Home Edukim Ambasadori britanik i mahnitur me punën e Qendrës së Kërkim Shpëtimit të...

Ambasadori britanik i mahnitur me punën e Qendrës së Kërkim Shpëtimit të FSK-së

25 views
0
SHARE

Ambasadori i Britanisë në Kosovë, Nicholas Abbott ka vlerësuar lartë Qendrën e Trajnimit të Kërkim Shpëtimit të FSK-së.

Përmes një postimi në Facebook, ai është shprehur i lumtur me vlerësimin e bërë nga revista nga Mbretëria e Bashkyuar, Crisis Response Journal, shkruan lajmi.net.

Sipas tij, mundësitë dhe ekspertiza e QKTSH-së kanë pasur ndikim pozitiv edhe jashtë Kosovës.

Postimi i plotë:

Jam shumë i lumtur të shoh që Qendra e Trajnimit të Kërkim Shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (QTKSH) të marrë vlerësimin e merituar nga botimi i fundit i revistës nga Mbretëria e Bashkuar, Crisis Response Journal. Mundësitë dhe ekspertiza e QKTSH-së veç se kanë pasur ndikim pozitiv edhe përtej kufinjve të Kosovës. Siç është e njohur edhe në rajon, vendet fqinje po dërgojnë trupat e tyre për t’u trajnuar në QKTSH.

“QKTSH është bërë një nga të arriturat më të mëdha të FSK-së dhe të Republikës së Kosovës. Tani ofrojnë mbi 20 kurse të ndryshme duke përfshirë reagim në fatkeqësi, komanda për incidente, shpëtim në ujë, mbijetesë në dimër dhe male, negociata në raste me pengje dhe studimet e terrorizmit.” – Crisis Response Journal.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/ambasadori-britanik-i-mahnitur-me-punen-e-qendres-se-kerkim-shpetimit-te-fsk-se/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here