Home Edukim Një ministre e mbuluar, për herë të parë në Turqi

Një ministre e mbuluar, për herë të parë në Turqi

12 views
0
SHARE

Për herë të parë në historinë e Turqisë, një grua e mbuluar është emëruar ministre. Aysen Gürcan është ministre e Familjes dhe e Politikave Sociale në Qeverinë e përkohshme, që do të çojë vendin drejt zgjedhjeve të 1 nëntorit.

Gürcan është pedagoge universitare. Ajo është 52 vjeçe dhe nënë e tre fëmijëve.

Dy vite e fundit, qeveria turke ka hequr ndalesat për mbajtjen e shamisë nga gratë dhe vajzat në shkolla dhe institucione shtetërore.

SHARE
Previous articleArabia Saudite bojkoton Adidasin
Next articlePërplasen trenat, mbesin 36 të vdekur
“Sikur ndokush prej jush të kishte një lumë përpara shtëpisë së tij dhe të lahej në të pesë herë në ditë, a do të ngelte ndonjë papastërti në trupin e tij?” Thanë: Jo, asnjë papastërti nuk do të mbetej. Tha i Dërguari i Allahut: “Kështu janë edhe pesë namazet me të cilat Allahu fshin gjynahet.” (Buhariu dhe Muslimi)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here