më vonë në jetë. Ju do të vlerësoni të gjitha përpjekjet që ka bërë për t’ju rritur, dhe do të përpiqeni të adoptoni të njëjtën qasje për fëmijët tuaj.

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter

Tragjedi në Detin e Zi, gjenden të vdekur emigrantët

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

Të paktën katër emigrantë gjetën vdekjen pasi një anije peshkimi që mbante emigrantë u përmbyt në Detin e Zi.

Tragjedia ndodhi në provincën veriperëndimore turke Kocaeli, tha roja bregdetare turke.

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë arritur të shpëtojnë 38 emigrantë deri tani.  Varka u mbyt në orën 5 të mëngjesit sipas orës lokale.

Përpjekjet e kërkimit janë duke vazhduar për të gjetur 15 emigrantë të zhdukuri. /MESAZHI/

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter

Koreja e Veriut paralajmëron testimin e bombës hidrogjenike në Paqësor

0

Shpërndaje në Facebook

Tweet në Twitter

Koreja e Veriut ka paralajmëruar testimin e bombës hidrogjenike në Oqeanin Paqësor, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministri koreano-verior i Punëve të Jashtme, Ri Yong Ho, në margjinat e sesionit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York, ka thënë se udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, në adresimin para kombit nëpërmjet televizionit shtetëror, është kundërpërgjigjur ashpër ndaj kërcënimit të Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump ndaj Koresë se Veriut.

Agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap raporton se Ri ka përcjell mesazhin se Pheniani do t’i përgjigjet kërcënimeve në nivelin më të lartë. “Është i mundur një test i ri i bombës shkatërruese me hidrogjen në Paqësor”, tha Ri.

Ai gjithashtu tha se kreu i Koresë së Veriut, i ka premtuar popullit se Presidenti i SHBA-ve, Trump, do të paguante shtrenjtë, sepse “kërcënoi me shkatërrimin e plotë të Koresë së Veriut.”

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Trump tha se SHBA është e gatshme të shkatërrojë plotësisht Korenë e Veriut nëse është e detyruar të mbrojë veten, kurse për udhëheqësin e Koresë së Veriut, tha se “ishte në një mision vetëvrasës.”

SHPËRNDAJE

Facebook

Twitter

Rukje kunder kancerit – Sherim Kuranor kunder kancerit

0

 

 

 

Rukje kunder kancerit – Sherim Kuranor kunder kancerit

Merri kufjet dhe degjoje me vemendje cdo dite …

Me zemer dhe bindje se Allahu eshte Sheruesi i Vetem.

Lutja e largimit nga shtepia

0

Lutja e largimit nga shtepia

Kur del nga shtëpia jote, mbaje mend lutjen e largimit nga
shtëpia
Bismilah tewekeltu al-Allah we la hawle we la kuwete il-la
bil-lah
“Me emrin e Allahut, mbështetem tek Allahu, nuk ka forcë e as
fuqi përveç se me Allahun“

Ja çfarë bëjnë arabët e prapambetur!

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Sot kemi nisur impiantin më të madh të energjisë diellore në botë në një vend në Dubai me një kosto prej 14 miliardë AED dhe një kapacitet prej 700 MW. Projekti përfshin kulla më të lartë prej 260 metrash në botë dhe vjen si pjesë e planit tonë për të arritur 75% të energjisë së Dubait nga burime të pastra deri në vitin 2050. Projekti ynë është pjesë e strategjisë afat-gjatë të energjisë të Dubait për ta bërë atë qytetin më të pastër për mjedisin deri në vitin 2050 dhe përfshin një fond 100 miliardë dërhemash për financimin e këtij plani. Plani gjithashtu përfshin një monitorim prej 500 milionë R & D gjatë periudhës së ardhshme në fushën e rrjeteve të mençura dhe përmirësimin e efiçiencës së energjisë.

Qëllimi ynë është zhvillimi i qëndrueshëm që ruan për gjeneratat e ardhshme një mjedis të pastër dhe garanton sektorin e ekonomisë një burim të përhershëm energjetik dhe e bën Emiratet e Bashkuara Arabe kryeqytet i ri i energjisë së rinovueshme.

Indipendent: Fëmijët në Mianmar janë djegur për së gjalli

0

Shprëndaje në Facebook

Cicëro në Twitter

Gazeta angleze “Indipendent” në një raport të saj ka thënë se forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve ose i kanë këputur kokën atyre.

Gazeta “Indipendent” në raportin e saj shkruan se gjatë një jave të kaluar mbi 60 mijë myslimanë Rohingian për shkak të përleshjeve, kanë ikur në drejtim të kufijve të Bangladeshit. Kjo është në kohën kur qeveria e Bangladeshit ka mbyllur kufijtë e saj dhe po thotë se nuk ka kapacitet për të strehuar këtë numër kaq të madh të refugjatëve. Abdurrahman (41 vjeç) ka deklaruar për një organizatë bamirëse: “Unë kam arritur të shpëtojë nga një sulm 5 orësh të kryer kundër fshatit Çut Pin dhe arrita të arratisem. Forcat ushtarake të Mianmarit kanë grumbulluar një grup të burrave në një kasolle prej druri dhe pastaj i kanë vë zjarrin asaj. Vëllai im ishte në mesin e tyre dhe është vrarë. Anëtarët e tjerë të familjes i kam gjetur në tokat për rreth, por të vdekur. Në trupat e tyre kishte gjurmë të plumbave dhe të prerjeve me thikë. Ndërsa trupat e dy djemve të vëllait kishin mbetur pa kokë”. Pamjet e bëra me satelitë që janë publikuar nga Observatori i të Drejtave të Njeriut tregojnë se vetëm në një fshat janë djegur 700 shtëpi.