Home Këshilla Ajni-Syri

Ajni-Syri

140 views
0
SHARE

Ajni-Syri

1.Syri lakmitar – I cili sheh/pelqen dicka tek ti, dhe nuk thote “MashAllah” apo “O Allah bekoje/shtoja kete te mire” , duke mos e shpresuar largimin e kesaj begatie nga ti!

2.Syri I ziliqarit – I cili kur sheh se Allahu te ka begatu me dicka (Bukuri,pasuri,femij,moral te mire etj), shpreson qe ajo miresi te largohet nga ti!

Sherimi:

-Nese e di se kush te ka mar msysh, atehere duhet te kerkosh nga ai qe te marr abdes dhe te te jap ujin e abdesit, qe ti pastaj te lahesh me ta (duke perzier kete uje me uje tjeter ne nje kove ku pastaj hedh ujin nga koka, duke e perfshir uji tere trupin), dhe me lejen e Allahut do te kalon!

Ndonse tek ne kete gje nuk e din, dhe kur t’i kerkohet dikujt te vepron keshtu mund te hidherohet dhe te prishen reportet e mira qe kemi me ta! Ne kete rast, mos ia kerko ujin, por vepro keshtu: Kur personi ne fjal, vjen tek ti per vizit dhe ti e sherben me kafe, leng apo dicka tjeter, fundin e pijes qe e len, mos e hedh por merr fundin e asaj pije, apo tere goten fute ne nje kove me uje, dhe po ate uje e perzin me uje te frym dhe me ate uje shperlahesh.

-Nese nuk e din se kush te ka marr msysh, atehere merr uje dhe ne te lexo Kuran, me nijet qe Allahu ta prish msyshin (vendi i nijetit eshte zemra, kshtu qe nuk ka nevoj ta besh nijet me goje) :

Fatihan 7 here,
Ajetul Kursij 7 here,
Kul Ja Ejuhel Kafirun 7 here,
Kul HuvAllahu Ehad 7 here,
Kul Eudhu Bi Rabil Felek/Nas 7 here.

Po I lexove plus ajetet e msyshit/hasedit edhe me mire inshAllah!

Pi nga ky uje sa te mundesh, dhe 7 dite rend lahesh me kete uje (duke e perzier ujin e frym me uje normal ne kove apo kad). Nese 7 ditet e para nuk kaloi, vazhdo keshtu, derisa Allahu ta largon kete sprov!

Po ju erdhi me vjell, beni menjeher, e po nuk ju erdhi, atehere pas 7 diteve mundohuni te vjellni 3 dite rend! Mire eshte ta beni kete po sa te zgjoheni nga gjumi! Merrni ujin e frym dhe pini sa te mundeni e pastaj vjellni, po nuk ju erdhi me vjell, mundohuni ta ndihmoni kete proces (te vjelljes) duke e future gishtin ne fyt, vetem kujdes fytin, mos ta demtoni! Gjate vjelljes mire eshte t’i mbani syt mbyllur, qe mos te skuqen, demtohen dicka etj.

➡️Kjo terapi vlen edhe per hasedin,syrin ziliqar!

SHARE
Previous articleRukje per semundjet psikologjike dhe psiqike
Next articleLutje te mrekullueshme kunder te keqes
“Sikur ndokush prej jush të kishte një lumë përpara shtëpisë së tij dhe të lahej në të pesë herë në ditë, a do të ngelte ndonjë papastërti në trupin e tij?” Thanë: Jo, asnjë papastërti nuk do të mbetej. Tha i Dërguari i Allahut: “Kështu janë edhe pesë namazet me të cilat Allahu fshin gjynahet.” (Buhariu dhe Muslimi)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here