Home Edukim Iraku sakaton protestuesit, 14 të vrarë

Iraku sakaton protestuesit, 14 të vrarë

26 views
0
SHARE

Të paktën 14 njerëz janë vrarë pasi forcat e sigurisë përdorën municione të drejtpërdrejta dhe bombola gazi lotsjellës për të shpërndarë protestuesit antiqeveritar në qytetin jugor të Nasiriya, thanë burime mjekësore dhe dëshmitarët për Al Jazeera.

Autoritetet në kryeqytetin Bagdad dërguan trupa në jug të Irakut, për të rikthyer rendin atje, tha ushtria në një deklaratë.

Burime të sigurisë i thanë Al Jazeera se të paktën 120 të tjerë u plagosën në sulmet ndaj protestave në Nasiriya të enjten, një ditë pasi konsullata iraniane u ndez në zjarr në qytetin Najaf.

Disa nga të plagosurit besohet se janë në gjendje kritike. Burime mjekësore, megjithatë, kanë thënë për Al Jazeera se numri i vdekjeve ka shkuar në 18, por ai ende është konfirmohet nga zyrtarët.

Bastisja ndaj konsullatës iraniane ishte shprehja më e fortë e ndjenjës anti-iraniane nga protestuesit irakenë, të cilët kanë dalë në rrugë në Bagdad dhe kryesisht në jug të Irakut që nga fillimi i tetorit.

Më shumë se 360 ​​njerëz janë vrarë dhe më shumë se 15,000 janë plagosur deri më tani, sipas AFP.

Iraku Jugor dhe Bagdadi janë kapur nga një valë përshkallëzimi e demonstrata anti qeveritare që kërkojnë një rregullim të sistemit qeverisës, që shihet si i korruptuar, sektar dhe joefikas.

Iraku sakaton protestuesit, 14 të vrarë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here