Home Këshilla Mesyshi te paralazon, te vdes, te shkakton kancer, etj (Mesyshi con edhe...

Mesyshi te paralazon, te vdes, te shkakton kancer, etj (Mesyshi con edhe ne vetevrasje,)- Halid Hibshi

0 views
0
SHARE

mesyshi
mesimi i gjashte:
– h – “ gjeja prej se ciles me shume vdesin njerezit ne umetin tim, sigurisht me caktimin e Allahut te
lartesuar, eshte mesyshi”

– “kerkojin Allahut te lartesuar mbrojtje nga mesyshi, sepse eshte i vertete“ – h;
– mesyshi eshte fuqia me e madhe shkaterruese ne toke; „mesyshi shkaterron malin“ – h;
– mesyshi eshte shikim qe leshohet per shkak te urrejtje ose cudise ose dashurise, prej tij del dicka mbi
gjene qe ai e pelqen dhe ndikon tek ajo qe pelqehet; kjo s’ka te beje vetem me urrejtje, por ndodh edhe tek njerezit
qe e duan njeri tjetrin; cmira eshte qe tjetri te mos e kete nje miresi qe ia ka dhene Zoti i lartesuar;
– mesyshi permendet ne Kuranin famelarte dhe ne hadith; ngjarja ne Kuranin famelarte me ziline qe kishte shejtanin
ndaj Ademit alejhi selam dhe me kete e nxorri nga xheneti; ithtaret e librit kishin zili ndaj Profetit salallahu
alejhi ue selam; „te devijojne ty me shikimet e tyre“ – K., te te shkaterrojne dhe demtojne me zili;

– mesyshi eshte tre lloje: i njeriut, i xhineve, dhe i kafsheve;
– mesyshi ndodh me shikim por edhe me prekje, me te menduar rreth dickaje;
– “ue min sherri hasidin idha hased” – mbrojtje nga mesyshi I xhineve dhe njerezve;
– mesyshi I kafsheve: disa lloj gjarperinjsh qe shkaktojne vdekjen me shikim, prandaj duhet te vriten; cilesite e
tyre: njeri qe ka dy viza te zeza ne kurriz dhe tjetri e ka bishtin si te keputur; ose tek qeni, ka dicka nga
xhinet, qe mund te te marrin mesysh prandaj duhet te mbulohesh; ose macja kur ha ushqim, prandaj mire eshte qe t’u
japesh te hane kafshet ne fillim pastaj te hashe vete;

– Bin Bazi: dy shoke; njeri prej tyre I mori mesysh kopene e bagetive shokut te tij dhe ato te gjitha
ngordhen; ky tjetri nga inati shkoi dhe I mori mesysh pallatin qe ai kishte ndertuar dhe I gjithe pallati u rrezua;
– Ka njerez qe e kane zanat marrjen mesysh, dhe quhen ajin; ka patur te tille ne Meke ne kohen e Profetit
salallahu alejhi ue selam;

– Mesyshi te paralazon, te vdes, te shkakton kancer, etj;
– Ngjarje ne kohen e Profetit salallahu alejhi ue selam: nese shihni dicka tek vellai juaj qe e pelqen, permende
Allahun e lartesuar; kete e tha pasi njeri nga sahabet mori mesysh shokun e tij per shkak te lekures se bardhe e te
bukur; ai qe mori mesysh, u urdherua te merrte abdes, pastaj te lante edhe te brendshmen e izarit, dhe uji i marre
nga keto iu hodh te semurit, u la, dhe e piu;
– Mesyshi con edhe ne vetevrasje, p.sh. nje besimtar qe falej ne saf te pare, kishte vrare veten; „ndodh qe
syu e ben njeriun te hidhet nga mali“ – h;
– Kurimi nga mesyshi duhet filluar dhe te mos nderpritet, sepse mesyshi kalon nga nena tek femija qe lind, ose
nga anetaret e familjes kalon nga njeri tek tjetri;

SHARE
Previous articleDisa simptoma te magjise – Te lutem lexoje
Next articleSUPER MJALTAT “MEDINA”
“Sikur ndokush prej jush të kishte një lumë përpara shtëpisë së tij dhe të lahej në të pesë herë në ditë, a do të ngelte ndonjë papastërti në trupin e tij?” Thanë: Jo, asnjë papastërti nuk do të mbetej. Tha i Dërguari i Allahut: “Kështu janë edhe pesë namazet me të cilat Allahu fshin gjynahet.” (Buhariu dhe Muslimi)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here