Home Edukim 13 ushtarë francezë të vrarë në përplasjen e helikopterëve në Mali

13 ushtarë francezë të vrarë në përplasjen e helikopterëve në Mali

22 views
0
SHARE

Trembëdhjetë ushtarë francezë u vranë kur dy helikopterët e tyre u përplasën me njëri-tjetrin gjatë një operacioni luftarak në Mali, duke shënuar humbjen më të madhe të jetëve ndër vite për ushtrinë e Francës.

Përplasja u zhvillua në lartësi të ulët gjatë një misioni për të mbështetur forcat tokësore që luftonin grupet kryengritëse, bën me dije ministria franceze e mbrojtjes.

Të gjithë ushtarët në bord vdiqën, tha Presidenca në një deklaratë të veçantë. Presidenti Emmanuel Macron përshëndeti “guximin” e tyre.

Vdekjet çojnë në më shumë se 30 numrin e ushtarëve francezë të vrarë në Mali që nga viti 2013 kur ushtria e Francës ndërhyri për të ndaluar një aleancë të lirshme të separatistëve etnikë Tuareg dhe luftëtarëve që kishin kapur veriun nga lëvizja në jug drejt kryeqytetit, Bamako.

Më shumë se 4500 trupa franceze – një forcë e njohur si Barkhane – që atëherë janë vendosur për të luftuar siç i quajnë ata “terroristët ”.

SHPËRNDAJE

http://mesazhi.com/13-ushtare-franceze-te-vrare-ne-perplasjen-e-helikoptereve-ne-mali/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here