Home Edukim Bahrein, zbulohet një fushë nafte në det, përmban 80 miliardë fuçi

Bahrein, zbulohet një fushë nafte në det, përmban 80 miliardë fuçi

0 views
0
SHARE

Mbretëria e Bahreinit ka njoftuar sot se ekspertët e gjeologjisë kanë zbuluar një fushë naftëmbajtëse në det të hapur, e cila përmban deri në 80 miliardë fuçi nafte bruto, duke mos llogaritur rezervat aktuale të mbretërisë së ishullit të Gjirit Persik.

Vlerësimet e basenit të detit Khaleej Al Bahreinit nga dy firma amerikane gjithashtu sugjerojnë praninë e 280 miliardë deri në 560 miliardë metra kub gaz natyror.

Ministri i naftës Sheikh Mohammed bin Khalifa Al Khalifa tha se ende nuk dihet se sa vaj mund të nxirret, por kjo mund ta kthejë Bahreinin në një lojtar të madh në tregun global.

Zyrtarët presin që nxjerrja nga fusha e naftës të fillojë brenda pesë vjetësh, sipas agjencisë kombëtare të lajmeve të Bahreinit.

Para zbulimit, Bahreini kishte provuar rezerva të papërpunuara prej vetëm 125 miion fuçi dhe 92 miliardë metra kub gaz natyror.

Për krahasim, Arabia Saudite fqinje, eksportuesi kryesor i naftës në botë, ka 266 miliardë fuçi rezervash të provuara. Katari, eksportuesi kryesor i gazit natyror të lëngshëm, ka 24 trilion metra kub gaz.

Në vitet e fundit, qeveria e Bahreinit kishte reaguar ndaj rezervave të saj relativisht të vogla dhe çmimeve të ulëta të naftës duke kërkuar të diversifikonte ekonominë në sektorë të tjerë, siç janë shërbimet financiare dhe turizmi.

Sheikh Mohammed tha të mërkurën në një konferencë shtypi në Manama se Autoriteti Kombëtar i Naftës dhe Gazit synonte të tërhiqte firma të huaja të naftës dhe gazit për të zhvilluar fushën e Khaleej Al Bahrain, e cila mbulon 2.000 km.

Një marrëveshje tashmë ishte arritur me Halliburton për të shpuar dy puse provë këtë vit, që do të shërbejnë për të “vlerësuar më tej potencialin e rezervuarit dhe për të optimizuar plotësimet e për të filluar prodhimin afatgjatë”, tha ai.

Bahreini aktualisht prodhon rreth 50,000 fuçi nafte në ditë nga Fusha e Bahreinit, e cila u zbulua në vitin 1932. Gjithashtu nxjerr në treg edhe 150,000 fuçi në ditë nga fusha e Abu Saafa, që e ndan me Arabinë Saudite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here