Home Edukim Kriminelët izraelite kanë arrestuar 260 palestinezë

Kriminelët izraelite kanë arrestuar 260 palestinezë

0 views
0
SHARE

Sipas autoriteteve palestineze, Izraeli aktualisht mban rreth 6.500 palestinezë në burgje, shumica prej të cilëve vijnë nga Bregu i pushtuar Perëndimor
Forcat izraelite të sigurisë arrestuan 260 palestinezë që kur Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, më 6 dhjetor njohu zyrtarisht Kudsin si “kryeqytet të Izraelit”, njofton Shoqata e të Burgosurve Palestinezë.

Së paku 60 palestinezë u arrestuan në bastisjet e mbrëmshme të kryera nga ushtria izraelite në Bregun Perëndimor, në mesin e të cilëve dhe tetë fëmijë nga Kudsi, njofton organizata joqeveritare.

Në bastisjet në Ramallah është arrestuar kreu i Hamasit, Hasan Yousef, konfirmoi djali i tij për AA.

Sipas autoriteteve palestineze, Izraeli aktualisht mban rreth 6.500 palestinezë në burgje, shumica prej të cilëve vijnë nga Bregu i pushtuar Perëndimor.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, javën e kaluar bëri publik vendimin sipas të cilit e njeh Kudsin si “kryeqytet të Izraelit”, duke shkaktuar reagime të ashpra në mbarë botën.

Trump gjithashtu bëri të ditur se kishte urdhëruar transferimin e ambasadës së SHBA-së nga Tel Avivi në Kuds. Presidenti amerikan me këto veprime nxiti një valë protestash në Palestinë, por edhe në shumë vende të tjera të botës.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor më 5 qershor 1967. Ky shtet në vitin 1980 në mënyrë të njëanshme shpalli Kudsin kryeqytet, kurse Kombet e Bashkuara (OKB) këtë vendim e shpallën si të pavlefshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here