Home Edukim “Nuk ka marrëdhënie mes Arabisë Saudite dhe Izraelit” thotë Ministri i Jashtëm...

“Nuk ka marrëdhënie mes Arabisë Saudite dhe Izraelit” thotë Ministri i Jashtëm Saudit

0 views
0
SHARE

Ministri i jashtëm i Arabisë Saudite ka hedhur poshtë plotësisht thashethemet që thonë se Mbretëria në qetësi po mban marrëdhëniet me Izraelin.

“Nuk ka marrëdhënie midis Arabisë Saudite dhe Izraelit”, tha ministri i jashtëm Adel Al-Jubeir për kanalin televiziv të Egjiptit CBC.

“Kushtet arabe janë të qarta – dy shtete me një shtet palestinez, kryeqyteti i të cilit është Jerusalemi Lindor. Sa për çështje të tjera, ato mund të zgjidhen midis izraelitëve dhe palestinezëve. Pozicioni i vendeve arabe ka mbështetur gjithmonë vëllezërit palestinezë. Kjo mbetet pozicioni arab, “pohoi ai

Komentet e Al-Jubeirit vijnë pas viteve të spekulimeve se lidhjet po ngroheshin mes Arabisë Saudite, vendeve të tjera të Gjirit dhe qeverisë izraelite. Ekspertët rajonalë kanë vënë në dukje tensionet në rritje me Iranin dhe Hezbollahun e Libanit, duke sugjeruar se kërcënimi i ndërsjellë ndaj interesave saudite dhe izraelite po ngre së bashku dy qeveritë.
Yuval Steinitz, ministri i energjisë i Izraelit, gjithashtu shtoi benzinë për thashethemet, kur kohët e fundit u shfaq për të pranuar hapur marrëdhëniet me “shumë vende muslimane dhe arabe”, duke shkuar aq larg sa për të përmendur emrin Arabia Saudite.

“Ne kemi lidhje që janë me të vërtetë pjesërisht të fshehta me shumë vende myslimane dhe arabe dhe zakonisht (ne jemi) pala që nuk është e turpëruar”, tha Steinitz, sipas The Telegraph.

Javën e kaluar, Gadi Eisenkot, kreu i ushtrisë izraelite, gjithashtu i tha një njoftimi saudit se qeveria e tij ishte e gatshme të shkëmbejë inteligjencën me mbretërinë.

Me zgjedhjen e Presidentit të SHBA, Donald Trump, disa ekspertë kanë sugjeruar që lideri i re amerikan mund të kërkojë të krijojë paqe ndërmjet kombeve të Gjirit dhe izraelitëve.

“Një marrëdhënie e normalizuar midis Arabisë Saudite dhe Izraelit do të bënte shumë të mira për mbretërinë dhe fqinjët e saj. Për një gjë, bashkësia hebraike amerikane – dhe lobi i lidhur me Izraelin – mund ta shikonin plotësisht Arabinë Saudite si një mik dhe aleate, në vend që të shikojë Riadin me dyshime “, shkroi Noah Feldman, një kolumnist për Bloomberg në maj.

“Kjo do të ndihmonte në konsolidimin e marrëdhënieve SHBA-Saudite për një epokë në të cilën varësia amerikane ndaj naftës Saudite po pakësohet me një ritëm të qëndrueshëm”, tha ai.

Megjithatë, nëse Arabia Saudite e sheh një aleancë të tillë si mbetje të dobishme për t’u parë. Sipas Al-Jubeir, aktualisht nuk është një opsion./KohaIslame.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here