Home Edukim Arabia Saudite dënon ndërhyrjen e Senatit amerikan

Arabia Saudite dënon ndërhyrjen e Senatit amerikan

103 views
0
SHARE

Arabia Saudite ka denoncuar rezolutat e Senatit amerikan për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake amerikane për një luftë të udhëhequr nga Rijadi në Jemen dhe për të fajësuar princin e kurorës së vendit për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi.

Ministria e jashtme e Arabisë Saudite e përshkroi masën si “ndërhyrje” bazuar në “pohime të pavërteta”.

Rezoluta e së enjtes në SHBA është kryesisht simbolike dhe nuk ka gjasa të bëhet ligj.

Por ata i dërguan një paralajmërim Presidentit Donald Trump rreth zemërimit të ligjvënësve të SHBA ndaj politikave saudite.

Në një deklaratë të bërë nga agjencia zyrtare e shtypit Saudite, ministria e jashtme tha: “Mbretëria dënon qëndrimin e fundit të Senatit amerikan”.

Ai tha se një pozicion i tillë “është ndërtuar mbi pretendime të pavërteta”. Arabia Saudite, shtoi ajo, hodhi poshtë “çdo ndërhyrje në punët e saj të brendshme”.

Mbretëria më parë ka pohuar se ‘vrasja e shtetasit saudit Jamal Khashoggi është një krim i mjerueshëm që nuk pasqyron politikën e Mbretërisë dhe as institucionet e saj dhe riafirmon refuzimin e saj për çdo përpjekje për të nxjerrë çështjen nga rruga e drejtësisë në Mbretërinë’.

SHBA-të deri tani nuk i janë përgjigjur publikisht deklaratës saudite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here