Home Blog

Po bojkotojnë ushqimet amerikane si kundërshtim i vendimit për Jerusalemin

0

Të enjtën, hashtagu #BoycottAmericanRestaurants (Bojkto restorantet Amerikane) ka filluar të jenë trend në Twitter në Arabinë Saudite si form proteste ndaj vendimit të Presidentit të SHBA-ve Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit.

Sipas NewsWeek, të ikonat ushqimore amerikane, përfshirë McDonald’s, Papa John, Pizza Hut, Starbucks dhe Burger King të ishin objektiva të fushatës së mediave sociale në Arabinë Saudite.

Të shumtë janë ata që janë bashkangjitur kësaj fushata sociale. Dikush kishte vendosur ta kthej me humor këtë gjë duke shkruar: “Të gjitha këto restorante shërbejnë ushqime të pashëndetshme. Është ide e mirë bojkotimi i tyre.”/KohaIslame.com/

Kanceri i gjirit shkaktohet nga mësyshi ?!!

0

Sot përhapja e madhe e kancerit të gjirit ka si shkak kryesor mësyshin, që në disa raste është shëruar me rukje. Kurse si parandalim i kësaj sëmundje është mbulimi i pjesëve të turpshme të trupit të femrës, ashtu siç e urdhëron Islami. Magjia (sihri) – edhe ky fenomen është i përhapur sikurse mësyshi dhe që prej tij rezultojnë shumë sëmundje: si trupore, shpirtërore e psikike. Si p.sh., magjia e ndarjes në mes të bashkëshortëve, duke filluar me urrejtje ndërmjet tyre dhe shejtani iu krijon iluzione, që ta shohin njëri-tjetrin të shëmtuar dhe nxitja e grindjeve në mes tyre dhe më në fund ndarja.
Shërimi i vetëm i saj është rukja. Sulmi i xhindëve – kjo vjen si shkak i dëmtimit të tyre apo të dashuruarit e xhindit pas njeriut, përqendrimin e ka në sistemin qendror nervor të njeriut, që shpesh shfaqet me simptoma çmendurie dhe sulmesh epileptike dhe shumica e këtyre të sëmurëve përfundojnë në psikiatri.

 

Shtetet islame shpallin Jerusalemin kryeqytet të Palestinës

0

“Ne e shpallim Jerusalemin si kryeqytet të shtetit të Palestinës dhe i ftojmë të gjitha shtetet ta njohin shtetin palestinez dhe Jerusalemin si kryeqytet të tij nën okupim”, thuhet në deklaratë

Shtetet anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI), përmes deklaratës së Samitit të jashtëzakonshëm të organizuar në Stamboll pas njohjes së Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit nga ana e qeverisë amerikane, shpallën Jerusalemin si kryeqytet të Palestinës, duke i ftuar të gjitha shtetet që ta njohin shtetin e Palestinës dhe Kudsin Lindor si kryeqytet të tij të okupuar, raporton Anadolu Agency (AA).

Mbretërit dhe krerët e shteteve dhe qeverive të OBI-t u mblodhën sot në Stamboll me ftesë të presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdo?an, pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për ta njohur Kudsin si kryeqytet të forcës okupatore Izraelit, për t’i vlerësuar zhvillimet pas këtij vendimi dhe efektet e tij te umeti islam.

Abbas: Nuk do të lejojmë që SHBA të marrë pjesë në procesin e paqes

Kudsi, çështje e pazgjidhur prej një shekulli

Ruhani: Jemi të gatshëm të bashkëpunojmë për të mbrojtur Kudsi

“OBI të gjejë rrugën për t’i dhënë fund pushtimit izraelit”

Deklarata e Samitit vendimin e njëanshëm të presidentit amerikan e cilëson si të paligjshme, duke e kundërshtuar dhe dënuar atë.

“Ne e konsiderojmë atë si një sulm ndaj vlerave historike, ligjore, natyrore dhe kombëtare të popullit palestinez, sabotim i qëllimshëm i të gjitha përpjekjeve për paqe, shtytës i ekstremizmit dhe terrorizmit dhe kërcënim ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare”, thuhet në deklaratë.

Deklarata i bën thirrje të gjitha shteteve anëtare t’i japin prioritet çështjes palestineze në takimet e tyre ditore dhe axhendën e politikës së jashtme.

Shtetet anëtare kanë theksuar rëndësinë e Kudsit për muslimanët dhe të krishterët, duke konfirmuar përkushtimin për paqe të drejtë dhe gjithëpërfshirëse, e cila bazohet në krijimin e një shteti palestinez me kryeqytet Jerusalemin.

Sipas deklaratës, vendimi i SHBA-ve paraqet shkelje të rëndë ndaj të drejtës ndërkombëtare, veçanërisht Marrëveshjes së Katërt të Gjenevës, të gjitha rezolutave legjitime, rezolutave 478 (1980) dhe 2334 (2016) të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe themeleve të procesit të paqes të cilat përcaktojnë statusin përfundimtar të Jerusalemit. “Këto marrëveshje dhe zotime të nënshkruara nga SHBA-të e detyrojnë atë të tërhiqet menjëherë nga deklarata e saj”, thuhet në deklaratën e OBI-t.

“Të gjitha pasojat që do të lindin nëse SHBA-të nuk tërhiqen nga deklarata e saj e paligjshme i bëjnë përgjegjëse SHBA-të”, theksojnë shtetet e OBI-t, duke shtuar se vendimin e qeverisë amerikane e konsiderojnë si largim të SHBA-ve nga roli i mbështetësve të paqes dhe nxitje së politikave të kolonializmit, aparteidit dhe spastrimit etnik të shtetit izraelit.

Shtetet e OBI-t në deklaratë e shpallin Kudsin Lindor si kryeqytet të Palestinës.

“Ne e shpallim Kudsin Lindor si kryeqytet të shtetit të Palestinës dhe i ftojmë të gjitha shtetet ta njohin shtetin palestinez dhe Jerusalemin si kryeqytet të tij nën okupim”, thuhet në deklaratë.

Deklarata po ashtu u bën thirrje të gjitha shteteve ta zbatojnë në tërësi rezolutën 478 të KS-OKB-së të vitit 1980, e cila shfuqizon njohjen e Kudsit si kryeqytet të Izraelit, të mos mbështesin vendimin e SHBA-ve dhe të mos zhvendosin misionet e tyre diplomatike në Kuds.

Ajo poashtu fton KS-OKB-në t’i zbatojë përgjegjësite dhe të konfirmojë statusin ligjor të Kudsit, duke i dhënë fund okupimit izraelit dhe duke siguruar mbrojtje ndërkombëtare të popillit palestinez.

“Në rast se KS-OKB nuk mund të veprojë, jemi të gatshëm ta dërgojmë këtë shkelje në të rëndë në Asamblenë e Përgjithshme (AP) të OKB-së, në kuadër të rezolutës 377A për ‘unifikim për paqe’”, theksohet në deklaratë.

Deklarata ka dënuar sulmet izraelite në protestat paqësore, ndërsa po ashtu është shprehur përkushtim për të siguruar burime financiare të nevojshme për mbështetjen e popullit palestinez.

Mbështetje është theksuar edhe për aktivitetet e Agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA). Deklarata fton vendet e OBI-t dhe organet e saj të sigurojnë çdo mbështetje ekonomike, sociale, teknike dhe financiare për popullin dhe shtetin palestinez.

Kriminelët izraelite kanë arrestuar 260 palestinezë

0

Sipas autoriteteve palestineze, Izraeli aktualisht mban rreth 6.500 palestinezë në burgje, shumica prej të cilëve vijnë nga Bregu i pushtuar Perëndimor
Forcat izraelite të sigurisë arrestuan 260 palestinezë që kur Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, më 6 dhjetor njohu zyrtarisht Kudsin si “kryeqytet të Izraelit”, njofton Shoqata e të Burgosurve Palestinezë.

Së paku 60 palestinezë u arrestuan në bastisjet e mbrëmshme të kryera nga ushtria izraelite në Bregun Perëndimor, në mesin e të cilëve dhe tetë fëmijë nga Kudsi, njofton organizata joqeveritare.

Në bastisjet në Ramallah është arrestuar kreu i Hamasit, Hasan Yousef, konfirmoi djali i tij për AA.

Sipas autoriteteve palestineze, Izraeli aktualisht mban rreth 6.500 palestinezë në burgje, shumica prej të cilëve vijnë nga Bregu i pushtuar Perëndimor.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, javën e kaluar bëri publik vendimin sipas të cilit e njeh Kudsin si “kryeqytet të Izraelit”, duke shkaktuar reagime të ashpra në mbarë botën.

Trump gjithashtu bëri të ditur se kishte urdhëruar transferimin e ambasadës së SHBA-së nga Tel Avivi në Kuds. Presidenti amerikan me këto veprime nxiti një valë protestash në Palestinë, por edhe në shumë vende të tjera të botës.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor më 5 qershor 1967. Ky shtet në vitin 1980 në mënyrë të njëanshme shpalli Kudsin kryeqytet, kurse Kombet e Bashkuara (OKB) këtë vendim e shpallën si të pavlefshëm.

Përplasje mes klaneve, të paktën 170 të vdekur

0

Më shumë se 170 persona kanë vdekur gjatë javës së fundit në përleshjet midis dy nënklanave në Sudanin e Jugut, ka thënë një deputet i vendit, sipas BBC-së.

Dhuna në rajonin e liqeneve perëndimore ka shënuar gjithashtu më shumë se 200 të plagosur, shtoi Dharuai Mabor Teny. Pavarësisht nga përplasje në këtë vend, që janë të zakonshme, kjo e fundit është tronditëse, ka raportuar korrespondenti i BBC-së nga Nairobi.

Dhuna ka bërë që Presidenti Salva Kiir të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme, duke vënë në lëvizje ushtrinë

Dhuna përfshiu të rinjtë e armatosur nga dy nënklane rivale Dinka, të cilët u përleshën së pari më 6 dhjetor.

Sipas raportimeve, deri më tani, nga të dyja palët ka 170 persona të vdekur, 342 shtëpi thuajse të djegura dhe 1.800 persona të zhvendosur.

Sudani i Jugut u bë i pavarur në vitin 2011 pas shkëputjes nga Sudani. Që nga ajo kohë, vendi është goditur nga konflikte të shumta etnike dhe politike.

Përpjekjet e ndërmjetësimit nga Bashkimi Afrikan dhe qeveritë e huaja nuk kanë arritur të sjellin paqe.

Per largimin e djajve nag trupi dhe shtepija

0

Per largimin e djajve nag trupi dhe shtepija

Degjoje me kufje cdo dite ose nese din lexim Kurani lexoje ajetet 97/98 (Perseriti shpesh keto ajete,cdo dite)

Pagoi 3.1 milion dirhem për tabelat e veçanta të makinës së tij!

0

Biznesmeni nga Emiratet e Bashkuara Arabe ka blerë numrin AA10 të tabelave të makinës për 3.12 milion dirhem (871,341.05USD)

Autoriteti i Rrugëve dhe Transporti kishte ofruar disa tabela me AA me numra:12,50,100,333,786,1000,8888,11111,55555 dhe një listë e plotë.

Por ka qenë Majid Mustafa që ka thyer rekordin. Ai ka thënë se kjo nuk është gjë e re për të, ai ka rreth 5,000 tabela të veçanta, me të cilat ai ka tregtuar. Ai edhe më parë kishte blerë me 6 milion dirhem një tabelë të veçantë. Pas tij edhe Essa Al Habbai kishte blerë tabelën AA12 për 2.72 milion dirhem.

Më poshtë janë çmimet në dirhem të tabelave të veçanta:

AA10 – 3,120,000 milion dirhem
AA12 – 2,720,000 milion dirhem
AA50 – 1,840,000 milion dirhem
AA11111 – 1,210,000 milion dirhem
AA100 – 910,000 milion dirhem
AA333 – 700,000 milion dirhem
AA55555 – 670,000 milion dirhem
AA1000 – 630,000 milion dirhem
AA8888 – 500,000 milion dirhem
AA786 – 450,000 milion dirhem.
Kjo mani është edhe në vendet tona, ku shumë njerëz paguajnë shumë të mëdha për të pasur tabela të veçanta./KohaIslame.com/

MJALTI KUNDËR BRONHITISIT

0

MJALTI KUNDËR BRONHITISIT
Mjalt per Frymarrje
100% NATYRALE
Bronkiti konsiderohet sëmundje inflamatore e rrugëve të frymëmarrjes të cilat njihen me emërtimin bronke. Shkaktarët më të shpeshtë konsiderohet se janë virusët ponë një masë minimale edhe bakteriet por edhe faktorë të tjerë si alergjia, ftohjet e zakonshme, faktorët e ndryshëm si pluhuri. Këta faktorë duke u futur dhe sulmuar mukozën e bëjnë atë të ketë ajtje, shtrëngim dhe kështu ngushtim duke dhënë si pasoj shenja dhe simptome si: kollitje, gëlbazë, tharje fyti, lodhje, rrjedhje të hundës, temperaturë, dobësi trupore, djersitje etj.
Receta jonë është një përzierje mjalti me përbërës bimorë të ndryshëm të cilët janë të dozuar me shumë kujdes dhe me matje të përcaktuara saktë. Receta e këtij produkti është e vërtetuar praktikisht sa i përket efikasitetit, ndikimit të shpejtë dhe mungesës së efekteve anësore nëse përdoret sipas udhëzimit përkatës.
Dobitë:
👌Ndikon në trjatimin e alergjisw, 👌trajton të përzierat dhe vjelljen, 👌bën dobi në oreks, 👌ndihmon tretjen, 👌anti-fryrje, 👌redukton dhembjet menstruale, 👌lehtëson kokëdhembjet,
👌anti-kancer, 👌forcon muskujt përreth zemrës, 👌 ulë tensionin e gjakut, 👌aktivizon dhe forcon hormonet, 👌ndikon në rastet e pleuritit, 👌largon dhjamin e tepërt, 👌veliminon problemet me urinim,👌 vqetëson kollën, 👌eliminon gazrat, 👌ulë kolesterolin në gjak, 👌 tretë ushqimin, 👌ulë temperaturën e lartë në trup, 👌kundër migrenës, 👌 hemoroidet, 👌shton qumështin te gjidhënëset, 👌 rritë madhësinë e gjirit, 👌 kundër sëmundjeve të tëmthit, 👌hap oreksin dhe shton potencën seksuale, 👌kundër reumatizmit, mjekon lëkurën e thatë dhe plagët, 👌rritë imunitetin, l ufton mikrobet, etj.
Përbërësit:
👉Xhenxhefil pluhur ( lat. Ginger Officinale)
👉Farë të zezë (lat. Nigella Sativa)
👉 Makth ( lat. Trigonella foenum-graecum)
👉 Senna ( lat. Senna alexandrina Mill.)
👉 Kisti Indian ( lat. Saussurea costus)
Përdorimi: Për fëmijët nga mosha 4 vjeç deri në moshën 10 vjeç përdoret 2 herë në ditë nga një lugë e vogël. Mbi moshën 10 vjeçare mund të përdoret 2 herë në ditë nga një lugë e mesme si e tillë apo e përzier me qumësht apo ujë.
Preferencë: Për persona që kanë imunitet të dobësuar, ata që kanë histori të vazhdueshme të ftohjeve apo problemeve me mushkëri, dhe personat me tuberkuloz të kaluar apo të tanishëm.
Çmimi 15 euro.
Porosit në numrat: +37745810492 (Prishtinë) ; +381631523152 (Preshevë);
+355685629505 (Shqipëri),

Houthit e varrosin Ali Salehin jo sipas traditës

0

Ish-presidenti i Jemenit Ali Abdullah Saleh u varros në vendlindjen e tij, fshatin Al-Ahmar pranë Sahnan, me një varrim jo të zakonshëm.

Sipas njoftimeve, një zyrtar ushtarak në milicinë iraniane të Houthive, i cili mbikëqyri sulmin ndaj shtëpisë së Saleh, mbikëqyrte gjithashtu varrimin.
Militantët Houthi varrosën Salehin në prani të birit të tij Madin, nipit të tij Muhammed Saleh, kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve Yahya al-Ra’i dhe udhëheqësit të Houthive Abu Hakim.
Është konfirmuar se ata që ishin gjatë varrimit të tij ishin të kufizuar në numër – rreth 20 njerëz./KohaIslame.com/

Turqia, shteti i parë që sjell ndihma për Shqipërinë e përmbytur

0

Përveç Kosovës, që është një shtet shqiptar, Turqia ka qenë shteti i parë që ka sjellë ndihmë për të ndihmuar Shqipërinë me rastin e përmbytjeve.

Gjysmëhëna e Kuqe turke, pjesë e rrjetit humanitar botëror nën petkun e OKB-së e që merr fonde nga qeveria e Anarasë, ka sjellë ndihma në mjete dhe në para për Kryqin e Kuq Shqiptar, në ndihmë të banorëve të dëmtuar nga moti i rënduar.
Siç bëhet e ditur në një status në rrjetet sociale të kreut të organizatës humanitare turke, Dr.Kerem Kinik, “Sektori i katastrofave i Gjysmëhënës së kuqe turke i është përgjigjur në skuadra shpëtuesish dhe në ndihma humanitare Kryqit të Kuq Shqiptar për ta ndihmuar e për të qenë në mbështetje të 1500 familjeve të përmbytura nga moti i keq.

Ndërkaq, në një postim zyrtar Gjysmëhëna e Kuqe Turke ka publikuar një status me flamurin shqiptar në qendër ku shpreh “Simpatinë dhe mbështetjen për popullin shqiptar në këto ditë të vështira të motit të keq”.

Ndërkaq, siç bën të ditur të ditur televizioni publik serb RTS, edhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka shprehur gatishmërinë për ta ndihmuar Shqipërinë.