Home Edukim Momenti kur raketa iraniane godet avionin ukrainas

Momenti kur raketa iraniane godet avionin ukrainas

11 views
0
SHARE

Vetëm pak orë pasi autoritetet amerikane deklaruan se avioni ukrainas, Boeing 737-800, mund të jetë goditur gabimisht nga raketat iraniane, një video me momentin e bombardimit ka nisur të qarkullojë në internet.

Por kreu i Autoritetit iranian të Aviacionit Civil, Ali Abedzadeh vë në dyshim pretendimet që vijnë nga SHBA.

“Piloti u përpoq të kthehej në aeroport, por dështoi”, tha Abedzadeh.

“Si mundet që një avion të goditet nga një raketë dhe të përpiqet të kthehet në aeroport?”, pyeti Ali Abedzadeh.

Ndërkohë që Teherani mohon rrëzimin e avionit me raketë, nga Evropa dhe Kanadaja (një numër i madh i viktimave ishin kanadez) po i japin gjithnjë e më shumë të drejtë versionit amerikan.

Gjithsesi, Irani ka deklaruar se do të kërkojë ekspertizën e kanadezëve dhe ukrainasve (avioni ishte i Ukrainës) për të analizuar të dhënat e kutisë së zezë, por edhe amerikanët do të jenë të ftuar.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/momenti-kur-raketa-iraniane-godet-avionin-ukrainas/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here