Home Edukim Kontrabandistët u përpoqën të sillnin 745,000 tableta të drogës në Arabinë Saudite

Kontrabandistët u përpoqën të sillnin 745,000 tableta të drogës në Arabinë Saudite

0 views
0
SHARE

Agjentët kufitarë sauditë kanë kapur dhe arrestuar dy egjiptianë që tentuan të kontrabandonin me qindra e mijëra tableta në Arabinë Saudite.

Të dy burrat u përpoqën të sillnin 745.000 tableta të amfetaminës nëpërmjet një varke, e cila kishte për qëllim të mbërrinte pranë plazheve Haql të bregdetit Saudit. Por rojet detare që patrullonin e panë dhe i ndaluan.

Ndërsa patrullat saudite iu afruan, burrat shpejt u përpoqën të ktheheshin në ujërat e Egjiptit, por u kapën përpara se të mund të iknin, shpjegoi zëdhënësi i Gardës Kufitare koloneli Saher bin MUhammed Al-Harbi.

Pas inspektimit, patrullimi saudit gjeti drogat dhe arrestoi dy kontrabandistët. Rojet e Kufirit përsëritën angazhimin e tyre për të parandaluar kontrabandistët që të sillnin drogë dhe veprimtari kriminale në mbretëri.

Vitin e kaluar, 4,656 persona u arrestuan gjatë 6447 përpjekjeve të kontrabandës, tha zëdhënësi i Ministrisë së Sigurisë së Brendshme Maj, Mansour Al-Turki, sipas Gazetës Saudite.

Ka pasur 3.559 përpjekje nga kontrabandistët për të kaluar kufirin saudit, duke përfshirë 27.264 njerëz, sipas Al-Turki. Shumica dërrmuese u kapën ndërsa përpiqeshin të hynin në mbretëri, ndërsa rreth 1,200 u kapën duke u përpjekur të largoheshin.

Kontrabandistët u përshëndetën nga një shumëllojshmëri kombesh, duke përfshirë 2,800 jemenas, 1,343 etiopianë, 455 sauditë dhe shumë somalezë, Eritreanë, filipinas, pakistanezë, indianë, egjiptianë, jordanezë, sudanezë dhe Bangladeshë.

Në vitin 2016 u konfiskuan 22 ton dhe 59 kg hashash, 18,157,902 pilula narkotike, 3311 kg qat dhe 4 kg opiumi. Përveç kësaj, më shumë se 3,500 armë zjarri u konfiskuan nga kontrabandistët./KohaIslame.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here