Home Edukim ‘Ndihesh i pafuqishëm’: shqiptarët reagojnë ndaj tërmetit më të fortë në dekada

‘Ndihesh i pafuqishëm’: shqiptarët reagojnë ndaj tërmetit më të fortë në dekada

23 views
0
SHARE

Shqipëria është tronditur nga tërmeti më i fortë në dekada, me të paktën gjashtë të vdekur deri tani. Kryeministri Edi Rama në një postim në Twitter pak pas tërmetit shkroi “kemi humbur jetë njerëzish, e megjithatë po kalojmë në një moment ku duhet të qëndrojmë të qetë, pranë njëri-tjetrit dhe t’i rezistojmë kësaj goditje së bashku”.

Videot dhe fotot e postuara në mediat sociale shfaqin shkatërrim dhe rrugë të dëmtuara.

Një video e transmetuar drejtpërdrejt nga Fushë-Kruja, në qarkun e Durrësit, paraqet një fëmijë duke bërtitur ndërsa shpëtimtarët përpiqen ta nxjerrin nga rrënojat e një ndërtese të rrëzuar.

Silver Turku, një gazetar freelancer nga Tirana, tregon për Euronews gjendjen pas tërmetit, ku e gjithë lagjja ka dalë në rrugë dhe po interesohen për të ndihmuar njëri-tjetrin.

 “Ndihesh i pafuqishëm dhe vetëm shpreson të kalosh këtë situatë”, thotë ai.

Sipas Hulumtuesit Gjeologjike të SHBA-ve (USGS), tërmeti me madhësi-6.4 goditi në orën 4 të mëngjesit me epiqendrën e vendosur 10 km në veriperëndim të Shijakut, në një thellësi prej 10 km.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/ndihesh-i-pafuqishem-shqiptaret-reagojne-ndaj-termetit-me-te-forte-ne-dekada/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here