Home Edukim Numri i vdekjeve nga përmbytja në Xhakartë rritet në 43

Numri i vdekjeve nga përmbytja në Xhakartë rritet në 43

14 views
0
SHARE

Numri i vdekjeve nga përmbytjet e mëdha dhe rrëshqitjet e dheut që goditën kryeqytetin indonezian Xhakartë gjatë Vitit të Ri shkoi në 43, bëri të ditur sot Agjencia shtetërore për menaxhim me katastrofat, raporton Anadolu Agency (AA).

Vdekjet u shkaktuan nga hipotermia, mbytja, goditjet elektrike dhe rrëshqitjet e dheut, u tha gazetarëve Agus Wibowo, zëdhënësi i Agjencisë nacionale të menaxhimit me katastrofat.

“Një person raportohet se është zhdukur dhe pesë të tjerë presin të verifikohen”, tha ai.

Agjencia u bëri thirrje njerëzve, shtëpitë e të cilëve janë përmbytur që të evakuohen menjëherë në një vend të sigurt për të shmangur më shumë viktima.

Agjencia e Meteorologjisë dhe Klimatologjisë dhe Gjeofizikës së vendit (BMKG) parashikoi se shirat e dendur do të vazhdojnë në Xhakartë dhe qytetet e afërta deri më 10 janar.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/numri-i-vdekjeve-nga-permbytja-ne-xhakarte-rritet-ne-43/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here