Home Edukim Holanda sërish me qëndrim refuzues: Shqipëria nuk është ende gati për negociatat

Holanda sërish me qëndrim refuzues: Shqipëria nuk është ende gati për negociatat

21 views
0
SHARE

Dy muaj pas vendimit negativ të Këshillit Evropian për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, situata nuk ka ndryshuar në favor të vendit tonë.

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte ka përsëritur qëndrimin se Tirana nuk është ende gati për të hapur negociatat me BE-në.

Në një prononcim për gazetën malazeze, “Pobjeda”, Rutte deklaroi nga Londra se: “Holanda nuk është kundër zgjerimit të BE-së, por shtetet duhet të jenë gati, si në rastin e Malit të Zi, për të nisur negociatat. Ne nuk besojmë se Shqipëria është gati të nisë negociatat me BE-në në këtë moment, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër këtij qëllimi”.

Rutte komentoi edhe vendimin e tetorit për dy shtetet ballkanike, duke theksuar se negociatat për Shkupin nuk u hapën pasi disa shtete të BE-së nuk donin ta ndanin nga Shqipëria.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/holanda-serish-me-qendrim-refuzues-shqiperia-nuk-eshte-ende-gati-per-negociatat/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here