Home Edukim Hong Kong, protestuesit marrin 90% të votave

Hong Kong, protestuesit marrin 90% të votave

30 views
0
SHARE

2.9 milionë banorë dolën për të votuar këtë të diel në Hong Kong, duke regjistruar një pjesëmarrje prej 70%, më e larta në histori.

Kandidatët e opozitës, të mbështetur nga protestuesit kanë marrë 90% të votave, dhe 95% të mandateve në parlament.

Pas disa javësh me protesta të dhunshme, fundjava ishte veçanërisht e qetë, me drejtuesit që u bënin thirrje protestuesve të mos i jepnin qeverisë justifikime për të anuluar zgjedhjet apo për t’i mbyllur votimet më herët.

Drejtuesja e qytet-shtetit, Kerri Lam, tha se qeveria e saj e respekton rezultatin e zgjedhjeve./tch

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/hong-kong-protestuesit-marrin-90-te-votave/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here