Home Edukim “Një kriminel lufte po vjen të pozojë si bamirës”, protestohet kundër vizitës...

“Një kriminel lufte po vjen të pozojë si bamirës”, protestohet kundër vizitës së Vuçiqit në Tiranë

35 views
0
SHARE

Në Tiranë aktualisht është duke u zhvilluar një protestë kundër vizitës së presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Vuçiq do të qëndrojë në Shqipëri me qëllim të mbajtjes së takimit të Mini-Shengenit.

Disa qytetarë janë mbledhur para një hoteli me pankarta në dorë përmes të cilave e quajnë presidentin serb kriminel lufte, shkruan gazeta serbe ‘Blic’, përcjell lajmi.net.

“Këtu një kriminel lufte po vjen të pozojë si bamirës”, “persona non grata”, janë shkrimet e disa pankartave.

Samiti i Mini-Shengenit do të mbahet nesër në kryeqytetin shqiptar ku do të takohen kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Një mbledhje e tillë u mbajt për herë të parë në Novi Sad të Serbisë, pastaj në Ohër në Maqedoninë Veriore dhe kjo në Tiranë është e treta me radhë.

Ndërkohë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka refuzuar ftesën e Ramës për të marrë pjesë në këtë takim, duke thënë se Sebria është vendi i cili po e bllokon Kosovën në shumë procese.

Mini-Shengeni parashikon heqjen e pengesave për rrjedhën e mallrave, shërbimeve dhe lëvizjen e lirë. 

http://mesazhi.com/nje-kriminel-lufte-po-vjen-te-pozoje-si-bamires-protestohet-kunder-vizites-se-vuciqit-ne-tirane/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here