Home Edukim Lufta kundër drogës! Shifër e frikshme- Mbi 60,000 njerëz të zhdukur në...

Lufta kundër drogës! Shifër e frikshme- Mbi 60,000 njerëz të zhdukur në Meksikë

18 views
0
SHARE

Mbi 60,000 njerëz janë zhdukur në Meksikë prejse ky vend ka nisur luftën kundër drogës në vitin 2006, thanë autoritetet. 

Numri është shumë më i lartë se vlerësimet e mëparshme për rreth 40,000. Kartelet e drogës dhe grupet e krimit të organizuar janë autorët kryesorë, por edhe forcat e sigurisë fajësohen për vdekje dhe zhdukje.

Rreth 53% e atyre që u zhdukën ishin midis moshës 15 dhe 35 vjeç dhe 74% ishin burra, thanë zyrtarët.

“Këto janë të dhëna tmerri dhe pas tyre ka histori me dhimbje të mëdha për familjet”, tha Karla Quintana, udhëheqëse e Komisionit Kombëtar të Kërkimeve. Në vitin 2006, presidenti i atëhershëm i Meksikës, Felipe Calderon, ka nisur sulme ushtarake mbi tregtinë e drogës.Por, problemi ka vazhduar, edhe pas dy ndryshimeve në administratë.

Vetëm vitin e kaluar, më shumë se 5,000 njerëz janë zhdukur, tha Quintana./tch

http://mesazhi.com/lufta-kunder-droges-shifer-e-frikshme-mbi-60000-njerez-te-zhdukur-ne-meksike/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here